15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

„Miasto Gwiazd” otwarte!

Avatar
16 września 2015

Pierwszy raz jestem w Żyrardowie, a od razu dostaję klucze do domu! – mówił wybitny aktor, Jan Peszek, odbierając w sobotę 12 września – jako nowy artPrezydent, przejmujący schedę po Ninie Terentiew – symboliczne klucze do Miasta Gwiazd, fantasmagorycznego miasta, w którym rozgrywa się coroczny Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki. Wieczorem pokazał swój niepodrabialny warsztat w monodramie „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” wielkiego Bogusława Schaeffera – błyskotliwego ironisty, celnie punktującego w absurdalnych żartach paradoksy i brudne grzeszki współczesnego świata.

Światła na edukację{!!!}
Pierwszy dzień festiwalu to dzień akademicki – Miasto Gwiazd to festiwal edukacji i edukacja jest tu jedną z festiwalowych gwiazd. W debacie, w której udział wzięli rektorzy, dziekani i wykładowcy z najważniejszych artystycznych uczelni publicznych w Polsce, padały gorzkie zdania pod adresem ścieżki kariery absolwenta uczelni artystycznej w Polsce. – Artysta to też człowiek i musi za coś żyć. Jeśli nie ma zapotrzebowania na sztukę, to jak mówić o karierze artysty? – retorycznie pytał prof. Ryszard Minkiewicz, prorektor do spraw artystycznych gdańskiej Akademii Muzycznej. – Nie rozmawiajmy o tym za zamkniętymi drzwiami. Rozmawiajmy tak, aby nas usłyszano – odpowiadał prof. Artur Krajewski, pomysłodawca festiwalu i niestrudzony działacz na rzecz włączenia sztuki w codzienne życie Żyrardowa.

Podczas debaty „Student jako obywatel – co to dzisiaj oznacza w kontekście społecznym i kulturowym”, którą z ramienia Collegium Civitas poprowadził Jacek Rakowiecki, prof. Agata Danielak-Kujda, prorektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zauważała: Wypowiedź artystyczna to umiejętność podejmowania decyzji. To niezwykle trudna sztuka: mieć pewność, że twoja decyzja jest dobra. Robert Gonera upominał się z kolei o większą świadomoć prawa autorskiego – wpajaną już na poziomie studiów.

ArtNobliści AD2015
Sobota była też dniem wręczenia artNobli – jedynych takich statuetek w Polsce, kierowanych do najlepszych absolwentów publicznych uczelni artystycznych w Polsce. ArtNoble mają wesprzeć studentów na samym początku ich kariery, zmotywować ich, ale dać im również paszport do świata profesjonalistów. Statuetkę 1-Art w dziedzinie artNoble Plastyka 2015 wręczał kurator prof. Artur Krajewski i Prezydent Miasta Żyrardów Wojciech Jasiński, a laureatką została Nadia Świerczyna z ASP w Katowicach. W konkursie artNoble Muzyka 2015 nagrodę główną odebrała zaś Alina Adamska z AM w Łodzi z rąk prof. Jana Tutaja  i Prezydenta Wojciecha Jasińskiego.

Wyróżnienia w dziedzinie plastyki zdobyli również Anna Demidowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Jerzy Piątkowski z ASP w Krakowie. A w kategorii MUZYKA – Aleksandra Świderek z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Martin Gregorius z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Sztuka i Dzieci – naturalny duet
Wraz z rozpoczęciem festiwalu, ruszyła również strefa artKids, czyli przestrzeń dla najmłodszych – warsztaty, zabawy, występy, spotkania, które mają sprawić, aby ci najmłodsi ludzie czuli się w Mieście Gwiazd równie ważni i pożądani. Dowodem na to jest m.in. powołanie nagrody, o której decyduje właśnie jury dzecięce – w tym roku Złota ŻyRafka powędrowała do Macieja Orłosia, autora książek o przygodach Kuby i Meli (inspirowanych obserwacją jego własnych dzieci). Kolejnego dnia, oprócz warsztatów z tańca modern jazz i prezentacji młodych talentów z Żyrardowa, dzieci mogły uczestniczyć w warsztatch na ważny temat: Pieniądze. Warsztaty zorganizowali Paweł Dobrowolski i Magdalena Grabowska-Wacławek, współtwórcy niezwykłej książki „Świat Pieniądza”, która arkana ekonomii przedstawia w formie błyskotliwych historii podpartych świetną grafiką.

ArtKciuk, artScenario i przyjaciele
Takie wydarzenia, jak to, mają nieprzecenione znaczenie dla młodych artystów. Patrzę na nich, kiedy opuszczają mury uczelni i widzę, jak bardzo są zagubieni w tym świecie – mówił Krzysztof Piesiewicz, wybitny scenarzysta Krzysztofa Kieślowskiego, odbierając statuetkę artSkrypt – nową nagrodę festiwalu Miasto Gwiazd. ArtKciuka z kolei – nagrodę dla wybitnej Osobistości polskiego życia kulturalno-artystyczno-społecznego odebrał Marek Niedźwiecki, który kształtuje muzyczne gusta kolejnej generacji Polaków. Poprzednimi laureatami artKciuka byli m.in. Artur Rojek, Krystyna Janda czy Roman Gutek. Spotkanie z nim poprowadził Grzegorz Miecugow, od lat zaprzyjaźniony z festiwalem – podobnie jak inny festiwalowy gość, Olgierd Łukasiewicz, który podczas spotkania „Teatr i nie tylko” opowiadał publiczności m.in. o tym, jak na plaży nudystów w Bułgarii został poproszony o… autograf.

artnobleIMG_1692IMG_2390IMG_1748IMG_2528IMG_2868IMG_0907IMG_2328    IMG_2657IMG_2726 IMG_2768IMG_2952 IMG_3136IMG_3153