Warzywa kapustne są bardzo zdrowe i stały się ostatnio modne – szczególnie w przepisach na zdrowe zielone smoothie, w których króluje zdrowy jarmuż. Ale nie zapominajmy o jego równie zdrowej, choć trochę niedocenianej kuzynce – kapuście, która jest niskokaloryczna, bogata w błonnik i zawiera składniki odżywcze oraz minerały. Kapustą możesz zastąpić jarmuż w przepisach, nie tracąc przy tym doskonałych właściwości odżywczych. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma „zwykła” kapusta?
Dlaczego warto jeść kapustę?
Wartości odżywcze
1 szklanka kapusty białej, posiekanej (% zalecane dzienne spożycie):
22 kalorie
0 g tłuszczu
0 mg cholesterolu
151 mg potasu
5 g węglowodanów
2,2 g błonnika
1 g białka
1% witaminy A
54% witaminy C
2% żelaza
2% magnezu
3% wapnia
5% witaminy B6
Kapusta pomaga w walce z nadwagą
Jeśli jesteś na diecie i szukasz produktów bogatych w błonnik, sięgnij po kapustę. Dodając do koktajli czy sałatek szklankę kapusty, możesz wzbogacić swoje danie o kilka dodatkowych gramów błonnika (zalecana dzienna dawka spożycia błonnika pokarmowego to 25 g). Jedzenie dużej ilości błonnika poprawia trawienie, pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz utrzymać prawidłową wagę.
Kapusta pomaga chronić przed chorobami przewlekłymi
Czerwona kapusta to bogactwo flawonoidów, zwanych również antocyjanami, które nadają jej czerwony i fioletowy kolor. Ale te fitoskładniki to przede wszystkim kopalnia właściwości prozdrowotnych – działają przeciwzapalne, przeciwnowotworowo i usuwają toksyny, chronią przed stresem oksydacyjnym i zwiększają odporność organizmu, pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca oraz cukrzycy. Flawonoidy mają również działanie przeciwutleniające, czyli wykazują działanie antyoksydacyjne. Produkty bogate w te związki to główny składnik modnej w 2020 roku „diety Adele”, czyli Sirtfood.
Czy kapusta jest zdrowsza niż sałata?
Robiąc sałatkę często zastanawiamy się, czy sięgnąć po sałatę maślaną, lodową czy kapustę. Ale tak naprawdę trudno jest powiedzieć, która jest „lepsza” od drugiej, ponieważ każda jest bardzo zdrowa. Kapusta może mieć jednak przewagę pod względem ilości składników odżywczych i wspomnianych antocyjanów, znajdujących się w jej czerwonej odmianie. Długofalowe jedzenie różnorodnych produktów ma kluczowe znaczenie dla lepszego samopoczucia. Jeśli chodzi o warzywa krzyżowe, tj. jarmuż, kapusta, brokuły, kalafior, pak choy (kapusta chińska) i brukselka – im częściej je jemy, tym lepiej. Dlatego bardzo ważne jest włączenie ich do codziennej diety.
Czy najzdrowsza jest kapusta surowa lub kiszona?
Nie! To prawda, że gotowana kapusta zawiera mniej witaminy C niż surowa, ale włączając ją do codziennej diety, czy to ugotowaną, kiszoną, czy surową, wystarczy, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych z tego warzywa. Najnowsze badania potwierdzają tezę, że jedzenie kapusty i innych warzyw w dowolnej formie jest dobre dla zdrowia. Podsumowując: jedzmy kapustę w każdej postaci!
Jaka jest różnica między białą a czerwoną kapustą?
Kapusta przybiera różne kolory w zależności od tego, ile zawiera antocyjanów – im wyższy poziom, tym jest ciemniejsza. Ale to nie znaczy, że jedna kapusta jest „lepsza” od drugiej, ponieważ wiele warzyw zawiera różne ilości składników odżywczych, które niekoniecznie odpowiadają ich kolorowi. Weźmy na przykład kalafior, który również jest pełen przeciwutleniaczy i ma właściwości przeciwzapalne. To, co wiemy o wszystkich warzywach (szczególnie tych krzyżowych), to fakt, że gdy są spożywane często, mogą pomóc zachować zdrowie na dłuższą metę.
Magdalena Zaporowska