Moczenie nocne to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. Jest to zupełnie normalne u dzieci poniżej 5. roku życia. Jednak jeśli zdarza się u starszych dzieci, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub pediatry, aby przyjrzeć się temu problemowi. W większości przypadków przyczyny nocnego nietrzymania moczu mają charakter medyczny i aby je wykryć, niezbędna jest taka wizyta. Zobacz, jak się do niej przygotować, aby móc przedstawić lekarzowi jak najwięcej informacji.
1. Wykonaj test
Odpowiedz na dwa krótkie pytania, aby sprawdzić, czy twoje dziecko ma problem moczenia nocnego. Dzięki temu określisz, czy konieczna jest wizyta u lekarza.
2. Uzupełniaj kalendarz moczenia
Kalendarz moczenia to zapis suchych i mokrych nocy. Pomoże lekarzowi w ocenie nasilenia problemu, wesprze proces jego rozwiązywania oraz pozwoli monitorować skuteczność zastosowanych działań. Notuj codziennie rano, czy poprzednia noc była sucha czy mokra. Takie obserwacje warto przeprowadzać przez co najmniej 2 tygodnie.
3. Pobierz dziennik mikcji
Przez 2 dni z rzędu uzupełniaj dziennik mikcji. To bardzo dokładny zapis ilości przyjmowanych płynów, czynności związanych z oddawaniem moczu oraz pracą jelit u dziecka. Zapisuj godzinę oddania każdej porcji moczu w ciągu dnia oraz zmierz każdorazowo jego objętość. Pomocny będzie w tym plastikowy pojemnik z podziałką. Dodatkowo zapisuj wszystkie przyjmowane przez dziecko płyny i ich ilość. Pomiar powinien uwzględnić także płynne pokarmy, np.: zupy i jogurty. Takie obserwacje najlepiej przeprowadzać w dni wolne od pracy i szkoły czy przedszkola, aby móc być przy dziecku i mieć pewność, że wszystko zostało dokładnie odnotowane. Są to niezwykle ważne informacje dla lekarza i umożliwią mu ocenę, czy dziecko ma jakiekolwiek problemy z pęcherzem.
4. Zapisuj nastrój dziecka
Oprócz prowadzenia zapisów dotyczących mokrych i suchych nocy oraz ilości wypijanych płynów, warto także obserwować nastrój dziecka. Zobaczysz, czy występuje związek między mokrymi nocami a jego samopoczuciem. Pomoże ci to ocenić, czy problem moczenia nocnego jest dla twojego dziecka trudnym doświadczeniem.
5. Umów wizytę u lekarza
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma problem moczenia nocnego, koniecznie zapisz je na wizytę do pediatry. Nie lekceważ niepokojących objawów. Moczenie nocne ma bowiem negatywny wpływ na samopoczucie oraz nastrój dziecka, a w dalszej perspektywie na jego poczucie własnej wartości. Problem można skutecznie wyleczyć – im szybciej zaczniesz działać, tym mniejsze negatywne skutki dla dziecka. Dowiedz się, gdzie najbliżej możesz uzyskać odpowiednią i profesjonalną pomoc.
Wszystkie powyższe czynności mają pomóc lekarzowi w ocenie skali problemu. Im więcej informacji przekażesz pediatrze na pierwszej wizycie, tym szybciej będzie mógł on podjąć skuteczne leczenie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.suchyporanek.pl
Karolina Bury