15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak motywować dziecko do nauki języków obcych

Magda Przypłata
9 lipca 2016

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w dzisiejszym świecie znajomość języków obcych jest koniecznością. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko posługiwało się płynnie przynajmniej jednym językiem i dzięki temu miało ułatwiony start w przyszłość. Jak jednak przekonać malucha do nauki i sprawić by poznawanie języków stało się dla niego przyjemnością?

Opanowanie języka na wysokim poziomie poszerza horyzonty dziecka, daje mu możliwość poznania ciekawych ludzi, podróżowania. Sprawia także, że młody człowiek ma wysokie poczucie własnej wartości, jest otwarty i nie boi się wyzwań. To właśnie dzięki posiadanej wiedzy dzieci mają większe szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły czy na studia, znajomość języków pomaga także w znalezieniu lepszej pracy i gwarantuje zarobki na wysokim poziomie.

Nic na siłę

Według badań, nauka, aby była skuteczna musi sprawiać przyjemność. Nawet najlepsze kursy i starania z naszej strony nie pomogą, kiedy sam zainteresowany nie będzie miał ochoty na naukę. Spędzanie długich godzin nad zapamiętywaniem kolejnych rzędów nowych słówek może jedynie zniechęcić dziecko i wywołać złość, niechęć i irytację. Zamiast tego postarajmy się wykorzystać naturalną chęć poznawania świata malucha, potrzebę doświadczania wszystkimi zmysłami. Wykorzystajmy spontaniczność dziecka i odpowiednio je zmotywujmy. My także jako rodzice jesteśmy w stanie nauczyć naszą pociechę wielu nowych rzeczy, organizując ciekawe gry i zabawy w trakcie których smyk będzie mieć kontakt z językiem. W internecie znajdziemy mnóstwo propozycji atrakcyjnych zabaw, które sprawią dzieciom mnóstwo radości i frajdy, a przy okazji nauczą czegoś nowego. Świetnym pomysłem może mogą być także gry planszowe, domino, puzzle, a także kalambury czy pantomima.

Częsty kontakt z językiem

Wielu rodziców stara się otoczyć dziecko językiem, używa go w codziennych sytuacjach. Jeśli opanowaliśmy dany język na dość wysokim poziomie, możemy porozumiewać się nim na przykład przy śniadaniu. Motywatorem dla malucha będzie tutaj chęć zrozumienia naszych wypowiedzi, a także wyrażenia swojego zdania, zapytania o coś.

Zrozumienie słów obcojęzycznej piosenki, książka przeczytana po angielsku, film obejrzany bez lektora, dadzą ogromne poczucie satysfakcji, szczególnie starszym dzieciom. Dla nastolatka ciekawe może okazać się tłumaczenie tekstów piosenek swojego idola. Ulubiona bajka, film czy książka w oryginale to wyzwanie z którym z pewnością będzie chciał się zmierzyć niejeden nastolatek.

Podróże kształcą

Niezaprzeczalnym faktem jest stwierdzenie, że podróże kształcą. Oprócz poznania innej kultury, odkrywania nowych miejsc, zwiedzenia zabytków czy poszerzania horyzontów, dają one możliwość nauki języka obcego lub przynajmniej poprawienia własnych umiejętności językowych. Zagraniczna podróż jest sposobem na oswojenie się z językiem, „osłuchaniem się” z właściwym akcentem, wymową, a także przełamaniem własnych barier. Wyjazd na kurs lub obóz językowy może być doskonałym pomysłem na wakacyjny wyjazd dla najmłodszych. Nauka języka obcego z rówieśnikami w innym kraju może dać niesamowite efekty i stać się niezapomnianą przygodą dla starszej pociechy.

Nowe znajomości 

Portale społecznościowe stają się powoli częścią naszego życia. Te najpopularniejsze zrzeszają ludzi z całego świata i są świetnym miejscem do poznawania rówieśników nie tylko z Polski. Dają one nam również możliwość utrzymywania kontaktu z osobami, które mieliśmy okazję poznać np. w czasie zagranicznych wakacji.

Dobry przykład

Bardzo istotną rolę odgrywa także często nastawianie i podejście rodziców do języka. Nasza niechęć może sprawić, że maluch również straci zapał. Warto pomyśleć o nauce języka razem ze swoją pociechą. Wspólna pasja, a często również element współzawodnictwa mogą uatrakcyjnić dziecku naukę i dodatkowo zacieśnić relacje z rodzicem.