15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Co może nam się przydać w trakcie podroży z dzieckiem?

Magda Przypłata
22 lipca 2018

Podróże samochodem z dziećmi, szczególnie te dłuższe, to dla wielu rodziców ogromne wyzwanie i spory stres. Zanim dotrzemy na miejsce wakacyjnego wypoczynku czeka nas często wielogodzinna droga ze znudzoną jazdą pociechą. Podpowiadamy co ze sobą zabrać, aby nieco ułatwić sobie wspólny wyjazd i aby nawet odległa wyprawa nie była problemem.

Niezbędne akcesoria

Przed wyjazdem upewnijcie się, że zabraliście niezbędny w trakcie podróży sprzęt. Jeśli wyjeżdżacie z niemowlakiem przygotujcie niewielką torbę, którą będziecie mieć zawsze pod ręką. Zapakujcie do niej pieluszki, nawilżane chusteczki, komplet ubranek na zmianę, lekki kocyk oraz wodę do picia i przekąski, który zjecie w trakcie postoju. Na posiłek lepiej się zatrzymać, ponieważ podawanie dziecku jedzenia w trakcie jazdy może się skończyć zadławieniem, gdy samochód nieoczekiwanie zahamuje.

Oślepiające słońce może skutecznie uprzykrzyć wam podróż i spowodować marudzenie pociechy. Obecnie wiele samochodów wyposażonych jest już fabrycznie w rolety przeciwsłoneczne, które pasują idealnie do szyby. Jeśli jednak nie posiadacie takiego udogodnienia w pojeździe zaopatrzcie się w osłony przeciwsłoneczne, które przymocujecie za pomocą przyssawek.

Oczy dzieci możecie także ochronić przed promieniowaniem UV kupując okulary przeciwsłoneczne posiadające odpowiedni filtr. Zadbajcie jednak, aby wybrany przez was model posiadał właściwe atesty i filtry słoneczne, chroniące wrażliwe oczy szkraba. Okulary powinny właściwie leżeć na twarzy malca i mieć odpowiednią krzywiznę – osłonią wtedy oczy nie tylko od promieni padających na wprost.

Podróż z małym pasażerem ułatwi wam również organizer samochodowy mocowany do fotela. Taki gadżet posiada najczęściej mnóstwo kieszonek i przegródek do których możecie schować wszystkie skarby dziecka. Większy smyk będzie mógł również sam wyciągnąć lub schować potrzebny mu w danej chwili przedmiot.

Jeśli posiadacie fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy — tzw. RWF, warto rozważyć zakup specjalnego lusterka, które umożliwi wam obserwację dziecka. Wtedy nawet jeśli zajmiecie miejsce na przednim siedzeniu pojazdu, będziecie mogli zerkać co w danej chwili robi pociecha.

Starszym dzieciom komfortowe drzemki w trakcie podróży zapewni poduszka stabilizująca głowę. Takiego typu miękki zagłówek bezpiecznie otuli dziecięcy kark i zapewni spokojny sen.

Sposoby na nudę

W trakcie wielogodzinnej podróży chyba każde dziecko jest znudzone i marudne. Postarajcie się jak najlepiej zająć mu czas i sprawić, aby podróż przebiegła w miłej atmosferze. Warto zaplanować atrakcje i gry, które zapewnią wszystkim rozrywkę i odwrócą uwagę od faktu przemieszczania się samochodem.

Znudzone jazdą niemowlę zabawicie kolorowymi grzechotkami, gryzakami, czytając bajeczkę czy pokazując proste książeczki, np. kontrastowe.

Starszakom urozmaicić dłużącą się trasę pomogą talia kart, gry lub książeczki edukacyjne. Sprawdzić może się także kolorowanki, książeczki z zadaniami, kredki, małe figurki do zabawy, a także ulubiona maskotka.

Uprzyjemnić wam czas mogą proste piosenki z łatwym do zapamiętania refrenem, omawianie o tym co widzicie za szybą oraz różnego rodzaju gry słowne np. wymyślanie jak największej ilości słów na daną literę. Pomocne będą też ulubiona muzyka malucha lub audiobook z opowiadaniami. W ostateczności warto wesprzeć się elektroniką i włączyć dzieciom bajkę lub grę na tablecie lub smartfonie.

Warto pamiętać także o postojach – częste przestanki mimo, iż mogą wydłużyć podróż, pozwalają dzieciom rozprostować nogi i pozbyć się nadmiaru energii, przez co znacząco poprawia się jakość waszej podróży.

Wspólna podróż autem może być dla was miłym doświadczeniem i zbliżyć was do siebie. Jeśli właściwie zaplanujecie waszą wyprawę i zorganizujecie dzieciom czas jesteście w stanie sprawić, ze nawet najdłuższe wojaże nie będą wam straszne.