Lekcje muzealne"Podróż w dawne czasy" omówienie poszczególnych epok poparte materiałem zabytkowym.
WYSTAWY STAŁE:
1. PRADZIEJE POMORZA GDAŃSKIEGO
Wystawa prezentuje najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego i jest najważniejszą stałą eks-pozycją Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Przybliża odrębny i specyficzny charakter miejscowych społeczeństw pradziejowych. Powstała ona między innymi dzięki wieloletnim badaniom archeologicznym prowadzonym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Po-nadto szereg eksponatów pozyskano od ofiarodawców, współpracujących z naszą instytucją.
2. SCHORZENIA LUDNOśCI PRAHISTORYCZNEJ NA ZIEMIACH POLSKICH
Celem wystawy jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy problematyki związanej ze stanem zdrowia naszych przodków.
Dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem kondycji zdrowotnej pokoleń żyjących w odległych wiekach, jest paleopatologia. W oparciu o dodatkową wiedzę z innych dziedzin np. archeologii, antropologii, medycyny, paleopatologia odtwarza historię chorób. Dąży do ustalenia kolebki – czyli miejsca narodzin poszczególnych schorzeń, dróg ich rozprzestrzeniania się, zasięgu występowania, dynamiki rozwoju i stopnia wpływu chorób na życie całych społeczeństw jak i poszczególnych jednostek.
Pokazane na wystawie eksponaty, które przedstawiają różne odmiany i zmiany chorobowe, pochodzą z cmentarzysk młodszej epoki kamienia, czyli neolitu, z okresu wpływów rzymskich i ze średniowiecza. Umieszczone na dwóch piętrach, wraz ze stałą wystawą pradziejową, znajdują archeologiczny kontekst.
3. 1000 LAT GDAŃSKA W ŚWIETLE WYKOPALISK
4. Z BURSZTYNEM PRZEZ TYSIĄCLECIA
Jest to pierwsza po drugiej wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku . Nawiązuje ona do dawnych gdańskich tradycji. Zabytki prezentowane są w dwóch działach
* bursztyn w przyrodzie
* bursztyn w kulturze
5. TAJEMNICE DOLINY NILU
Wystawa "Tajemnice Doliny Nilu" jest efektem wieloletniej działalności MAG w Sudanie. Powstała na bazie zgromadzonej tu kolekcji zabytków archeologicznych i eksponatów etnograficznych, w skróconej formie prezentuje bogatą historię tego kraju. Z jednej strony ukazana jest archeologia od pradziejów po islam: narzędzia i rysunki sprzed tysięcy lat, ruiny świątyń i kościołów, tajemnicze grobowce, zapomniane osady i miasta, z drugiej etnografia: domostwa i przedmioty codziennego użytku, amulety i broń, stroje i biżuteria różnych ludów Sudanu.