Powołane do życia w 1970 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało na swoją siedzibę nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wzniesionej w XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta
od średniowiecza do współczesności.
Od samego początku istnienia dyrekcja Muzeum dążyła do powiększenia instytucji
o kolejne historyczne budowle. W efekcie tych starań włączono do muzealnego stanu posiadania gmachy należące do najsłynniejszych zabytków gdańskiej architektury świeckiej, ale o różnym stanie zachowania. Na Muzeum spoczął obowiązek dokończenia ich odbudowy, rewaloryzacji oraz dostosowania do muzealnych funkcji. Intensywne remonty
i prace budowlano-konserwatorskie stały się nieodzownym elementem muzealnej rzeczywistości.
Dziś do Oddziałów MHMG należą: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu (mieszczące się w Katowni), Muzeum Poczty Polskiej, Twierdza Wisłoujście, Wartownia nr 1 na Westerplatte, oraz Muzeum Zegarów Wieżowych (mieszczące się w Kościele Św. Katarzyny).
Nasze Oddziały zwiedzać można w sezonie turystycznym:
Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Wartownia nr 1 na Westerplatte:
poniedziałek od 11.00 do15.00 – dzień wolnego wstępu
od wtorku do soboty – od 10.00 do 18.00; w niedzielę od 11.00 do 18.00
Muzeum Poczty Polskiej
poniedziałek od 11.00 do15.00 – dzień wolnego wstępu
od wtorku do piątku – od 10.00 do18.00
Twierdza Wisłoujście:
Od poniedziałku do niedzieli – od 10.00 do 19.00
Poza sezonem:
Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu:
wtorek – od 10.00 do 15.00 – dzień wolnego wstępu;
od środy do soboty – od 10.00 do 16.00; w niedzielę – 11.00 do16.00
Muzeum Poczty Polskiej:
wtorek – od 10.00 do 15.00 – dzień wolnego wstępu;
od środy do piątku – od 10.00 do 16.00,
Oddział Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście – nieczynny
Muzeum Zegarów Wieżowych – nieczynne
Kontakt:
kancelaria@mhmg.pl
tel. 058 76 79 128
DLA DZIECI:
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza serdecznie wszystkie dzieci i ich rodziców do swoich Oddziałów. A jest ich niemało:
Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Muzeum Zegarów Wieżowych.
Jako przewodnika po Dworze Artusa zabrać można książeczkę Sowi Dwór Artusa przygotowaną z myślą o najmłodszych turystach. Podobny przewodnik po Ratuszu Głównego Miasta już się drukuje!
W Dworze Artusa powstała także specjalna sala edukacyjna – Sala Rycerska, gdzie zgromadzone zostały przedmioty rodem z średniowiecza!
Szczególnie polecamy interaktywne zajęcia dla rodzin, które odbywają się podczas weekendów w Oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu z dziećmi w ciekawy sposób, któremu towarzyszy poznanie niezwykłej historii Gdańska. Dzieci mogą pobawić się wraz ze swoimi rówieśnikami, a także wysłuchać legend i opowieści związanych z miastem i morzem.
Opłata za zajęcia wynosi 8 zł od każdego uczestnika.
Chętnych zapraszamy do rezerwacji miejsc pod numerami:
Dział Edukacji, Promocji i PR-u.
tel: 58 7679150, 58 7679172, 58 7679135
Dla wszystkich, którzy lubią hucznie obchodzić swoje urodziny przygotowaliśmy ofertę „Historyczne Urodziny”. Odbywają się one w weekendy w godzinach otwarcia Muzeum. Do wyboru jest kilka scenariuszy, które na podstawie informacji podanych przez opiekunów dopasowane zostaną do upodobań dziecka.
Codziennie o godzinie 13.00 a w sezonie letnim (od maja do września) dodatkowo o godzinie 15.00 i 17.00 ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa – Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów Panienka z okienka – bohaterka XVII wiecznego romansu autorstwa Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). Panienka z okienka stała się postacią reprezentacyjną dla Gdańska i Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Wszystkie nauczycielki zapraszamy na Lekcje Muzealne – szczegóły na naszej stronie: www.mhmg.pl