15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

Avatar
20 kwietnia 2010
 

W  Muzeum Oświaty zgromadzono zbiory archiwalne dotyczące nauczycieli, szkół i innych placówek oświatowych.
Szczególnie cenny i ciekawy jest zbiór 80 sztandarów szkolnych.Wiele zainteresowania, a nawet emocji, wzbudzają pamiątki szkolne i pomoce naukowe. Należą do nich takie ciekawostki jak: stare globusy astronomiczne, unikalna luneta, model maszyny parowej, model telefonu Bella, a także ławki i kałamarze, jakich dziś w szkole się już nie spotyka. Poza tym w zbiorach znajdują się stare kroniki szkolne, księgi pamiątkowe i albumy, świadectwa i dyplomy, legitymacje, odznaczenia, fotografie, zeszyty i tarcze szkolne. Są też liczne rękopisy i bogaty zbiór wycinków prasowych.
Ekspozycja stała przedstawia pamiątki szkolne i pomoce naukowe, którymi na co dzień posługiwali się niegdyś uczniowie. Wzbudzają one wiele zainteresowania, a nawet emocji. Należą do nich takie ciekawostki jak: stare globusy astronomiczne, unikalna luneta, model maszyny parowej, model telefonu Bella, a także ławki i kałamarze, jakich dziś w szkole się już nie spotyka.
W muzeum prowadzone są lekcje muzealne które odbywają się w zaaranżowanej sali z dawnych lat gdzie dzieci mogą między innymi spróbować trudnej sztuki  pisania gęsim piórem czy stalówka.