Nauczanie dzieci muzyki metodą Suzuki jest w ostatnich latach tak w Polsce, jak i wielu innych krajach, ogromnie popularne. „Metoda Języka Ojczystego”, czyli swego rodzaju „zanurzenie” dziecka w muzyce, na takiej samej zasadzie, jak ma to miejsce w przypadku języka, w którym dziecko mówi od urodzenia (osłuchiwanie i ciągłe powtarzanie), stało się wizytówką dr Shinichi Suzuki.
Sporo o tej metodzie już wiemy, że dzieci naukę rozpoczynają już od 3. roku życia; że uczą się metodą beznutową; że w tej nauce ogromnie ważny jest udział rodziców, jak też jej systematyczność i łączenie ze wspaniałą, bezstresową zabawą. Dzięki metodzie Suzuki dzieci sporo koncertują (grają tzw. Graduacje, czyli koncerty na zakończenie kolejnych etapów nauki), ale cały proces uczenia się jest dostosowany do indywidualnych możliwości dziecka. Popularność tej metody (a warto zaznaczyć, że szacuje się, iż tą metodą uczy się muzyki w różnych specjalnościach obecnie około ćwierć miliona dzieci na całym świecie) wynika z filozofii, którą wyłożył w 1945 roku, zakładając Instytut swego imienia, dr Suzuki. Mianowicie, że nie istnieje talent jako coś wrodzonego; że talent to coś, co należy rozwijać i ćwiczyć. Tym samym, dr Suzuki mówi, że nie ma niezdolnych dzieci; są czasem takie, które rozwijają się wolniej, ale i to nie jest problemem w nauczaniu muzyki.
Ważne jest systematyczne, codzienne ćwiczenie i powtarzanie, ale to wiadomo – „repetitio est mater studiorum”. I to te rzeczy, które o metodzie Suzuki mniej więcej wiemy. Dlaczego o tym wspominam? Bowiem już w połowie listopada w Warszawie ruszają, nieobecne dotąd w Polsce, zajęcia SUZUKI EARLY CHILDHOOD EDUCATION (SECE), czyli zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 0-3 lat, które nie są tak bardzo popularne.
Podczas zajęć maluszki będą, m.in. rozwijały umiejętność koncentracji i komunikacji; będą trenowały pamięć i kreatywność; ćwiczyły poczucie rytmu, dynamiki i muzykalność, ale i to nie wszystko. Zajęcia, których program jest stworzony przez Dorothy Jones z Kanady, poprowadzi pani Renata Kossakowska-Lichtor – pianistka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, nauczyciel w zespole szkół muzycznych na Miodowej, nauczyciel metody Suzuki po kursie 1. i 2. stopnia Suzuki Early Childhood Education w Belfaście i Music Mind Games w Londynie.
Jedyna taka okazja, by od najmłodszych lat dzieci obcowały z muzyką, otoczone czułością i troską rodziców, wchodziły w dobre relacje z rówieśnikami, kształtowały pewność siebie i charakter, i co najważniejsze – rozwijały talenty i miłość do muzyki.
Dzieci, które kończą kurs SECE, są gotowe do podjęcia nauki gry na instrumentach, ale chyba ważniejsze jest to, co o tym etapie muzykowania mówił sam twórca metody: „Jeśli dzieci mają kontakt z właściwą muzyką od urodzenia i uczą się gry, to rozwijają wrażliwość, dyscyplinę i wytrzymałość. Ich serca stają się piękne”.
Już dziś można zapisać swojego maluszka na zajęcia Suzuki Early Childhood Education, i to w dwóch lokalizacjach: do Bielańskiego Ośrodka Kultury (ul. Goldoniego 1), zajęcia we środy od 10.00 do 10.50 i w Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21), zajęcia we wtorki o 10.30. Start już 14 i 15 listopada.
Zapisy bezpośrednio u instruktora – tel. kom.: 88 200 35 35 oraz mail: renia@kids.waw.pl