15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Na zdrowie mamy

Avatar
26 lipca 2019

Żyjemy w czasach ogromnej popularności wszystkiego, co naturalne. Argumenty ekologiczne coraz częściej decydują o naszych wyborach, zwłaszcza tych, które mogą mieć wpływ na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Kampania #PiersiąZdrowiej, która przypomina o zdrowotnych i ekologicznych aspektach karmienia naturalnego, powstała właśnie po to, by przyszłe matki mogły dokonać bardziej świadomego wyboru metody żywienia swojego dziecka.

Z badań przeprowadzonych kilka lat temu wynika, że tylko 4% Polek karmi swoje dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku – czyli tyle, ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako absolutne minimum. Wpływ na taki stan rzeczy ma z pewnością m.in. społeczna presja, która skłania matki do postawienia na mleko modyfikowane, ale także brak wiedzy o podstawowych faktach o karmieniu naturalnym. 1 sierpnia rozpoczyna się Światowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Jest to znakomita okazja, by przypomnieć, dlaczego #PiersiąZdrowiej.

Rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy oraz jego kontynuację do ukończenia drugiego roku życia dziecka i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Najczęściej podkreśla się, że karmienie naturalne niesie szereg korzyści zdrowotnych dla dziecka, ewentualnie dla rozwoju relacji matki z dzieckiem. Warto jednak wiedzieć, że karmienie piersią jest z wielu powodów korzystne także dla samej matki. Przede wszystkim – zmniejsza ryzyko raka piersi i jajnika.

Jak to możliwe, że długa laktacja obniża prawdopodobieństwo nowotworu piersi? Otóż wytwarzanie mleka przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu ogranicza zdolność komórek piersi do niewłaściwego zachowania. Jak podała w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatrii, kobiety karmiące piersią przez rok zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi o 28%. Każdy kolejny rok karmienia oddala prawdopodobieństwo nowotworu o 4,3%.

Zmniejszenie ryzyka nowotworu jajnika

Laktacja ma również ochronny wpływ na rozwój raka jajnika. Oddajmy głos lekarzowi: – Dominują dwie hipotezy tłumaczące zależność między karmieniem piersią a ryzykiem rozwoju nabłonkowego raka jajnika. Pierwsza sugeruje, że regularnie powtarzająca się owulacja jest niejako przyczyną powtarzających się urazów jajnika, co może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu. W czasie karmienia piersią owulacja jest zatrzymana i to właśnie może działać ochronnie. Druga hipoteza mówi, że karmienie piersią prowadzi do zmniejszenia cykli miesiączkowych, a tym samym niskiego stężenia estrogenów, które wpływają na rozwój nowotworu – tłumaczy Kamil Zalewski, ginekolog onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów.

Świadomość profilaktycznej wartości karmienia piersią wydaje się w obecnych czasach kluczowa. Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Co istotne, wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi są tendencje, które wyraźnie widać również w Polsce – są to późny wiek urodzenia pierwszego dziecka oraz sztuczne karmienie noworodków.

Gdy mój pierwszy synek skończył pół roku, za sprawą wszędobylskich reklam mleka modyfikowanego miałam wewnętrzne przekonanie, że teraz powinnam go „dokarmiać” butelką – mówi Marta Przychodzka, mama trójki dzieci. – Na szczęście miałam dobrą koleżankę, która urodziła dwa miesiące przede mną, i to dzięki niej dotarłam do fachowej literatury o karmieniu piersią. Wiele zawdzięczam też jej osobistemu wsparciu. Gdy po dwóch latach urodziłam bliźnięta, już w pierwszej dobie nauczyłam się karmić dwoje dzieci naraz, a na sali poporodowej byłam jedyną mamą, która nie stosowała mleka modyfikowanego – opowiada Marta Przychodzka.

Zachęcanie do karmienia piersią przez personel medyczny, przekazywanie rzetelnej wiedzy o różnych aspektach laktacji, a także wsparcie bliskich to czynniki, które w ogromnej mierze ułatwiają decyzję o karmieniu naturalnym, mimo wielu trudów i wyrzeczeń, jakie niesie ono dla matki.

Karmienie piersią to piękny czas, ale to nie tylko wpatrzone w ciebie słodkie oczęta dziecka. Karmienie bywa trudne i frustrujące, i to na każdym etapie drogi mlecznej. Jestem jednak głęboko przekonana, że warto podjąć ten trud. Wiem, że dałam swoim dzieciom wiele dobrego i pomogłam też sobie, bo karmienie obniża ryzyko zachorowania na kobiece nowotwory – mówi Marta Przychodzka.

Zalety karmienia piersią dla kobiety

– Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%.
– Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią.
– Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%. Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania
zarówno przed, jak i po menopauzie.

Więcej o kampanii na www.piersiazdrowiej.pl

Karolina Roztocka