Najlepsza położna w Polsce, która wygrała szósty ogólnopolski konkurs „Położna na medal”, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Janina Frączek zdobyła 960 głosów i wyprzedziła 518 konkurentek z całego kraju. Konkurs wyłonił trzy laureatki ogólnopolskie i najlepsze położne w poszczególnych województwach. Pamiątkowe medale mistrzowskim położnym zostaną wręczone w trakcie uroczystej gali 13 marca w Warszawie. Pomysłodawcą plebiscytu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.
Najlepsze położne w Polsce
Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem, patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja „Rodzić po Ludzku”, Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni” oraz Polskie Centrum Edukacji.
Janina Frączek, laureatka 6. edycji konkursu „Położna na medal” jest położną pod 32 lat i od samego początku pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie na oddziale ginekologiczno-położniczym. Jak sama podkreśla, położna to najpiękniejszy zawód świata, to zaszczyt uczestnictwa w cudzie narodzin.
– Praca położnej to dla mnie nie tylko wyuczony i praktykowany od lat zawód – to codzienny, niewiarygodnie bliski kontakt z ludźmi, bez którego, przyznaję, nie wyobrażam sobie życia. Mam to szczęście, że spotykam i towarzyszę im w jednym z prawdopodobnie najpiękniejszych momentów w ich życiu, kiedy zostają rodzicami. A ten moment zapamiętuje się na całe życie! – mówi Janina Frączek, tegoroczna położna na medal.
Ewa Klik, druga na podium, dyplom położnej uzyskała 25 lat temu. Od 13 lat pracuje w Szpitalu Specjalistycznym „Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej Zakurzonej w Warszawie. Praca i bycie położną jest dla niej życiową pasją, która wypełnia jej większość czasu. Poza pracą w szpitalu, prowadzi indywidualną praktykę położnej. W przeszłości prowadziła zajęcia w szkole rodzenia.
Danuta Przybyłko, zdobywczyni trzeciego miejsca, jest położną od 40 lat. Obecnie pracuje jako położna środowiskowo-rodzinna, a wiedzą i doświadczeniem dzieli się z pacjentkami NZOZ Centrum – Twoja Poradnia w Dąbrowie Górniczej oraz w placówce OLK Poradnie Specjalistyczne w Sosnowcu. Położna współpracuje z portalem Silesia, gdzie jako ekspert odpowiada na pytania kobiet w ciąży i młodych rodziców. Danuta Przybyłko udziela się również na spotkaniach i piknikach, na których radzi przyszłym rodzicom. Jest również aktywna na Facebooku, prowadzi grupę „Położna radzi”.
Położne z powołania
Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.
– Tytuł „Położnej na medal” to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja. – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.
Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.
Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie http://bit.ly/PoloznaNaMedal_6Edycja
Nowe standardy i rola położnej
Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości roli, jaką dziś odgrywają położne.
– Dzisiejsze położne, ze znacznie większymi kompetencjami i wiedzą, towarzyszą kobietom na różnych etapach życia i doskonale odnajdują się w przeróżnych sytuacjach, nie tylko tych związanych z porodem. – dodaje Iwona Barańska.
Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.
Pełna lista patronatów medialnych znajduje się na stronie kampanii www.poloznanamedal.info
________________________________________
„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej istotnym aspektem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.
Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, szóstej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można było oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywało się na stronie www.poloznanamedal.info
Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.