Podróże z dziećmi nie zawsze bywają przyjemne. Podróżując z maluchem trzeba przygotować się nie tylko na jego zniecierpliwienie, ale także nieoczekiwane nieprzyjemne zdarzenia, takie jak objawy choroby lokomocyjnej, z którą najlepiej radzić sobie, stosując bezpieczne, naturalne metody.
Choroba lokomocyjna (kinetoza) dotyka przede wszystkim dzieci, ale co dziesiąty dorosły z niej „nie wyrasta”. Dlaczego u niektórych pojawiają się wzmożone jej objawy? Za objawami choroby lokomocyjnej kryje się między innymi podrażniony błędnik. To on dostarcza ludzkiemu ciału informacji z otoczenia i tych dostarczanych przez zmysły, pozwala utrzymać równowagę. W samochodzie widzimy przez okno, że poruszamy się z dużą prędkością, a my siedzimy. U osób nadwrażliwych długotrwałe, monotonne ruchy głowy w czasie wstrząsów w podróży powodują podrażnienie błędnika i zaburzają jego funkcję. Błędnik źle wtedy określa położenie ciała i informacje konieczne do utrzymania równowagi, co wywołuje zawroty i bóle głowy, nudności oraz wymioty.
Wylecz pasożyty
Zdarza się, że za chorobą lokomocyjną stoją pasożyty, o które u dziecka nietrudno. Zarażeni pasożytami są również dorośli, a według WHO aż 85-90 proc. populacji ma w sobie przynajmniej jednego pasożyta. Jeśli więc twoje dziecko nagle dostało objawów choroby lokomocyjnej, a do tego obserwujesz u niego inne niepokojące symptomy, warto udać się do lekarza lub samemu wykonać badanie na obecność pasożytów w laboratorium, które specjalizuje się tego typu badaniami.
Naturalne sposoby na chorobę lokomocyjną
Stosowanie bezpiecznych „domowych” sposobów radzenia sobie z chorobą lokomocyjną to przestrzeganie ważnych zasad, m.in.: podróż na przednim siedzeniu, nawiew nastawiony na twarz, nie objadanie się i nie przyjmowanie gazowanych napojów przed podróżą. W sprzedaży dostępne są również preparaty naturalne, które wspomagają łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej:
• Specjalne opaski działające na zasadzie akupresury, które nie mają żadnych skutków ubocznych ani przeciwskazań do stosowania. Masaż działa na punkt akupunkturowy, odpowiedzialny, według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej, za przeciwdziałanie i leczenie nudności oraz wymiotów, podobnie jak igła do akupunktury, ale bez jakiegokolwiek podrażnienia skóry i bez bólu;
• Imbir zamiast tabletki! Związki obecne w tej aromatycznej przyprawie bardzo dobrze radzą sobie z dolegliwościami towarzyszącymi chorobie lokomocyjnej – zwłaszcza nudnościami, wymiotami, utratą apetytu. Dziecko chętnie wypije herbatkę imbirową albo zje ziołowe cukierki imbirowe, np. z miodem i cytryną, wzbogacone witaminą C. W aptekach dostępne są też tabletki ze sproszkowanym kłączem imbiru zapobiegające chorobie lokomocyjnej;
• Naturalne lub homeopatyczne leki łagodzące dolegliwości występujące w chorobie lokomocyjnej.
Zaleca się dużą ostrożność w stosowaniu chemicznych środków łagodzących objawy choroby lokomocyjnej. Niektórych z nich nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, ponieważ wywołują one najczęściej skutki uboczne – senność i otępienie. Ich zaletą jest duża skuteczność polegająca również na tym, że maluchy mają tendencję do przesypiania podróży, a wówczas mija ona bez niespodzianek.