Każde dziecko będzie musiało prędzej czy później się usamodzielnić. Zanim jednak pierwszy raz wróci samo ze szkoły, wyjedzie na obóz narciarski czy pójdzie z kolegami i koleżankami na łyżwy bez opieki rodziców, musi się dużo nauczyć – między innymi tego, jak samodzielnie zadbać o swoją higienę, a co za tym idzie – także zdrowie. Jak przekonać je już od maluszka do tego, że higiena to bardzo ważna sprawa, której nie można zaniedbywać? Oczywiście – nie ma lepszego sposobu nauki, niż poprzez zabawę! Oto cztery pomysły na zabawy edukacyjne, które pozwolą dziecku zrozumieć najważniejsze zasady zachowania higieny i wdrożyć je już od najmłodszych lat.
1. Zarazki – ale właściwie co to takiego?
Aby dziecko chciało dbać o higienę, musi zrozumieć, dlaczego jest to tak istotne. Ponieważ zarazków nie widać, wyjaśnienie tego nie jest wcale takie łatwe. Co więc możesz zrobić? Zobrazuj dziecku sposób, w jaki rozprzestrzeniają się zarazki. Pomalujcie dłonie farbkami do ciała – każdy członek rodziny innym kolorem. Następnie przez kilkanaście minut wykonujcie codzienne czynności: podajcie sobie ręce na powitanie, włączcie światło, napijcie się wody ze szklanki, pobawcie się klockami. Uświadom dziecku, że zarazki rozprzestrzeniają się tak samo, jak ślady farby na przedmiotach w całym domu.
– Wirusy, bakterie i grzyby rozprzestrzeniają się bardzo łatwo. Najwięcej jest ich w miejscach, które są najczęściej dotykane przez różne osoby i przeważnie rzadko czyszczone – w mieszkaniu będą to pilot do telewizora, włączniki świateł, klamki, uchwyty szafek. Dlatego podczas sprzątania te miejsca warto nie tylko umyć, ale również zdezynfekować. Zagwarantuje to zabicie szkodliwych zarazków – mówi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke, wiceprezes firmy Medisept.
Na koniec dokładnie umyjcie ręce i wyczyśćcie wszystkie ślady farby – będzie to przy okazji nauka, jakich miejsc nie wolno omijać przy sprzątaniu.
2. Myć ręce! Tylko jak długo?
– Zalecany przez lekarzy czas mycia rąk to minimum 20 sekund. Skrócenie tego czasu spowoduje, że duża część mikroorganizmów pozostanie na naszych dłoniach, a to może doprowadzić do infekcji – tłumaczy ekspert firmy Medisept.
Jak nauczyć dziecko, aby odpowiednio długo wykonywało tę czynność? Posyp ręce pociechy brokatem. Jego zadaniem jest dokładnie zmyć cały pyłek – każdą drobinkę! Brokat łatwo przykleja się do ciała, więc jego usunięcie zajmuje około 20-30 sekund. Przy okazji, ponieważ jego cząsteczki przyczepiają się do całych dłoni – paznokci, opuszek, wewnętrznych i zewnętrznych stron, konieczne będzie staranne wyszorowanie całej powierzchni rąk. Gotowe? Upewnijcie się jeszcze, czy na pewno ani jeden pyłek nie został na dłoniach. Podczas każdego następnego mycia rąk niech dziecko wyobraża sobie, że ma na rękach właśnie taki brokat i musi zmyć cały.
3. Mamo, tato, co robicie?
Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. To nie tylko świetna zabawa, ale równie dobry sposób na naukę. Wykorzystaj to i pobawcie się w papugowanie. Ustal czas, w którym dziecko będzie Cię naśladować – np. wieczorna toaleta lub przygotowywanie posiłku po powrocie ze spaceru. To doskonała okazja do przemycenia wszystkich najważniejszych czynności związanych z dbaniem o higienę. Pamiętajcie jednak o elemencie zabawy – wygłupiajcie się podczas wykonywania poszczególnych czynności: myjcie ręce stojąc na jednej nodze, szczotkujcie zęby z zamkniętym jednym okiem, myjąc twarz wydawajcie zabawne odgłosy i podśpiewujcie pod prysznicem lub nakładając krem. Pamiętaj, że dziecko uczy się już od najmłodszych lat. Ważnym elementem nauki jest obserwowanie i czerpanie przykładów z otoczenia. Dziecko uczy się między innymi poprzez imitację. Bardzo uważnie obserwuje innych ludzi, a kiedy to robi, jego mózg się aktywuje – wyjaśnia prof. Andrew Meltzoff, ekspert w dziedzinie nauki o mózgu z University of Washington. Dlatego koniecznie dawaj przykład prawidłowego dbania o higienę i nie rezygnuj z codziennych zabiegów.
4. Zgadnij, co to
Zagrajcie całą rodziną w higieniczne kalambury. Ustalcie z góry dziedzinę, jakiej muszą dotyczyć wszystkie wymyślane hasła – np. „najważniejsze zasady higieny w naszym domu”. Każdy po kolei będzie musiał, nie używając słów i rekwizytów, pokazać wybraną czynność. Na koniec spiszcie odgadnięte hasła i dodajcie do nich szczegółowe informacje, np. „mycie rąk – po powrocie do domu, przed posiłkiem, po zabawie z psem, przez 20 sekund; zmienianie skarpetek – codziennie, kiedy są mokre; mycie zębów – rano i wieczorem, po każdym posiłku, przez 2 minuty”.
– Właściwa higiena pozwala uniknąć szeregu chorób – od grypy żołądkowej, przez salmonellozę, zapalenie spojówek, grzybicę, aż po zwykłe przeziębienie. Im staranniej pozbędziemy się niepożądanych mikroorganizmów, tym mniejsza szansa zakażenia – przypomina lekarz. – W niektórych sytuacjach na profilaktykę trzeba zwrócić większą uwagę niż zazwyczaj, na przykład podczas sezonu wzmożonych zachorowań na grypę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważna jest to choroba. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku jest przyczyną śmierci pół miliona osób. W tym okresie należy częściej myć ręce, unikać kontaktu dłoni z twarzą szczególnie w miejscach publicznych oraz dezynfekować dłonie wtedy, kiedy nie mamy dostępu do wody i mydła – dodaje.
***
Medisept to polski producent kompleksowych rozwiązań w zakresie utrzymania higieny i dezynfekcji. Od 20 lat działa na rynkach europejskich, dostarczając rozwiązania dla sektora profesjonalnego, między innymi dla szpitalnictwa i usług medycznych.