Od momentu narodzin zmysł wzroku rozwija się w zawrotnym tempie. Twój maluch z noworodka, który dostrzegał jedynie rozmyte obrazy i niewyraźne kontury, zamienia się w szkraba spoglądającego na wszystko z zainteresowaniem i pragnącego poznawać świat wszystkimi zmysłami, także wzrokiem.
Zastanawiasz się, w jaki sposób stymulować rozwój dziecka i sprawić, aby szybko nauczyło się nowych rzeczy? Do świata barw i kolorów smyk zostaje wprowadzony spontanicznie. Wszystko, co go otacza, to przecież przeróżne barwy. Nauka właściwego rozróżniania kolorów i ich świadome nazywanie ma jednak miejsce dopiero około 2. roku życia. Istnieje wiele sposobów, aby poprzez zabawę w tej nauce pomóc.
Kolorowe zabawy
• Kolorowe kredki…
To chyba najprostszy i najpopularniejszy sposób na nauczenie się nazw kolorów. W trakcie wspólnego rysowania pytaj malucha, jakiej kredki aktualne używa, proś go o podanie konkretnej kredki. Mów też, do czego może ci się przydać, np. żółta kredka. Powiedz: „Dziękuję za żółtą kredkę. Będzie mi potrzebna do narysowania słońca.”
• Wieża z klocków
Klocki to niemal idealna zabawka do nauki barw. Możecie je segregować według grup kolorów. Budując zamek czy wieżę, mów, jakich klocków używasz. Ciągle powtarzając nazwę koloru i wskazując na odpowiedni klocek, maluch w końcu zrozumie, że zielony to właśnie ten, o który go prosisz.
• Spacer pełen barw
Każdy moment jest dobry, aby poćwiczyć rozpoznawanie kolorów. W trakcie spaceru poproś dziecko o wskazanie określonych przedmiotów wokół, np. czerwonego roweru lub żółtego domu. Podróżując samochodem, zagrajcie w grę polegającą na określaniu kolorów przejeżdżających samochodów.
• Zabawki edukacyjne
Obecnie w sklepach znajdziemy bardzo dużo zabawek ułatwiających dziecku rozpoznanie kolorów. Sorter, kolorowa wieża, stoliczek edukacyjny, a może telefon, który nazywa kolory? Tego typu gadżety często uczą również wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia. Wybór zależy od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela.
• Książeczki
W ofercie książeczek przeznaczonych do nauki barw znajdziemy nawet takie przeznaczone dla niemowlaków. Te dla najmłodszych są najczęściej czarno-białe, dopiero później pojawiają się te z większą liczbą kolorów.
• Gry i puzzle do nauki kolorów
Producenci nie zawodzą również w tym przypadku. Gry edukacyjne przeznaczone są najczęściej dla dzieci już od drugiego roku życia i pozwalają na wspólną rodzinną zabawę. Z kolei puzzle z kolorami w rolach głównych mogą być nie lada wyzwaniem i sprawić dużo radości niejednemu smykowi.
Zaburzenia w widzeniu kolorów
Nie należy wpadać w panikę, jeśli dwu- lub trzyletni maluch nie rozróżnia jeszcze kolorów. Ma na naukę jeszcze sporo czasu. Sygnałem ostrzegawczym mogą być utrzymujące się trudności w tym obszarze w chwili, gdy dziecko kończy pięć lat. Nadal jednak nie należy nadmiernie się niepokoić, gdyż każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
Zaburzenia objawiające się problemami z rozpoznawaniem kolorów występują dość rzadko i można je podzielić na trzy grupy:
Dichromatyzm to nierozpoznawanie konkretnej barwy, np. daltonizm polegający na nierozróżnianiu zieleni i czerwieni.
Trichromatyzm to obniżona percepcja nasycenia i jaskrawości danej barwy, np. protanomalia dotyczy upośledzenia widzenia barwy czerwonej.
Monochromatyzm to całkowita niezdolność do widzenia barw. Osoba dotknięta monochromatyzmem widzi świat w odcieniach szarości.
Świat jest pełen barw, warto więc wykorzystywać codzienne sytuacje, inicjować zabawy i jak najwięcej uwagi poświęcać dziecku, a nazwy nowych kolorów wprowadzać stopniowo. Nadmiar bodźców może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych i spowodować u dziecka niechęć i frustrację.