Im szybciej nauczymy nasze dzieci dbania o porządek wokół siebie i sprzątania zabawek, tym lepiej. Podpowiadamy, w jaki sposób bez wyręczania malucha i niepotrzebnych nerwów sprawić, aby jego pokój po całym dniu zabawy był schludny i uporządkowany.
Daj dobry przykład
Bądź przykładem dla swojego dziecka i postaraj się, aby w waszym domu panował porządek. Pociecha widząc, że sprzątasz i porządkujesz rzeczy, będzie chciała cię naśladować. Jeśli jednak trudno jest ci utrzymać ład w mieszkaniu, nie oczekuj, że dziecko posprząta swoje zabawki. Warto, abyś w kwestii dbania o porządek, stanowiła wzór do naśladowania dla swojej pociechy.
Dobrze zorganizowana przestrzeń
Nie przesadzaj z ilością zabawek. Często mniej, znaczy więcej. Najczęściej pomimo całego mnóstwa kolorowych i pięknych gadżetów, maluch i tak bawi się ulubionymi zabawkami, o pozostałych przypominając sobie jedynie sporadycznie. Ograniczając liczbę zbędnych bibelotów, będziecie mieć po prostu mniej do sprzątania.
Posegregujcie zabawki. Zepsute przedmioty po prostu wyrzućcie, a te, których smyk nie potrzebuje i się nimi nie bawi, oddajcie komuś, komu bardziej się przydadzą.
Wszystko w dziecięcym pokoju powinno mieć swoje określone miejsce. Idealnie w trakcie porządków sprawdzą się pudełka, do których po zakończonej zabawie będziecie mogli wspólnie powrzucać zabawki. Warto posegregować je w taki sposób, aby w jednym z pojemników znalazły się klocki, w innym samochodziki, a w jeszcze innym lalki.
Sprzątajcie razem
Pomóż dziecku w sprzątaniu. Mówiąc mu, że ma posprzątać swój pokój i zostawiając je same z bałaganem, nie osiągniesz zbyt wiele. Pokaż, jak ma to zrobić. W trakcie porządkowania zabawek, postaraj się dawać maluchowi jasne instrukcje, mówiąc np. pozbieraj klocki do pudełka lub ułóż misie na półce. Dzięki temu unikniecie nieporozumień, a sprzątanie pójdzie wam zdecydowanie sprawniej.
Jasne zasady
Warto wprowadzić zasady, ułatwiające wam zachowanie porządku. Możesz poprosić dziecko, aby przed rozpoczęciem kolejnej zabawy, posprzątało zabawki, którymi bawiło się do tej pory. Szkrab będzie się zapewne buntował, jeśli jednak będziesz konsekwentna, nawet nie zauważy, kiedy wejdzie mu to w nawyk.
Zabawa w sprzątanie
Dzieci uważają, że sprzątnie jest zajęciem nudnym i najczęściej buntują się przeciwko niemu. Postaraj się zamienić tę czynność w zabawę. Urządźcie zawody w rzucaniu papierkami do kosza lub zorganizujcie wyścigi, polegające na np. jak najszybszym uprzątnięciu klocków. Taka zachęta może skutecznie przekonać maluszka do porządkowania zabawek.
Chwal za choćby najmniejszy wysiłek. Dziecko poczuje dumę i wkrótce zrozumie, że w uprzątniętym pokoju, zdecydowanie przyjemniej jest spędzać czas. Zanim się obejrzysz, zacznie z własnej inicjatywy dbać o prządek wokół siebie.