15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Nauka z YouTuba

Magdalena Zaporowska
26 marca 2020

Nie jest niczym zaskakującym, że współczesna młodzież chętniej zagląda do Internetu niż do książki. Ale jak znaleźć złoty środek pomiędzy jednym a drugim? Jak się okazuje, surfowanie po Internecie może być nie tylko rozrywką, ale też formą pomocy naukowej lub sposobem na poszerzenie wiedzy ogólnej. Matematycy, poloniści, angliści i inni wykształceni ludzie, posiadający wiedzę z różnych dziedzin, chętnie i w niebanalny sposób dzielą się nią właśnie w Internecie w popularnym serwisie YouTube. Warto skorzystać z ich wiedzy! Wybraliśmy najciekawsze kanały, które mogą być pomocne przed egzaminem ósmoklasisty i maturą, jak również te, które dostarczają wartościowej rozrywki.

Rockowy angielski

Jeśli jesteście rodzicami niesfornego nastolatka, który w upalny dzień zakłada na gołe stopy glany i nie jest zbyt skory do nauki angielskiego i na hasło gramatyka z anglika daje nogę na miasto, odpalcie mu ten kanał! Duża dawka humoru z rockowym podkładem muzycznym oraz kawał sprytnie wyłożonej wiedzy na totalnym luzie. Gramatyka z angielskiego rules!

Ale kosmos! Czyli ciekawostki naukowe i astrofizyka w jednym

Z czym kojarzy wam się pojęcie „macho” (nie mylić z „maczo”), a czy wiecie, czemu w kosmosie trudno jest upiec ciastka i jak w kosmosie działałby odkurzacz? Trzeba przyznać, że od tego kanału nawet nam dorosłym trudno się oderwać! Oprócz wielu ciekawostek na temat Wszechświata, na kanale Astrofazy znajdziecie również playlisty, omawiające zasady dynamiki Newtona na przykładzie… gry komputerowej, czy też zestaw filmików, w których youtuber w interesujący sposób omawia Układ Słoneczny. Spora dawka wiedzy, zabawy i nauki w jednym. Odlecicie w kosmos!

Po polskiemu…

Ten puf czy ta pufka? Język polski to trudny język. Poprawna polszczyzna nawet najlepszym może przysporzyć problemów. Na kanale Mówiąc inaczej nie znajdziemy nudnych wykładów z gramatyki, ale dzięki zabawnym filmikom i przykładom „z życia wziętym”, dowiemy się, jak poprawnie wymawiać słowa czy konstruować zdania, których używamy na co dzień – zastanawialiście się, dlaczego mówimy Włochy, a nie Italia, jak odmienić skrótowiec PIT lub skąd się wzięły słowa: melanż, bibka, impreza? Na kanale prowadzony jest również ranking młodzieżowego słowa roku. Sztos!

Korki na YouTubie

Medyczne korepetycje to kanał skierowany dla ósmoklasistów i maturzystów, którzy chcą utrwalić swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii i fizyki. Autor kanału, Dominik Mukrecki, z wykształcenia jest lekarzem z ogromną pasją nauczania nauk przyrodniczych i ścisłych. Na kanale w formie wykładów omawia chociażby takie tematy, jak: podstawy metabolizmu, spalanie glukozy, podstawy biochemii, budowę serca, a także wyjaśnia czy lipidy to tłuszcze lub co to jest rozpuszczalnik. Znajdziecie tu również zadania maturalne.

Kawał historii!

Kanał A plus jest co prawda poświęcony nie tylko historii, ale na playlistach właśnie ta dziedzina zajmuje najwięcej miejsca. Licealiści, przygotowujący się do matury, mogą „odświeżyć” lub uzupełnić wiedzę i wysłuchać przystępnie podanych kompletnych lekcji historii od starożytnego Egiptu po historię XIX i XX wieku. Jest ich aż 119!

Królowa matematyka

Zmora większości uczniów – matematyka. Ale twórca kanału Matemaks jest przekonany, że „matmę” da się polubić i od 6 lat pomaga uczniom, dzieląc się swoją ogromną matematyczną wiedzą na YouTubie. Jego fani żartują, że egzaminatorzy go nienawidzą, bo dzięki niemu zdaje coraz więcej maturzystów. Matemaks to prawdziwa matematyczna kopalnia i kompletne kursy z matematyki. Tegoroczny kurs maturalny zawiera cały materiał wymagany na maturze podstawowej z matematyki i pozwala przygotować się do niej na 100 %. Całość składa się aż z 62 filmów z najważniejszą teorią i przykładami. Każda część kursu ma dodatkowo zadania treningowe z pełnymi rozwiązaniami wideo. I to wszystko bezpłatnie! Wystarczy tylko usiąść do urządzeń mobilnych i rozpocząć kurs.

Wszystko czego nie wiecie o „Potopie”, a chcielibyście się dowiedzieć

Życzeniem każdego rodzica jest, aby nasze dzieci przeczytały wszystkie lektury od deski do deski. I my również zachęcamy do sięgania po lektury i ich czytania, a w wolnej chwili, po ciężkiej nauce, do zaglądania na kanał Miecia Mietczyńskiego, czyli Bartłomieja Szczęśniaka, który sławę na YouTube zdobył dzięki nieszablonowemu przedstawianiu lektur szkolnych. Jak sam mówi, nawet „Małego Księcia” nie można lekceważyć!  Mietczyński jest również autorem książki „Wykłady Profesora Niczego”, w której odsłonił kulisy legendarnego beefu Mickiewicza i Słowackiego.  Omówienie lektur szkolnych z przymrużeniem oka znajdziecie na jego playlistach.

Magdalena Zaporowska