Zobacz jak człowiek guma tańczy na przedmieściach
„Byłem akurat w Nowym Jorku, a w moim życiu osobistym nie działo się najlepiej. Chciałem napisać piosenkę i w ten sposób wyrzucić z siebie pewne rzeczy” – tak mówił o powstaniu utworu „Don’t” Ed Sheeran. Do kawałka powstał teledysk, który zadebiutował w sieci w poniedziałek, 4 sierpnia 2014 roku. Jest on wspaniałym pokazem umiejętności tanecznych.
Wideoklip do numeru „Don’t” wyreżyserował Emil Nava. Głównym bohaterem jest mężczyzna, który przemieszcza się w słoneczny dzień przez przedmieścia i niesamowicie tańczy. „W tym filmiku zawarte są wprost nieziemskie ruchy taneczne” – napisał Ed na swojej stronie internetowej. O tym, jak kapitalnie porusza się bohater wideoklipu, można się przekonać klikając w ten link: http://youtu.be/iD2rhdFRehU.
O historii piosenki „Don’t” Ed Sheeran opowiadał następująco: „Nagrałem ten kawałek z Bennym Blanco. Byłem akurat w Nowym Jorku, a w moim życiu osobistym nie działo się najlepiej. Chciałem napisać piosenkę i w ten sposób wyrzucić z siebie pewne rzeczy. Tak powstał ten numer. Razem z Bennym dodaliśmy beat. Miałem na niego pomysł, który kiedyś nagrałem na telefonie. Zagrałem to Benny’emu i wszystko poskładaliśmy w całość. Najpierw nagrałem podkład zwrotki, potem on wyszedł ze studia, a ja napisałem na laptopie tekst, co zajęło mi jakąś godzinę. Benny wrócił i dograliśmy resztę”.
Numer „Don’t” pochodzi z drugiego album Eda Sheerana „X”, który ukazał się w Polsce 23 czerwca 2014 r. nakładem Warner Music Poland. W studiu wsparli Anglika Pharrell Williams, Rick Rubin (m.in. Red Hot Chilli Peppers, Johnny Cash, Slayer, Metallica, Beastie Boys), wspomniany Benny Blanco (Rhianna, Wiz Khalifa), Jeff Bhasker (Alicia Keys, Jay-Z), znany ze współpracy ze Snow Patrol Johnny McDaid oraz producent debiutanckiej płyty artysty „+”, Jake Gosling.
Płyta „X” ukazała się w wersji standardowej (12 utworów) oraz deluxe. Druga jest bogatsza o cztery piosenki: „Take It Back”, „Shirtsleeves”, „Even My Dad Does Sometimes” i napisaną specjalnie do drugiej części trylogii Petera Jacksona „Hobbit” kompozycję „I See Fire”.