W dzisiejszych czasach smog stanowi realny problem, z którym staramy sobie poradzić na wiele sposobów. Poprawić jakość powietrza w naszych domach pomoże nam oczyszczacz powietrza. Jaki jednak wybrać?
Producenci oferują nam mnóstwo oczyszczaczy powietrza, posiadających szereg funkcji i parametrów oraz różną cenę. Zakup tego właściwego może okazać się nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
System filtrowania
Urządzenie musi radzić sobie ze smogiem i zatrzymywać mikropyły – PM 2.5 oraz PM 10. Skuteczność oczyszczacza jest uzależniona od rodzaju zastosowanych przez producenta filtrów. Obecnie najczęściej spotkamy się z produktami posiadającymi filtr węglowy oraz filtr HEPA.
Wydajność
Każdy producent informuje nas, jaką powierzchnię (ilość metrów kwadratowych) jest w stanie oczyścić sprzęt w przeciągu określonego czasu. Najczęściej urządzenie jest w stanie w dość szybkim tempie przefiltrować powietrze w jednym pomieszczeniu, np. pokoju dziecka.
Innym parametrem, z którym dosyć często możemy się spotkać, jest ilość oczyszczonego powietrza w ciągu doby. Ta funkcja powie nam, ile razy powietrze w danym pokoju zostanie przefiltrowane w ciągu doby.
Cena
Sprawdźmy, jak często należy wymieniać filtry i ile one kosztują. Przykładowo, w oczyszczaczu za około 2 tysiące złotych filtry wymienimy raz na 10 lat, w tańszym produkcie będziemy musieli to robić nawet dwa razy do roku. Bardzo często drogi oczyszczacz powietrza jest tańszy w eksploatacji i po pewnym czasie jego zakup okazuje się ekonomiczniejszy, aniżeli zakup tańszej wersji urządzenia.
Dodatkowe funkcje
W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy urządzania mniej lub bardziej rozbudowane, posiadające szereg praktycznych udogodnień. Zanim wybierzemy sprzęt do naszego domu, weźmy pod uwagę dodatkowe opcje, które oferuje urządzenie.
Najczęściej spotkamy się z takimi posiadającymi wbudowany jonizator – zmieniający jony dodatnie na korzystniejsze dla nas jony ujemne. W sezonie grzewczym nieoceniony może okazać się także nawilżacz powietrza. Mile widzianą opcją będzie też lampa UV, która likwiduje bakterie, roztocza, wirusy i grzyby. W jeszcze bardziej rozbudowanych egzemplarzach, znajdziemy czujnik jakości powietrza czy też wskaźniki jakości powietrza.
Cichy tryb pracy
Głośność oczyszczacza ma niebagatelne znaczenie, szczególnie jeśli chcemy, aby sprzęt pracował nieustannie w sypialni dziecka. Zbyt duży hałas może utrudnić nocny odpoczynek, a także drażnić nas w ciągu dnia.
Warto, aby urządzenie pracowało całą dobę, a poziom hałasu przy największej prędkości był dla nas akceptowalny.
Wygląd urządzenia
Wygląd oczyszczacza powietrza jest sprawą drugorzędną, jednak nowoczesne modele tych urządzeń zaskakują swoimi designerskimi rozwiązaniami. Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt wpasował się w stylistykę naszego wnętrza, z pewnością znajdziemy odpowiedni model.
W okresie grzewczym w większości polskich miast poziom smogu znacząco przekracza dopuszczalne normy. Jedną z grup najbardziej podatnych na działanie smogu są dzieci. Inwestycja w odpowiedni oczyszczacz z pewnością poprawi jakość powietrza w mieszaniu i sprawi, że nasze pociechy będą mogły swobodnie oddychać.