KONCERTY DLA DZIECI W OGRODOWEJ ALTANIE
Sala Filharmonii
W y k o n a w c y :
Anna Sokołowska, Sławomir Rokita – scenariusz i prowadzenie
Renata Żełobowska-Orzechowska – kierownictwo muzyczne, fortepian
Mateusz Bień – projekcje multimedialne
Agnieszka Ciupek – sopran
Wiesław Suruło – flet
Łukasz Nędza, Sebastian Oroń – saksofony: sopranowy, altowy, tenorowy
Soliści Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA: – Romana Agnel
– Magdalena Żmuda
– Dariusz Brojek
– Krzysztof Antokowiak
Zuzanna Bachmińska – wiolonczela (OSM I st. im. I.J.Paderewskiego w Krakowie, stypendystka Fundacji Pro Musica Bona)
Czas płynie szybko, mamy wrażenie, że coraz szybciej, a wraz z jego upływem powiększa się liczba koncertów dla dzieci. Nadchodzący sezon rozpoczniemy koncertem o wzbudzającym respekt numerze – 902 !
Wszyscy ci, którym na sercu leży jak najwszechstronniejsze wychowanie dzieci, odnotowują z wielką radością fakt, że kolejne pokolenia pedagogów i młodych rodziców coraz bardziej doceniają znaczenie obcowania dzieci z muzyką. Organizując koncerty dla najmłodszych, Filharmonia Krakowska od ponad 35 lat dokłada starań, aby pokazywać, jak różnorodny, barwny i niezwykły jest świat Muzyki.
Roczny cykl koncertowy łączy tradycyjnie jedna wspólna myśl. W tym sezonie spotykać się będziemy w Muzycznych Ogrodach, które jak łatwo się domyślić, ulegać będą niezwykłym przemianom pod wpływem i przemijającego czasu i – rzecz jasna – muzyki.
W ogrodach tych zobaczymy instrumenty te dobrze nam już znane i inne, całkiem nowe, spotkamy się ze starymi znajomymi, poznamy też różne nowe interesujące osoby.
Wśród naszych znajomych na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie pani Romana Agnel – tancerka, choreograf i pedagog, założycielka jedynego w swoim rodzaju Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Pojawia się na naszej estradzie od wielu lat, czasem sama, czasem w towarzystwie przyjaciół. Stali bywalcy naszych koncertów zapewne dobrze pamiętają dwie najbardziej niezwykłe kreacje taneczne pani Romany: Zaczarowaną Wirującą Filiżankę i hinduską tancerkę Devadasi w masce słonia. W jakie postacie wcieli się w tym roku wraz z tancerzami Baletu Dworskiego – niech na razie pozostanie tajemnicą.
Ale za to nie jest żadną tajemnicą, że po ogrodach muzycznych oprowadzać nas będą nasi niezawodni przyjaciele, aktorzy Teatru im. Słowackiego, Anna Sokołowska i Sławomir Rokita, znani ostatnio bardziej jako Babcia Melodia i Dziadek Rytmus. Jak wszyscy pamiętają, mają oni kuzynkę, niezwykle sympatyczną i utalentowaną – zarówno muzycznie, jak i aktorsko – o dziwnym nazwisku – Klawiaturka Fortepianowa. Jest to pseudonim artystyczny znakomitej pianistki, Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej, której w tym miejscu serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu. Otóż pani Renia pojawiła się na naszej dziecięcej estradzie – aż trudno uwierzyć – 25 lat temu! Początkowo bywała w ekipie koncertowej sporadycznie, aż włączyła się w naszą muzyczną rodzinę na stałe. Gratulujemy więc wytrwałości i z ciekawością oczekujemy na dalsze kreacje – i te artystyczne i te „ubraniowe”.
Na koniec potwierdzamy dalszą obecność na naszej estradzie Wielkiego Magicznego Ekranu, którym sterować będzie jak zawsze informatyk, akustyk i kompozytor, Mateusz Bień. I właśnie w roli kompozytora chce on zaprezentować się w tym roku naszej publiczności, zapraszając nie tylko dzieci, ale i całe rodziny na spotkania przy okazji Dnia Dziecka. Będziemy mieli okazję uczestniczyć w premierze operetki familijnej jego autorstwa pod intrygującym tytułem „Pizzicato”. /APM/
Babcia Melodia i Dziadek Rytmus (aktorzy – Anna Sokołowska i Sławek Rokita) i Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) po całorocznych wyprawach, w których sprawdzili się w roli obieżyświatów i odkrywców, wreszcie osiedli na miejscu i postanowili stworzyć swój własny ogród – ogród muzyki, kolorowy rozkwitłymi kwiatami i różnorodnej, jak gatunki zasadzonych w nim roślin. Piękno tego ogrodu przyciąga różne postaci – Panią Słowikową (Agnieszka Ciupek – sopran), marzące o karierze muzyków orkiestrowych Fauny i Koty (Wiesław Suruło – flet, Łukasz Nędza, Sebastian Oroń – saksofony), Różę i Wiatr Północny, figury Magicznych Szachów (soliści Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA) oraz Wielki Talent, którym okaże się mała wiolonczelistka Zuzanna Bachmińska (stypendystka Fundacji Pro Musica Bona). Wśród szumu opadających jesiennych liści i delikatnych podmuchów wiatru przeplatanego nitkami babiego lata, powstają marzenia, z których część się spełnia, a część nie. Które to z nich? Zobaczycie drogie dzieci podczas najbliższych koncertów w Filharmonii Krakowskiej – w sobotę 29.09 o godz. 10.00 i 12.00 oraz w poniedziałek 1 października i piątek 5 października o godz. 9.00, 11.00 i 13.00.
Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować, że Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzymała Statuetkę Złotego Słonecznika (nagroda jury) oraz Nagrodę Rodziców za organizację cyklu koncertów dla dzieci "W sześć koncertów dookoła świata" w konkursie portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci.
Kasa biletowa:
wt. – czw.. w godz. 11 – 14, 15 – 19
pt. 11-14, 15-19.30, sob. – na godzinę przed koncertem.
Rezerwacja:
Biuro Organizacji Widowni i Marketingu – tel. +48 (12) 429 13 45
widownia@filharmonia.krakow.pl
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Koch-Butryn
Specjalista ds. PR
Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie
kom. +48 504 063 347
tel./fax +48 (12) 429 15 34
www.filharmonia.krakow.pl