15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Opinie o Ketonalu – na jaki ból pomaga lek bez recepty?

Avatar
21 października 2020

Czy Ketonal jest chętnie wybieranym lekiem?

Pod koniec 2017 roku uznano, że lek Ketonal Active może być sprzedawany bez recepty. Dzięki temu wzrosła jego dostępność, a pacjenci cierpiący na łagodny i umiarkowany ból nie muszą już czekać na wizytę do lekarza. Dwa lata później KANTAR Polska opublikował raport, w którym przedstawił opinie o Ketonalu wśród osób, które kiedykolwiek korzystały z tego preparatu.

Opinie o Ketonalu okazały się bardzo pozytywne. Aż 34% osób badanych przyznało, że jest to lek, po który sięgają w pierwszej kolejności. Natomiast 64% ankietowanych wybiera go, gdy zawodzą inne preparaty. Pacjenci cenią go głównie za:

 • szybkie działanie,
 • skuteczność w wielu rodzajach bólu,
 • skuteczność wyższą od innych leków przeciwbólowych,
 • bezpieczne działanie.

Według raportu KANTAR Polska 74% osób uważa, że Ketonal działa lepiej od innych leków przeciwbólowych.

Ketonal bez recepty a bezpieczeństwo

Substancją czynną w Ketonalu jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zasada jego działania opiera się na blokowaniu enzymów cyklooksygenazy odpowiedzialnych za syntezę substancji, które biorą udział w procesach zapalnych. Nagły wzrost ich ilości powoduje dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia.

Opinie o lekach przeciwbólowych (zwłaszcza tych dostępnych bez recepty) są różne. Ketoprofen jest uznawany za substancję o silnym działaniu. Z tego powodu wprowadzenie do aptek Ketonalu bez recepty wzbudziło wiele wątpliwości. Trzeba jednak pamiętać, że preparat ten zawiera zmniejszona dawkę substancji czynnej o krótkim czasie półtrwania, co oznacza, że organizm nie ma z nią długiego kontaktu, a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek. Należy jednak pamiętać, że stosowanie Ketonalu niezgodnie z zaleceniami może wywołać objawy niepożądane (głównie ze strony układu pokarmowego, ale też reakcje alergiczne).

Na jaki ból pomaga Ketonal?

Ketonal bez recepty pomaga na dolegliwości bólowe o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można stosować go na:

 • ból głowy,
 • ból zęba,
 • bóle stawów i mięśni,
 • bóle menstruacyjne.

Lek ten doskonale sprawdza się również w przypadku dolegliwości związanych z uprawianiem sportu. Mowa nie tylko o przetrenowaniu, ale także o niewielkich urazach: zwichnięciach lub skręceniach stawów. Trzeba jednak pamiętać, że nie można przyjmować go z innymi lekami przeciwbólowymi. Nie zwiększy to ich skuteczności. Może natomiast wywołać skutki uboczne.

Kto może stosować Ketonal bez recepty

Ketonal bez recepty jest przeznaczony dla osób powyżej 15. roku życia, które nie są uczulone na żaden ze składników preparatu. Leku nie powinny stosować:

 • kobiety w ciąży,
 • kobiety karmiące piersią,
 • dzieci,
 • osoby przyjmujące inne leki (przeciwbólowe, kortykosteroidy, lit, metotreksat),
 • osoby z chorobami układu pokarmowego.

Informacje dotyczące wskazań i przeciwwskazań znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości po zażyciu leku konieczne jest jego natychmiastowe odstawienie i udanie się na wizytę lekarską.

Dawkowanie leku Ketonal

Dokładne informacje o tym, jak dawkować Ketonal, znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Dozwolone jest przyjmowanie 1 kapsułki (50 mg ketoprofenu) co 8 godzin, nie dłużej niż 5 dni. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki ani wydłużać czasu stosowania leku.

Zalecane jest, aby przyjmować Ketonal podczas posiłku. Kapsułkę należy popić szklanką wody lub mleka. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka. Jeżeli po 5 dniach dolegliwości bólowe nie ustąpiły, uległy nasileniu lub pojawiły się dodatkowe objawy, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą.

(Artykuł zewnętrzny)

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.