Na półce sklepowej leży wiele produktów różnych marek o zbliżonej wartości odżywczej. Znaki jakości instytutów naukowych znajdujące się na ich opakowaniu znacznie ułatwiają rodzicom podjęcie właściwych decyzji dotyczącej zakupu żywności dla dziecka.
Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy produkt spożywczy znajdujący się na rynku spożywczym jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta. Jednak niektóre z nich dodatkowo wyróżnione są certyfikatem jednostek naukowych. Uznane instytuty badawcze, takie jak np. Instytut Matki i Dziecka czy Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, wydają różnego rodzaje opinie eksperckie, które mają na celu ocenę bezpieczeństwa zdrowotnego różnego rodzaju żywności, szczególnie tej przeznaczonej dla dzieci.
Co podlega ocenie?
Aby produkt uzyskał pozytywną opinię jednostki naukowej, musi spełnić szereg kryteriów. Producent żywności zobligowany jest do dostarczenia bardzo szczegółowej dokumentacji opisującej m.in. wzory etykiety, świadectwa i certyfikaty potwierdzające stosowanie różnych systemów jakości produkcji, recepturę produktu, zawartość składników odżywczych, wyniki badań laboratoryjnych dotyczące zawartości ewentualnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, chemicznych, pestycydów, opis procesu produkcyjnego, a także odpowiednią ilość próbek żywności do analizy.
Gwarancja jakości przez cały okres certyfikacji
Wszystkie te elementy analizowane są pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego konsumenta. Co więcej, w zakładach produkcyjnych mogą odbywać się audyty, czyli bezpośrednia kontrola nad każdym etapem produkcji żywności realizowana przez eksperta z danej jednostki naukowej. Warto również podkreślić, że obserwacje produktu prowadzone są przez cały okres, na który została wydana pozytywna opinia, a produkt otrzymał specjalne logo.
Kto opiniuje?
W skład komisji opiniujących wchodzi zazwyczaj wielu ekspertów różnych specjalizacji, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe z tego zakresu. Komisje stanowią m.in. lekarze, pielęgniarki, dietetycy i naukowcy realizujący badania naukowe z danej dziedziny.
Czy istnieje termin „zdrowa przekąska”
Pojadanie między posiłkami to grzech wielu z nas. Chociaż zasady zdrowego żywienia jasno wskazują, aby posiłki były regularne, a przekąsek między nimi jak najmniej, z wielkim trudem przychodzi zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość spożywanych przekąsek i wybrać te „najzdrowsze”.
Zdrowa przekąska, czyli jaka?
„Zdrowa” przekąska powinna charakteryzować się wysoką wartością odżywczą. Nie może stanowić tzw. pustych kalorii, czyli nie zaliczymy do tej grupy żywności o wysokiej wartości energetycznej z niewielką zawartością witamin, składników mineralnych czy innych związków bioaktywnych pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Zatem chipsy, chrupki, ciasteczka, wafelki, paluszki i słodkie napoje nie spełniają kryterium „zdrowej przekąski”
Co może stanowić zdrową przekąskę?
Na niskokaloryczne przekąski doskonale sprawdzają się warzywa, np. pokrojone w słupki marchewki czy seler naciowy. Do grupy tej zakwalifikujemy także owoce, szczególnie jagodowe, np. truskawki, maliny czy borówki bogate w wiele cennych związków prozdrowotnych.
Jogurt, kefir czy maślanka, stanowi zdrową alternatywę np. do słodkiego puddingu czekoladowego. Jeśli na przekąskę wybieramy produkt czekoladowy, warto aby była to czekolada gorzka lub kakao bez dodatku cukru.
Różnego rodzaju orzechy: migdały, włoskie, laskowe, pekany, pistacje to również bardzo dobry pomysł na przekąskę. Należy jednak pamiętać o tym, że prócz bogactwa witamin i minerałów, a także zdrowych tłuszczów, dostarczają znacznej ilości kalorii, dlatego garść orzechów powinna wystarczyć na zaspokojenie niewielkiego głodu pomiędzy posiłkami.
CIEKAWOSTKI: Moda na dietę MIND
Dieta MIND zatacza coraz większe kręgi, co z pewnością przyczynia się do jej ciągle rosnącej popularności. Jej założenia opierają się na wskazówkach zaczerpniętych z dwóch diet uznawanych świecie za najzdrowsze, czyli diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH. W diecie MIND zaleca się jak największy udział żywności naturalnej, głównie pochodzenia roślinnego – przede wszystkim duże spożycie owoców jagodowych oraz warzyw liściastych. Ograniczać należy produkty zwierzęce i bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.
Przeciwdziała starzeniu się mózgu
U podstawy diety MIND leżą nie tylko założenia powyżej wspomnianych diet, ale również badania naukowe, które skupiają się na związku między żywieniem a starzeniem się mózgu. Naukowcy zaobserwowali m.in., że spożycie co najmniej 6 porcji warzyw zielonoliściaste (np. jarmuż, sałata, szpinak) spowalnia postępowanie zaburzeń poznawczych. Efekty takie wykazuje również znaczny udział w diecie jagód i truskawek.
I chociaż na temat diety MIND jest niewiele badań naukowych, podkreśla się jej pozytywną rolę, jaką może odgrywać w spowolnieniu procesu starzenia się mózgu. Eksperci analizują możliwość jej zastosowania jako diety zmniejszającej ryzyko choroby Alzheimera.