Zwariowana, wciągająca, zabawna – druga część przygód Patego, jednego z ulubionych fińskich bohaterów literackich, ukaże się już we wrześniu! Historia o piłce nożnej, szalonych marzeniach, szczęśliwych zbiegach okoliczności i o tym, że jak się ma przyjaciół, wszystko się musi udać. Nie tylko dla chłopców, dziewczyny też grają.
Pate, mimo że świetnie gra, nie zostaje wybrany do składu „Niedźwiedzi”, drużyny, która ma reprezentować szkołę w turnieju piłki nożnej. Nie poddaje się jednak i postanawia stworzyć swoją drużynę. Do składu wybiera najlepszych piłkarzy na świecie i (ponieważ trudno zdobyć ich numery telefonów) wysyła do nich listy w butelkach, spuszczając je w toalecie… Czekając na odpowiedzi, ogłasza dodatkowy nabór, tak na wszelki wypadek. Martwi go co prawda konieczność uiszczenia opłaty startowej, ale ma nadzieję, że temat się jakoś rozwiąże.
Czy to brzmi jak zapowiedź katastrofy? Być może… Na szczęście Pate ma wielu starych i kilku nowych przyjaciół, którzy staną po jego stronie – jest wśród nich trójnogi pies, którego chłopiec spotkał pewnego dnia na ulicy, 90-letni sąsiad Eino i człowiek, który zbiera puste butelki w parku – może nie będzie to drużyna marzeń, ale nie zwycięstwo okaże się najważniejsze.
Timo Parvela posługuje się lekkim, niewymuszonym humorem, który docenią i młodzi i starsi czytelnicy. Po mistrzowsku wydobywa różnice w dziecięcym i dorosłym postrzeganiu świata, zabawnie zestawiając pomysły i myśli bohatera wobec reakcji jego rodziców. Uwypukla przy tym typowe dla młodych pełne zadziwienia patrzenie na świat, wychwytując równocześnie wiele obecnych w nim paradoksów. Radość z czytania gwarantowana.
Książka została przetłumaczona na wiele języków. Była też nominowana do LESE-KICK AWARD in 2017. Podobnie jak w poprzedniej części mamy tu wiele zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zdarzeń.
Książki o Patem mają atrakcyjną dla dzieci (szczególnie tych stawiających pierwsze kroki w czytaniu) formę graficzną – krótkie teksty narracyjne w formie wpisów w internetowym blogu są przeplatane dialogami, a dynamiczne ilustracje dopełniają opisu. Wpisuje się w popularny ostatnio trend książek graficznych. Taką książkę łatwo się czyta.
Wszystkie wybrane do projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo” tytuły pokazują uniwersalność dziecięcych doświadczeń, mimo odrębnych od polskich społecznych, środowiskowych i kulturowych warunków życia w Estonii czy Finlandii – mówi Dorota Górska, współzałożycielka wydawnictwa Widnokrąg i jedna z autorek projektu „Bliskie dalekie sąsiedztwo”. – Dzięki temu czytelnik z jednej strony może czuć się bezpiecznie, bo odkrywa, że żyje i odczuwa podobnie jak jego rówieśnicy w innych, często w ogóle nieznanych krajach, z drugiej – odbywa podróż w sensie geograficznym i kulturowym – kontynuuje.
Dwie kolejne części serii ukażą się w 2019 roku.
Pate gra w piłkę
Timo Parvela
przeł. Iwona Kiuru
il. Pasi Pitkänen
wyd. Widnokrąg, 2018
wiek: 7+