15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Piasek kinetyczny

Magda Przypłata
14 maja 2019

Piasek kinetyczny to rodzaj plastycznej masy, która cieszy się wśród dzieci sporą popularnością. Zabawa nim dostarcza niezapomnianych wrażeń zmysłowych na długi czas.

Czym jest piasek kinetyczny?

Ruchomy piasek jest mieszanką czystego naturalnego piasku oraz specjalnego polimeru, który łączy ze sobą ziarenka piasku. Lekko wilgotna konsystencja piasku jest przyjemna w dotyku i dosyć często opisywana jako połączenie plasteliny i piasku. Piasek kinetyczny nigdy nie wysycha, a masa jest wyjątkowo plastyczna. Kiedy weźmiemy do ręki piasek, mamy wrażenie, że rozpływa się on w naszych dłoniach, w dalszym ciągu możemy go jednak formować jak plastelinę.

Co dosyć istotne, piasek kinetyczny jest w 100 procentach bezpieczny, wolny od alergenów i nie powoduje uczuleń. Według producenta możemy dać go do zabawy maluszkowi, który skończył 18 miesięcy (oczywiście pod naszym nadzorem).

Zabawa ruchomą masą

Piasek kinetyczny przeznaczony jest do zabawy w domu. Najczęściej dołączona jest do niego specjalna kuweta, która pełni rolę domowej niewielkiej piaskownicy.

Dzieci mogą robić z masy babki, tworzyć zamki, wieże czy labirynty. W piasku możemy także zakopać przeróżne skarby i poprosić pociechę, aby przekopała go w poszukiwaniu skarbów. Szkrab plastikowym nożem poćwiczy też krojenie. Wystarczy ulepić z masy podłużny wałek, z którego maluch będzie wycinał krążki.
Smyk może odciskać w piasku różne kształty, np. foremek, klocków czy samochodzików. Ciekawym eksperymentem będzie też stworzenie odcisku własnej dłoni lub stopy.

Z piasku kinetycznego możemy też wycinać różne kształty, pisać po nim, wałkować oraz tworzyć płaskorzeźby.

Zalety piasku kinetycznego

Zabawa masą plastyczną usprawnia paluszki dzieci i ćwiczy małą motorykę. Niezwykły charakter piasku i jego konsystencja zachęcają dziecko do zabaw manualnych, dzięki czemu piasek często stosuje się w terapii ręki, przy rozwoju manualnym czy poprawie napięcia mięśniowego.

Zabawa tą masą uczy cierpliwości, dokładności i koordynacji. Poza wspieraniem motoryki, dziecko uczy się również kreatywności i samo zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać piasek. Dodatkowo taka forma zabawy pomaga w zachowaniu koncentracji uwagi u malucha. To doskonały pomysł na kreatywne spędzenie czasu z pociechą.

Zabawa piaskiem kinetycznym może dać naszym dzieciom, a także nam samym, sporo frajdy. Ta prosta zabawa rozwija wyobraźnię, rozwija małą motorykę dziecka i ćwiczy jego rączki. Jeśli nasza pociecha nie posiada jeszcze takiego piasku, warto kupić mu na początek choć niewielkie opakowanie „magicznej masy”.