Pieluchy wielorazowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – takie naturalne pieluchowanie niesie za sobą mnóstwo korzyści. Wielu z nas początkowo może przerażać mnóstwo rodzajów pieluch, sposób ich pielęgnacji oraz ilość prania. Jednak przy odrobinie organizacji z naszej strony wielorazowe mogą okazać się pod wieloma względami lepszym rozwiązaniem i nie powinny sprawić nam większego kłopotu.
Nasze mamy i babcie nie najlepiej wspominają czasy, kiedy w pocie czoła prały, gotowały i prasowały tetrę. Na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło, a my możemy wybrać pomiędzy wygodną w użyciu pieluszkową jednorazową lub zaopatrzyć się w ekologiczne pieluszki wielorazowe.
Ekologiczne pieluchy
Pieluchy wielorazowe po latach zyskały wygodniejszą, nowoczesną formę. W niczym nie przypominają one już poczciwej tetry. Wyglądem przypominają nieco pieluszki jednorazowe z tą różnicą, że po zabrudzeniu ich przez dziecko należy je wyprać i można ponownie używać – mówi mama wcześniaka z Tinybaby.pl
Takie pieluchy nie zawierają chemicznych substancji, które mogłyby podrażnić skórę maluszka. Do ich produkcji wykorzystuje się takie materiały, jak bawełna, wełna czy bambus, które są w pełni naturalne i bezpieczne. Na ich korzyść przemawia także ciekawe wzornictwo oraz fakt, że dzięki pieluszkom wielorazowym dzieci znacznie szybciej uczą się korzystania z nocniczka. Maluch odczuwa wilgoć i ma większą motywację do zmiany swoich nawyków.
Wielorazówki są ekologiczne – nie wymagają one utylizacji, nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i minimalizują ilość wytwarzanych przez nas śmieci. Roczne zużycie pampersów wytwarza nawet tonę śmieci zalegającą na wysypisku i zaśmiecającą ziemię, a rozkład pieluchy jednorazowej trwa około 300 lat! Jeśli zaopatrzymy się w dobrej jakości pieluchy wielorazowe i będziemy o nie właściwie dbać, posłużą nam także w przypadku pojawienia się na świecie kolejnego maleństwa.
Niestety, decyzja o pieluchowaniu wielorazowym wiąże się z podjęciem wysiłku z naszej strony. Po zabrudzeniu pieluszki musimy ją wyprać w odpowiednim proszku z dodatkiem środka odkażającego. Problematyczne może być ich stosowanie w nocy oraz w trakcie wyjazdów. Pieluchy tego typu należy również zmieniać znacznie częściej niż jednorazówki. Dodatkowo, początkowy wydatek na pieluchy wielorazowe to około kilkuset złotych.
Rodzaje pieluch wielorazowych
Przed wyborem właściwego modelu warto przyjrzeć się bliżej dostępnym rodzajom. Do wyboru mamy:
• Pieluszki kieszonki – wkład chłonący wsuwamy do specjalnej kieszonki w pieluszce. Kieszonka składa się z dwóch warstw – izolującego nieprzemakalnego materiału oraz przyjaznego dla skóry dziecka mikropolarku. Pomiędzy te dwie warstwy wkładamy chłonną wkładkę, często sprzedawaną w komplecie z pieluszką.
• Pieluszki formowane (formowanki) – swoim kształtem przypominają pieluchy jednorazowe. Posiadają zapięcia na rzepy, zatrzaski lub troczki, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie do pupy malucha. Występują zawsze z otulaczem, który zapobiega przesiąknięciu i zmoczeniu ubranka.
• Pieluszki All-in-One (AIO) – to pielucha przypominająca formowankę, jednak z wszytym na stałe otulaczem. Dzięki temu jest wygodniejsza w obsłudze. Używamy jej tak samo, jak pampersa, z tą różnicą, że po zabrudzeniu AIO należy wrzucić do kosza na pranie.
• Pieluszki składane – to pieluchy flanelowe, tetrowe, frotowe, bawełniane lub też tzw. prefoldy. Przed ich użyciem musimy je odpowiednio złożyć, a po włożeniu na pupę dziecka zabezpieczyć otulaczem.
Od czego zacząć?
Sami musimy ocenić, jaki rodzaj pieluszki wielorazowej sprawdzi się u nas najlepiej. Jeśli już się zdecydujemy, musimy zaopatrzyć się w przynajmniej 10-12 kompletów pieluch (jeśli zamierzamy prać je codziennie). Warto zastanowić się też nad rozmiarem. Rozmiar One size powinien nam wystarczyć na cały okres pieluchowania, jednak może on się okazać za duży dla noworodka. Dla najmniejszych dzieci (poniżej 5 kilogramów) możemy kupić mniejszy rozmiar, który w ich przypadku z pewnością lepiej się sprawdzi, to jednak niestety dodatkowy wydatek.
Potrzebować będziemy także pojemnika na zużyte pieluszki, najlepiej sprawdzi się w tym wypadku zamykane wiadro z którego nie wydostaną się żadne zapachy. Po jego zapełnieniu zawartość wrzucamy po prostu do bębna pralki, wsypujemy połowę mniej proszku niż zazwyczaj i nastawiamy odpowiedni program. Warto zaopatrzyć się również w antybakteryjny dodatek do prania.
Wielorazówki stanowią ciekawą i wartą rozważenia alternatywę dla zwykłych „plastikowych”. pieluszek. Pomimo tego, że wymagają one od nas nieco więcej zaangażowania, są w pełni bezpieczne i naturalne, zarówno dla naszego maleństwa, jak i dla środowiska naturalnego.