Pod koniec ciąży następuje z pozoru prozaiczne „spakowanie torby do porodu”. Do tej torby przyszła mama „pakuje” również swój lęk i niepokój w związku z nadejściem dziecka – jak to będzie? Czy wszystko potoczy się właściwie? Setki pytań przetacza się przez jej głowę.
Każdy poród przebiega w niepowtarzalny sposób. Można jednak dokonać ogólnej charakterystyki przebiegu porodu czy wydarzeń, które nastąpią tuż po nim. I tak kiedy Twoje dziecko pojawi się na świecie, położna, która odbiera poród w sposób niemal dla Ciebie niezauważalny dokona oceny stanu zdrowia dziecka, przypisując mu punkty w skali Apgar. Badanie oceniające stan noworodka wykonywane jest w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Ocena podstawowych funkcji życiowych zawiera czynność serca, oddychanie, napięcie mięśni, reakcję na bodźce oraz barwę skóry. W każdym teście dziecko może otrzymać od 0 do 2 punktów. 8-10 punktów oznacza bardzo dobry stan noworodka, 5-7 stan średni, 0-4 stan ciężki, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Skala ta jest stosowana na całym świecie i pozwala ocenić czy dziecko jest w stanie żyć poza łonem matki. Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń do stanu maluszka, położy go na Twojej piersi. Zwykle niemowlę słysząc dobrze znany mu rytm bicia serca, szybko się uspokaja. Poza tym, otoczenie jest zupełną nowością. A mimo tego poznaje Ciebie i ewentualnie Tatę, jeśli jest obecny podczas porodu. Pozycja, w której się znajdziecie nazywana jest ” skóra do skóry”. Kontakt ten pozwala na wzajemne poznanie, zaciśnięcie więzi między wami, ale i naukę ssania, ułatwienie obkurczania macicy czy poród łożyska. Dziecko powinno być okryte pieluchą by się nie wyziębiało. W tej pozycji powinniście być nieprzerwanie około dwóch godzin. Dziecko położone na piersi matki z czasem samo rozpocznie delikatnie się przesuwać w stronę pokarmu. Pierwszy zwany siarą, bogaty jest w przeciwciała odpornościowe, dlatego jest tak ważny. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby Twój kontakt z dzieckiem nie był przerywany przez około 2 godziny. Zarówno rodzenie łożyska, odcinanie pępowiny, szycie krocza, jeśli nie jest wykonywane w trybie pilnym nie powinno stanowić powodu do zabrania od ciebie dziecka. Gdyby lekarz uznał taką konieczność, ważne, aby kontakt jak najszybciej został wznowiony.
Po wspólnie spędzonym czasie, dziecko zostanie zabrane na badania podczas których będzie zważone, zmierzone i dokładnie obejrzane przez lekarza, poczym zostanie obmyte i ubrane. Jeśli podczas porodu obecny jest tata, często może udać się razem z dzieckiem. Opatulone maleństwo położone zostanie w specjalnym, przezroczystym wózeczku szpitalnym. W nim będzie przebywać cały czas, z wyjątkiem przerw na karmienie i przewijanie. Razem z dzieckiem zostaniesz przewieziona z sali porodowej do poporodowej, zwykle kilkuosobowej. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich zarówno do Ciebie jak i dziecka, w szpitalu spędzicie 3 dni. W tym czasie lekarze będą kontrolować zarówno Twój powrót do formy jak i stan niemowlęcia. Podczas pobytu w szpitalu możliwe są odwiedziny bliskich. Ważne jednak aby przestrzegać regulaminu oddziału położniczego.
Przygotowujesz się intensywnie do roli mamy, ale wiele rzeczy w konfrontacji z praktyką okaże się niełatwych. Będziesz w szpitalu, w którym możesz poczuć się obco i nieswojo, będąc po wyczerpującym porodzie, a przed Tobą dziecko, które dopiero prawdziwie będziesz poznawać. Proś o pomoc personel szpitalny. Pielęgniarki powinny wesprzeć Cię przy czynnościach związanych z dzieckiem, pomogą rozwiać wątpliwości tak, abyś była gotowa do samodzielnej opieki po powrocie do domu. Podobnie jest w kwestii laktacji. Jeśli masz obawy czy pytania to warto o nich mówić. W wielu szpitalach pielęgniarki same nadzorują sposób w jaki dziecko ssie, doradzając lub pokazując jak możesz sobie i dziecku w tym pomóc lub kierują do poradni laktacyjnej.
Poród będzie niezwykłym wydarzeniem i cudownym doświadczeniem. Choć wiele rzeczy będzie znacznie różniło się od Twoich wyobrażeń. Pojawienie się na świecie wyczekiwanego człowieka to czas kiedy Twoja uwaga skoncentrowana będzie niemal wyłącznie na nim. Postaraj się mimo wszystko wśród gonitwy myśli i emocji znaleźć spokój dla siebie. Szukać możliwości odpoczynku – będzie Ci ogromnie potrzebny. Wykorzystuj pomoc bliskich by móc bezpiecznie się wykąpać lub po prostu przespać. Powoli będziesz wracała do formy jako mama nowonarodzonego dziecka.