15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Pierwsza lalka

Magda Przypłata
7 maja 2019

Lalka może stać się przyjaciółką i powierniczką naszego dziecka na długie lata. To zabawka mająca ogromne znaczenie w rozwoju i kształtowaniu emocji dziecka. Prezentujemy najbardziej lubiane lalki i podpowiadamy, która może spodobać się maluchowi.

Na co zwrócić uwagę

Lalę dostosujmy do wieku i potrzeb jej przyszłego właściciela. Im mniejszy maluch, tym zabawka powinna być poręczniejsza. Dziecko powinno bez problemu móc chwycić i przytulić lalę. Jeśli chcemy, aby lala towarzyszyła pociesze na co dzień, musi być lekka i niewielka.

Na początek nie poleca się kupowania lalki z mnóstwem różnych funkcji. Zabawka, która płacze, mówi, śpiewa, a nawet siusia, nie będzie najlepsza na początek. Taka lalka może ograniczyć pomysłowość i kreatywność jej właściciela. Pozwólmy dziecku samodzielnie inicjować zabawy, wymyślać historie związane z zabawką i wykorzystywać swoją wyobraźnię. Możliwość przebierania, karmienia i noszenia lali będzie dostateczną atrakcją.

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania i materiały, z jakich została stworzona lalka. Jeśli chcemy, aby zabawka posłużyła pociesze długie lata i nie stanowiła dla niej zagrożenia, sprawdźmy, czy posiada ona atesty gwarantujące bezpieczeństwo jej użytkowania. Pamiętajmy też, że pierwsza lalka szmaciana dla niemowlaka nie może mieć ruchomych, małych części, które mogą trafić do buzi, ucha czy noska dziecka.

Rodzaje lalek dla dzieci

Lalka szmaciana

Najczęściej i najchętniej kupowaną pierwszą lalą jest tzw. lalka szmacianka. Taka zabawka nadaje się nawet dla bardzo małego dziecka i przypomina bardziej pluszową zabawkę. To prezent, którym możemy obdarować nawet kilkudniowego noworodka. Szmaciana lala idealnie sprawdzi się także jako przytulanka. Wybierzmy taką z odpowiednimi atestami, aby maluszek mógł z nią bez obaw zasypiać.

Lalka bobas

Lalka przypominająca niemowlę z pewnością ucieszy dwu- lub trzyletnie dziecko. Zwróćmy uwagę na wielkość lali – duża będzie ciężka i nieporęczna. Na początek nie kupujmy także zbyt wymyślnej zabawki posiadającej zbyt wiele funkcji.

Taka zabawka podniesie kompetencje społeczne dziecka, pozwoli na zabawę w odgrywanie ról, nauczy dziecko empatycznych zachowań i odpowiedzialności. Dodatkowo, posiadanie takiej lali będzie doskonałym treningiem manualnym – czesanie, mycie, ubieranie czy karminie bobasa rozwija motorykę dziecka.

A może lalka Barbie?

Fenomen lalki Barbie pomimo upływu lat nie przemija, jednak to lalka dla zdecydowanie starszego dziecka. To zabawka już nieco bardziej skomplikowana, m.in. trudniej jest ją przebierać. Wśród wielu modeli warto zwrócić uwagę na modele przypominające bohaterki filmów Disneya, np. Elsę z „Krainy Lodu” czy Bellę. Od pewnego czasu na rynku znajdują się lalki o różnych typach sylwetki czy kolorze skóry.

Zabawa lalką może dać maluchowi mnóstwo radości, a także służyć jego rozwojowi. Dla wielu dzieci lalka jest najważniejszą i najbardziej wartościową zabawką, jaką posiadają. Poszukując pierwszej lali dla dziecka, wybierzmy taką dostosowaną do wieku i potrzeb. Warto sprezentować swojej pociesze taką zabawkę lub też pozwolić starszemu szkrabowi wybrać taki model, który najbardziej przypadnie mu do gustu.