15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Pierwsza pościel dla dziecka

Magda Przypłata
4 września 2019

Dla każdego rodzica spokojny sen dziecka jest sprawą priorytetową, dlatego kompletując pierwszą wyprawkę dla pociechy, długo szuka on najlepszych rozwiązań w kwestii łóżeczka, materacyka, a w końcu pościeli dla maleństwa. Producenci artykułów dziecięcych oferują nam mnóstwo produktów mniej lub bardziej przydatnych dla noworodka.

Podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Pościel dla noworodka

Odpowiednia pościel musi być miękka i delikatna, aby nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka. Zwróćmy uwagę na rodzaj i jakość materiału, z jakiego ją uszyto. Najlepszym wyborem będzie stuprocentowa bawełna (najlepiej organiczna). Dodatkowym atutem pościeli bawełnianej jest to, że bez obaw można prać ją w wysokiej temperaturze.
Pamiętajmy jednak, że nie każda bawełna będzie odpowiednia dla dzieci, a jedynie taka, która posiada stosowne atesty, np. certyfikowana rozpoznawalnym na świecie znakiem Oeko-Tex Standard 100.

Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanych zapięć. Unikajmy wystających guzików lub wstążeczek. Znacznie praktyczniejszy będzie schowany zamek, który nie będzie stanowił zagrożenia dla maluszka.

Nie zapomnijmy sprawdzić, czy wybraliśmy właściwy rozmiar. Możemy spotkać się z pościelą dostosowaną do kołderki w rozmiarach 90×120 cm, a także taką o rozmiarach 100x135cm.
Wybór wzoru i koloru jest sprawą drugorzędną. Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od naszych własnych preferencji. Warto jednak zrezygnować z ciemnych kolorów i postawić na pastelowe barwy.

W skład zestawów pościelowych, oprócz poszewki na kołderkę i poduszkę, wchodzą często także ochraniacz na szczebelki, prześcieradło czy organizer przywiązywany wstążeczkami do łóżeczka. Zastanówmy się, czy potrzebujemy tych wszystkich elementów, czy wystarczy nam zestaw podstawowy.

Wypełnienie

Równie ważny jak materiał pościeli, jest rodzaj wypełnienia. Świetnie sprawdzi się takie wykonane z naturalnych surowców, np. włókien silikonowych hollow. Kołderka powinna być lekka i odpowiednio okrywać maluszka oraz posiadać właściwości antyalergiczne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jest bezpieczna dla zdrowia dziecka i zapewnia prawidłowa termoregulację.

Standardowa poduszka w pościeli niemowlęcej jest płaska, ma wymiary 40×60 cm, jednak przyda się, kiedy maluch będzie starszy. Specjaliści radzą, aby przez około rok nie stosować żadnej poduszki. Niemowlę może się przekręcić na brzuszek w trakcie snu i mieć problemy z oddychaniem wtulone w miękką powierzchnię.

Rożek, otulacz, kocyk a może śpiworek?

Wielu rodziców rezygnuje z zakupu pościeli i wybiera śpiworek. Inni przez pierwsze tygodnie życia dziecka preferują rożek, którym ciasto owijają smyka. Sporą popularnością cieszą się także specjalne otulacze. Dają one maleństwu poczucie bezpieczeństwa i pozwalają stopniowo przyzwyczajać się do warunków panujących poza organizmem mamy.

Śpiworek jest dobrym i wygodnym rozwiązaniem dla większości dzieci. Niemowlę śpiące w śpiworku nie odkopie się, a my nie będziemy musieli co chwilę wstawać, żeby sprawdzić, czy malec nie marznie. Maluszkowi cały czas przykrytemu będzie ciepło i wygodnie. Co więcej, śpiworek jest okryciem bezpiecznym, ponieważ maluch nie naciągnie go sobie na główkę.
Wybór pierwszej pościeli dla pociechy nie powinien stanowić dla nas większego problemu. Pamiętajmy jednak, aby zawsze wybierać produkty wykonane z naturalnych materiałów i posiadające antyalergiczne wypełnienie. Taki zestaw zapewni naszemu dziecku spokojny i bezpieczny sen.