Piknik folklorystyczny
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica z siedzibą w Boguszycach
Zespoły zaproszone na 1. Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica z siedzibą w Boguszycach wystąpią również we Wrocławiu. 1 września w Muzeum Etnograficznym można będzie posłuchać grup folklorystycznych z Serbii, Węgier, Włoch i Czech.
KUD SUMADIJA (Serbia)
Pochodzą z miasta Mladenovac. Zespół działa od ponad dwóch dekad, a jego głównym celem jest zachowanie zwyczajów i tradycji narodu serbskiego. Zespół znany jest w całej Europie, występował m.in. w Szwajcarii, Francji, Rosji, Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Grecji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Macedonii, Turcji, Portugalii i na Ukrainie.
Największym jak dotąd sukcesem zespołu jest zdobycie pierwszego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu w Budapeszcie w 2000 roku wśród ostrej konkurencji z zespołami z 15 różnych krajów
”KAPELA TüCSöK" i zespół taneczny „IPOLY”, Mihálygerge (Węgry)
Kapela powstała w 1992 r. w małej węgierskiej wsi Mihalygerge. W obecnym składzie tworzy ją sześcioro młodych muzyków śpiewających i grających na cymbałach (oryginalnym węgierskim instrumencie), skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie. W swoim repertuarze kapela ma węgierskie piosenki ludowe, standardy muzyki rozrywkowej oraz muzykę weselną i biesiadną. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród na Węgrzech oraz Słowacji.
Koncertowała w Anglii, Finlandii, Szwecji, Polsce, Czechach, Grecji, we Włoszech oraz na Litwie.
IL CONTADO (Włochy)
Tradycje równiny Garigliano, znajdują swoje odbicie w repertuarze grupy folklorystycznej "Il Contado" z miejscowości Santi Cosma e Damiano (okolice Neapolu, Włochy). Zespół, założony w 1979 roku, korzysta ze źródeł ustnych, jako metody badań historycznych. W jego repertuarze znajdują się tradycyjne włoskie tańce i pieśni, kołysanki, lokalne rymowanki a nawet przysłowia. „Il Contado" występował na różnorodnych imprezach we Włoszech i za granicą (np. podczas otwarcia "Stadio Olimpico" w Rzymie podczas Pucharu Świata "Italia 90"). Stroje członków zespołu pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.
Slovácký krúžek (Czechy)
Slovácký krúžek z Pragi jest jednym z najstarszych zespołów ludowych w Czechach. W 2012 roku zespół obchodzi swoją 116 rocznicę istnienia! Cymbały, taniec, śpiew w wykonaniu chóru męskiego i chór żeńskiego to atutu zespoły. Występuje regularnie w Czechach i podróżuje po całej Europie. Zespół wystąpi w składzie 45 osobowym (do zespołu należy 250 osób).