Planowanie w życiu rodzinnym zawsze się opłaca. Dzięki niemu w domu znajdują się tylko potrzebne produkty, a do minimum ograniczone zostaje wyrzucanie tych przeterminowanych. Wprowadzenie w życie kilku zasad pozwala wybierać zdrowe produkty, gotować z głową, a wydatki na jedzenie obniżyć aż do 20 proc.
Według badań przeprowadzonych przez Federację Banków Żywności, Polacy wyrzucają do kosza 2 miliony ton żywności rocznie, a każdy obywatel miesięcznie marnuje jedzenie o wartości co najmniej 50 złotych. Czy ty wykorzystujesz w ciągu tygodnia wszystkie zakupione produkty?
Po pierwsze plan tygodniowy
Poświęć trochę czasu, by zaplanować posiłki na nadchodzący tydzień i zapisz wszystko, co będzie ci potrzebne. Wybierz jeden dzień w tygodniu, kiedy możesz wygospodarować spokojne 30-60 minut, najlepiej przed planowanymi zakupami. Przygotuj źródła przepisów (zeszyt, karteczki, książki kucharskie, zakładki ze stronami z Internetu itp.) i sprawdź, co masz w lodówce, a dodatkowo w kuchni miej pod ręką zawsze kartkę, aby na bieżąco dodawać do listy potrzebne produkty. Dzięki temu nie musisz każdego dnia wymyślać, co będziecie jeść i biec do sklepu po potrzebne produkty, które będą na wyciągnięcie ręki. Planując zakupy, warto zastanowić się, jak odżywia się twoja rodzina i co można w tym odżywianiu ulepszyć. Przyjrzyj się swoim zakupom i przyzwyczajeniom pod kątem ich wpływu na zdrowie i wyeliminuj słone i słodkie przekąski, dania gotowe i wysoko przetworzone produkty oraz wszystko to, co zawiera syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające, wzmacniacze smaku, sztuczne barwniki oraz rafinowane oleje, margaryny, słodkie napoje. Okazuje się, że może tego być naprawdę dużo, a więc i oszczędności w domowym budżecie mogą być spore. Zmieniając nawyki żywieniowe, najczęściej obniżeniu ulegną też inne wydatki, np. na lekarzy, lekarstwa i suplementy diety. Kiedy chemia zniknie z twojego talerza, zyskasz kolejne środki na inwestycję w zdrowe i smaczne posiłki każdego dnia.
Komfortowe zakupy
Rób zakupy raz w tygodniu i jeśli planujesz kupować inne produkty niż dotychczas – zdecydowanie bez dzieci. Będziesz miała więcej czasu, aby przyjrzeć się etykietom i wybrać te odpowiednie. Mniej wypraw do sklepu oznacza mniej okazji, by kupić niepotrzebne rzeczy. Świetnie byłoby, gdybyś zakupy warzyw i owoców mogła realizować na pobliskim bazarku od rolnika, z którym wcześniej możesz porozmawiać. W ten sposób możesz znaleźć możliwie najzdrowsze produkty prosto od rolnika. Pamiętaj, aby kupować produkty sezonowe. Owoce i warzywa, których czas zbioru właśnie nadszedł, będą zdrowsze i tańsze od egzotyki. Dowiedz się, czy w twoim rejonie działa jakaś lokalna grupa zrzeszająca osoby zamawiające produkty prosto od rolnika. Jeśli nie – możesz założyć ją sama. A może na lokalnym forum dowiesz się, czy w twojej okolicy warzyw i owoców nie rozwozi lokalny rolnik. Dla wygody, oszczędności czasu i pieniędzy takie praktyki są coraz częściej spotykane.
Kupuj hurtem
Na produktach kupowanych w dużych ilościach można naprawdę sporo zaoszczędzić, pod warunkiem, że są to przemyślane zakupy, a my mamy gdzie je przechowywać. Aby uniknąć wpadnięcia w sidła super promocji i zakupu rzeczy, których nie potrzebujesz, koniecznie na liście zakupowej zaznacz produkty zużywane w dużych ilościach, biorąc pod uwagę te trwałe, np. ręczniki papierowe czy chusteczki nawilżane. Jeśli kupujesz produkty żywnościowe, koniecznie sprawdzaj termin przydatności do spożycia.
Uwaga na promocje
Robiąc zakupy, bądź czujna. Pamiętaj, że w każdym sklepie czyha na ciebie wiele pułapek, które mają skłonić cię do zakupu niepotrzebnych, drogich produktów. Specjaliści od sprzedaży działają w dużym sklepie na wszystkie twoje zmysły. Wszystko co widzimy, słyszymy i czujemy, ma nas zachęcić do zakupu.
Niby niepozorna i przypadkowa, ale lecąca w tle muzyczka jest starannie dobierana do klientów, a od kilku lat w wielu sieciach handlowych rozpylane są dedykowane aromaty. To one często sprawiają, że jest nam po prostu przyjemniej przebywać w danym sklepie, co w konsekwencji powoduje, że jesteśmy bardziej skłonni powracać do niego w przyszłości, a są także takie, które atakują bezpośrednio sensory głodu i zachęcają do natychmiastowego zakupu. Dlatego tak ważne jest trzymanie się listy zakupów. Uważaj np. na oferty typu kup jedno opakowanie, a drugie dostaniesz gratis – to bardzo popularny sposób na tworzenie sztucznych okazji, którym trudno się oprzeć. To dobry pomysł, pod warunkiem, że i tak chciałaś dany produkt kupić i pamiętaj o sprawdzeniu terminu ważności obu produktów. Dzięki zdobyciu pewnej wiedzy możemy sporo zyskać, a przy tym z przymrużeniem oka spojrzeć na niektóre zachowania handlowe.
Jeżeli zakupy będą przemyślane i dobrze zaplanowane, zrezygnujesz z niepotrzebnych, szkodliwych produktów w diecie, to będziesz miała więcej czasu i spokojniejszą głowę, a twoja rodzina zdrowsze posiłki każdego dnia.
Artykuł przygotowany w ramach promowania idei Zero Waste, we współpracy z www.targi-zerowaste.pl, www.altereko.pl, www.Little-Greenfinity.com