Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy jakie błędy popełnia przewożąc swoje dziecko w samochodzie. W trakcie podróży z małym pasażerem powinniśmy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.
Nie pozwalajmy jeździć dziecku bez fotelika
Nie powinniśmy zastanawiać się ani przez moment na temat tego czy maluch powinien jechać w foteliku czy po prostu przewieść go na kolanach – dziecko zawsze w trakcie podróży musi usiąść w foteliku i być właściwie przypięte. Często te kilka chwil, które poświęcimy na zapięcie pociechy może uratować mu życie w trakcie wypadku samochodowego.
Odpowiednio zamocujmy fotelik
Nawet najlepszy fotelik nie spełni swojego zadania jeśli zamontujemy go w nieprawidłowy sposób. Pamiętajmy, że nie każdy fotelik będzie pasował do naszego modelu auta, dlatego sprawdźmy przed zakupem czy produkt właściwie „leży” w naszym pojeździe. Warto wybrać sklep, który oferuje przymierzenie fotelika do samochodu, a wykwalifikowany sprzedawca pokaże nam dokładnie jak go właściwie zamontować.
Właściwe zapinajmy dziecko w fotelu
Pasy nie mogą być skręcone i zbyt luźno zapięte. Dziecko nie powinno mieć możliwości wyswobodzenia się z zapiętych już pasów. Maluch nie będzie protestował przed odpowiednim zabezpieczaniem w uprzęży, jeśli będziemy konsekwentnie odpowiednio mocno ją naciągać. Pamiętajmy również o tym, aby przed zapięciem pasów zdjąć dziecku kurtkę, a jeśli jest chłodno przykryć je kocykiem lub zdjętym okryciem.
Dopasujmy model do wagi i wzrostu pociechy
Wielu rodziców nie może się doczekać, kiedy przesadzi malucha z fotelika z kategorii 0-13 kg do większego modelu. Nie powinniśmy się jednak przesadnie śpieszyć, ponieważ im dłużej dziecko będzie jeździć tyłem do kierunku jazdy tym dla niego lepiej. Kryterium zmiany fotela powinna być waga smyka (powyżej 13 kg) lub wtedy, gdy głowa małego pasażera wystaje poza krawędzie fotelika (wystające nóżki nie są sygnałem, aby zmieniać fotelik na następny).
Jeśli jednak przymierzamy model z kolejnej kategorii wagowej sprawdźmy, czy dziecko nie jest do niego za małe. Obecnie producenci oferują także foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF) także dla starszych dzieci, dlatego warto rozważyć zakup właśnie takiego fotela.
Nie kupujmy używanych fotelików
Niewątpliwą zaletą fotelików z drugiej ręki jest ich atrakcyjna cena. Niestety, kilkuletni, używany już przez inne dziecko fotel nie jest już tak wytrzymały – pogarsza się jakość plastików i stają się one kruche (powinniśmy zrezygnować z fotelika, który ma już ponad 10 lat). Dodatkowo, nie mamy pewności, że dany egzemplarz nie brał udziału z wypadku, a takiego fotelika nie wolno już dalej używać.
Nie sugerujmy się wyglądem
Nie zawsze ciekawy design i dostępność wielu kolorów tapicerek idzie w parze z bezpieczeństwem. Nie kupujmy fotelika na chybił trafił, ponieważ spodobał nam się on w sklepie. Fotelik musi być przede wszystkim bezpieczny i to powinno być nasze główne kryterium w trakcie jego wyboru. Zgłębmy temat, poczytajmy opinie w intrenecie i sprawdźmy jakie testy fotel przeszedł, a następnie dopasujmy kilka modeli do naszego samochodu.
Dziecko w samochodzie musi jeździć w odpowiednio dobranym i właściwe zapiętym foteliku samochodowym – tylko wtedy jesteśmy w stanie zapewnić mu komfortową i bezpieczną podróż.