15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Pokój dla niemowlaka – jak go urządzić

Magda Przypłata
28 czerwca 2019

Zanim w naszym domu pojawi się długo wyczekiwane maleństwo, od pewnego przygotowujemy się na jego przybycie. Poza kompletowaniem wszystkich niezbędnych akcesoriów i ubranek dla smyka, musimy wygospodarować dla niego przytulny i bezpieczny kącik.

Niezależnie od tego, czy dysponujemy osobnym pokojem dla niemowlaka, czy też planujemy, aby maluszek zamieszkał w naszej sypialni, musimy stworzyć wygodne i bezpieczne miejsce, zarówno dla dziecka, jak i dla nas.

Wcześniejsze przygotowania

Zaplanujmy i przemyślmy, co powinno się znaleźć w miejscu dla małego lokatora. Nie przesadzajmy z ilością gadżetów i sprzętów. Rodzice często pod wpływem impulsu, bądź też ulegając namowom sprzedawców, kupują meble czy sprzęt, które mogą im się zupełnie nie przydać.
Zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Początkowo zaopatrzmy się w najpotrzebniejsze akcesoria. Zawsze możemy później dokupić brakujące naszym zdaniem sprzęty.

Chcąc nieco odświeżyć wnętrza – pomalować ściany lub położyć nowe tapety, nie zwlekajmy zbyt długo z takimi pracami. Zróbmy to na tyle wcześnie, aby po remoncie nie dało się wyczuć zapachu farby czy innych wykorzystywanych przez nas środków, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla maleństwa. Pamiętajmy, aby wybierać farby hipoalergiczne, trwałe i odporne na zabrudzenia.

Meble dla maluszka

Najważniejszym mebelkiem w kąciku dla niemowlaka będzie z pewnością jego łóżeczko lub kołyska, w której początkowo będzie spędzał najwięcej czasu. Kołyska jest mniejsza od łóżeczka, dlatego łatwiej ją wstawić do sypialni rodziców i sprawdzi się świetnie w przypadku dzieci, które uwielbiają bujanie. Decydując się na wybór tej opcji, powinniśmy jednak pamiętać, że posłuży nam ona znacznie krócej i po kilku miesiącach czeka nas kolejny wydatek – kupno tradycyjnego łóżeczka.

Rodzice, którzy zdecydowali, się na co-sleeping i chcą, aby pociecha spała z nimi, mogą rozważyć zakup łóżeczka turystycznego. Przyda się ono w trakcie drzemek smyka w ciągu dnia, a także na wakacjach.

Istotnym elementem, ułatwiającym nam pielęgnacje maleństwa, będzie przewijak. Najtańsza opcja to taki umieszczany na łóżeczku dziecka. Możemy zdecydować się także na komodę z wbudowanym przewijakiem. Taki mebel pozwoli nam na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów dla niemowlaka w jednym miejscu.

Fotel z podłokietnikami, tzw. Uszak, z pewnością przyda się natomiast rodzicom. Takie wygodne miejsce bardzo szybko doceni każda mama karmiąca i tuląca swoją pociechę.

Dodatkowe akcesoria

Nieoceniona w nocy może okazać się lampka, która sprawi, że niemowlę nie rozbudzi się w trakcie nocnego karmienia czy przewijania.

Rozważmy także zakup karuzeli do łóżeczka czy też niani elektronicznej, pozwalającej nam usłyszeć dziecko, nawet jeśli przebywamy w innej części domu.

Nawet jeśli nie dysponujemy osobnym pokojem dla maluszka, dzięki kilku niewielkim zmianom jesteśmy w stanie sprawić, aby także w naszej sypialni było wygodnie, zarówno nam, jak i naszemu maleństwu.