15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Na czy polega nauka angielskiego metodą Helen Doron…?

Magda Przypłata
8 lipca 2016

30 lat temu brytyjska lingwistka Helen Doron zrewolucjonizowała nauczanie języka angielskiego małych dzieci poprzez rozwój metody imitującej sposób, w jaki maluchy przyswajają język ojczysty. Dzięki niej blisko 2 miliony dzieci mówi dzisiaj płynnie po angielsku. 

Przyswajanie języka

W odróżnieniu od tradycyjnych metod nauczania języków, które wykorzystują monotonne powtarzanie usłyszanych słówek, metoda Helen Doron jest nauką przez zabawę. Na kursie dzieci uczą się poprzez gry, spiewanie piosenek i rymowanki. Wszystkie aktywności pobudzają zmysły malucha. Dzieci w trakcie kursu Helen Doron English nie tylko słuchają języka obcego, ale także „doświadczają” go, co ułatwia im rozumienie obcych wyrazów. Kreatywni nauczyciele i przemyślana koncepcja metodyczna sprawiają, że lekcje nigdy nie są nudne. Dzieci uczą się najefektywniej, kiedy nauka sprawia im przyjemność, dlatego każda lekcja jest starannie zaplanowana pod względem różnorodności materiału, który stymuluje naturalną ciekawość maluchów. Czas skupienia uwagi i zainteresowania daną czynnością u dzieci trwa bardzo krótko, stąd też potrzeba ciągłej zmiany aktywności i dostosowania zajęć do ich aktualnych potrzeb.

Kameralne grupy

Małe grupy zajęciowe (4-8 osób) sprawiają, że każdemu dziecku poświęcona zostaje odpowiednia ilość czasu i uwagi. Nikt nie czuje się pominięty. Każdy z maluchów ma szansę na rozmowę, udział w zabawie, kontakt z nauczycielem i innymi dziećmi. Prowadzący często chwalą uczniów, doceniają ich udział, chęci, a nie tylko prawidłową odpowiedź. Częste pochwały sprawiają, że dziecko czuje satysfakcję i nie boi się porozumiewać w obcym języku.

Nauka również w domu

Nauka Helen Doron English odbywa się raz lub dwa razy w tygodniu. Zajęcia trwają zwykle od 30 do 60 minut i są prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Codzienny kontakt z językiem zapewniają kursantom płyty ze specjalnymi nagraniami (piosenki, historyjki, rymowanki), które dzieci mają za zadanie odsłuchiwać dwa razy dziennie, podczas wykonywania codziennych czynności. Zaznajamiają się wtedy z poprawnym akcentem i wymową danych słówek, „osłuchują się” z językiem angielskim, a następnie w trakcie zajęć poznają również znaczenie i zastosowanie usłyszanych struktur, fraz i wyrazów, poprzez użycie ich przez lektora w kontekście.

Im wcześniej tym lepiej 

Kursy Helen Doron English prowadzone są dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 19 lat. Jednak im wcześniej rozpocznie się to swoiste „zanurzenie się” w języku tym lepiej. Dzieci chłoną wtedy wiedzę wszystkimi zmysłami i uczą się języka mimochodem, przyswajają go podobnie jak język ojczysty.

Obecnie Helen Doron English to międzynarodowa sieć szkół językowych działająca już w ponad 30 krajach na całym świecie ciesząca się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. Pozwala ona na opanowanie języka angielskiego na wysokim poziomie w przyjazny i ciekawy sposób, bez siedzenia w szkolnej ławie i nudnego zapamiętywania słówek.