Pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa może być dla starszaka niezwykle stresującym wydarzeniem. „Dzidziuś”, który do tej pory mieszkał w brzuszku mamy, przestaje być abstrakcyjną postacią. Często oczekiwania dziecka odbiegają od jego wyobrażeń. Niemowlę pochłania czas rodziców, ciągle tylko śpi i płacze. Nic więc dziwnego, że wzbudza zazdrość. Pozostaje nam oswoić starszaka z nową sytuacją i mieć nadzieję, że smyk wkrótce zaakceptuje braciszka lub siostrzyczkę.
Porozmawiajcie ze starszakiem
Zapewnijcie dziecko o swojej miłości. Pojawienie się w waszym domu nowego maluszka nie oznacza, że przestaliście kochać starsze dziecko. Dla was fakt ten wydaje się oczywisty, dla starszaka – niekoniecznie. Postarajcie się poświęcić mu sporo czasu i uwagi, dużo z nim rozmawiajcie. Warto, aby dziecko dostrzegło zalety wynikające z posiadania młodszego rodzeństwa. Dzięki temu, że maluch jest starszy, może później chodzić spać, oglądać bajki w telewizji, biegać, tańczyć, skakać, a nawet jeść różne przysmaki.
Warto pokazać dziecku zdjęcia i filmiki z okresu, kiedy to ono był maluszkiem. Przytoczcie też kilka zabawnych historyjek z tego okresu. Opowiadajcie, jak wszyscy się nim zajmowali, karmili i nosili na rękach.
Zaangażuj w opiekę
Poproście starsze dziecko o pomoc w opiece nad maleństwem. Dzięki temu poczuje się ono ważne i docenione oraz będzie mieć okazję do pierwszego kontaktu i interakcji z bratem lub siostrą. Malec z pewnością chętnie poda wam pieluszkę, wybierze nowe ubranko, a także będzie asystować przy kąpieli bobasa.
Świetnym pomysłem jest wykorzystanie lalki przypominającej dzidziusia. W czasie kiedy będziecie zajmować się niemowlakiem, starszak zaopiekuje się swoim „dzieckiem”.
Nie pozwólcie na agresję
Wszelkie przejawy agresji w stosunku do niemowlaka, takie jak bicie czy szczypanie są zakazane. Wytłumaczcie dziecku, że takim zachowaniem może zrobić krzywdę maluszkowi. Postarajcie się zrozumieć uczucia smyka i pamiętajcie, aby zawsze reagować i nie bagatelizować nawet drobnych przewinień dziecka.
Znajdź czas dla starszego dziecka
Postarajcie się znaleźć czas tylko i wyłącznie dla starszaka. Kiedy tata zajmuje się niemowlakiem, mama może poczytać z dzieckiem książę, namalować obrazek, pobawić się ciastoliną czy zbudować wieżę z klocków. Przyjemne z pożytecznym połączycie wspólną zabawą w kuchni. Możecie, np. upiec ciasteczka lub przygotować pyszną sałatkę dla całej rodziny.
Porozmawiajcie z gośćmi
Goście przybywający do waszego domu z reguły pierwsze kroki kierują w stronę pokoju noworodka. Zachwycają się maleństwem, z reguły przynoszą też upominek dla nowego członka rodziny. Starsze dziecko w tym czasie zostaje odsunięte na dalszy plan i może czuć się odrzucone. Przypomnijcie osobom, które was odwiedzają, że macie również starszą pociechę i warto okazać zainteresowanie także nią. Jeśli jesteście w bliskich relacjach z odwiedzającymi, przypomnijcie im także o drobnym prezencie dla starszego dziecka.
Róbcie, co w waszej mocy, aby maluch zmienił nadstawienie do nowego domownika. Postarajcie się, by negatywne emocje zastępowane były tymi dobrymi. Dajcie mu do zrozumienie, że nikt nie jest w stanie odebrać mu waszej miłości. Wyjaśnijcie, że wkrótce z nieporadnego maluszka, którym musicie się nieustannie zajmować, niemowlę wyrośnie na wspaniałego towarzysza wspólnych zabaw.
Niebawem szkrab sam odkryje, że fajnie jest mieć rodzeństwo. Najczęściej wystarczy po prostu przeczekać trudny czas i mieć nadzieję, że zazdrość zniknie tak samo szybko, ja się pojawiła.