15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Poród w grudniu?

Avatar
14 grudnia 2017

5 rad, by spokojnie przeżyć okres świąteczny

Już od kilku miesięcy wraz z całą rodziną oczekujecie przyjścia na świat maluszka, a termin porodu wypada niepokojąco blisko Bożego Narodzenia lub Nowego Roku? Nie martw się! Odpowiednie przygotowanie i zastosowanie się do kilku porad, pozwoli ci w spokoju przeżyć magiczny świąteczny czas w gronie najbliższych.

#1 Nie przemęczaj się
Pamiętaj, że ostatni okres ciąży to czas, kiedy musisz bardzo na siebie uważać. Stanie na chybotliwym stołku podczas mycia okien to z pewnością nie zajęcie dla ciebie! Tak samo noszenie ciężkich zakupów czy spędzanie całego dnia na gotowaniu w dusznej kuchni. Choć w naszych głowach głęboko zakorzeniona jest tradycja wielkich przedświątecznych przygotowań, podejdź do tego z dystansem i nie rób wszystkiego sama. Jeśli perfekcyjnie czyste okna to dla ciebie konieczność, nie bój się poprosić o pomoc męża lub kogoś z rodziny. Na pewno chętnie się zaangażują, a ty w tym czasie będziesz mogła zająć się mniej wyczerpującymi, ale równie ważnymi rzeczami, np. przygotowaniem dekoracji. A jeśli ktoś z rodziny zaprasza was na świąteczną kolację, skorzystaj z zaproszenia – oszczędzi ci to sporo pracy i pozwoli cieszyć się magią świąt bez stresu.

#2 Postaw na organizację
Kiedy termin porodu zbliża się nieubłaganie, spokój ducha (którego tak bardzo ci trzeba) zapewni odpowiednia organizacja. Wcześniej przygotowana i spakowana torba z niezbędnymi rzeczami do szpitala sprawi, że spokojniej podejdziesz do świątecznego czasu z rodziną. Pamiętaj także, że wyprawka dla malucha musi odpowiadać porze roku. Weź pod uwagę, że kiedy będziesz wychodziła ze swoim grudniowym maleństwem ze szpitala, na zewnątrz może was czekać mróz, śnieg czy zawierucha. Zimowa wyprawka powinna zawierać m.in. rożek lub otulacz, czapeczki, kocyki, śpiworek oraz kombinezon z kapturem. Przygotuj także fotelik z odpowiednią wkładką dla noworodka oraz ciepły zabudowany wózek.
#3 Przeprowadź kontrolne badania
Spokój ducha i komfort mamy jest niezwykle istotny, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli często towarzyszy ci niepokój o dziecko w twoim brzuchu, kontrolne badania USG i KTG przed świętami pozwolą sprawdzić, co dzieje się z maleństwem. Jeśli mieszkasz daleko do szpitala lub dla własnego spokoju chciałabyś wykonywać KTG częściej, zapytaj swojego ginekologa lub położną o możliwość zabrania do domu teleKTG. Taką opcję oferuje coraz więcej gabinetów w Polsce. Można w nich wypożyczyć mobilne urządzenie Pregnabit do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie. Wynik przeanalizują specjaliści w Medycznym Centrum Telemonitoringu, czynnym 24/7 (również w święta), a ty otrzymasz SMS z informacją, czy wszystko jest w porządku, i przestaniesz się martwić.

#4 Zachowaj spokój
Jeśli w czasie przygotowań lub świętowania źle się poczujesz lub zaczną się skurcze – nie lekceważ objawów, ale też nie panikuj. Twoje dolegliwości mogą być związane z ciężkostrawnym jedzeniem, którego na świątecznym stole znajdziemy bardzo dużo. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku – nie warto pędzić do szpitala z najdrobniejszym podejrzeniem porodu, ale z drugiej strony ukrywanie przed rodziną niepokoju i bólu, by nie psuć świątecznego nastroju, też nie jest dobrym rozwiązaniem. Podczas przedświątecznej kontrolnej wizyty porozmawiaj z lekarzem lub położną i dowiedz się, czego się spodziewać i jak reagować w przypadku takich dolegliwości.
#5 Poród w święta nie taki straszny – myśl pozytywnie
Słysząc o terminie porodu w Boże Narodzenie, wiele przyszłych mam zaczyna się niepokoić i wyobrażać problemy, jakie mogą się pojawić. Pamiętaj, że w święta szpitale działają bez zmian, a lekarze i pielęgniarki pełnią dyżury jak w każdy inny dzień. Choć personel medyczny może pracować w nieco okrojonym składzie, na pewno nie zabraknie ci odpowiedniej opieki. Dodatkowo Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas, który większość osób spędza w domu z bliskimi, dlatego ruch na drogach jest o wiele mniejszy – może się nawet okazać, że trasę do szpitala uda się pokonać szybciej niż zwykle. Myśl pozytywnie i pamiętaj, że narodziny maluszka to najpiękniejszy świąteczny prezent, jaki możesz otrzymać!