Detoks, dieta oczyszczająca, odtruwanie organizmu to współczesne drogi do zdrowia, praktykowane od tysięcy lat w postaci postu. Dla regeneracji wyczerpanego współczesną dietą i stylem życia organizmu jego oczyszczanie powinno być dzisiaj regularnie stosowane. Sposobów na detoks jest wiele, a świadome ograniczenie sobie jedzenia może być niezwykłym doznaniem wewnętrznym i świetnym sposobem na poprawę zdrowia.
Post był znany i praktykowany we wszystkich cywilizacjach, ponieważ dawał szansę na naturalne posprzątanie i usunięcie z organizmu zgromadzonych zanieczyszczeń. Praktyki postne podejmowane były i są nie tylko z powodów zdrowotnych. Znane są wszystkim rozwiniętym religiom. Poszczą muzułmanie, żydzi, hindusi i buddyści. Również w chrześcijaństwie post ma znaczenie fundamentalne. Wynikające z religii posty były dawniej w Polsce przestrzegane i praktykowane bardzo sumiennie, a polska szlachta prawdopodobnie dzięki praktykom postnym, które dawniej wyglądały inaczej niż dzisiaj, zyskiwała kilka lat życia. Jeszcze w XVI wieku w naszym kraju w Wielkim Poście nie było wolno spożywać mięsa, jaj ani potraw mlecznych. W Polsce nastąpiło złagodzenie postów i do końca średniowiecza prawie w całym chrześcijaństwie zachodnim zanika jakikolwiek post obowiązujący wcześniej w środy i soboty, a coraz częściej w dni postne dopuszcza się spożywanie ryb i nabiału. Oczyszczanie organizmu nie jest więc nową modą, ale starym sprawdzonym sposobem na dobre zdrowie, który może być sposobem na zatrzymanie się i znalezienie synergii między sferą materialną i duchową.
Ważne oczyszczanie
Chcemy czy nie, każdego dnia jesteśmy atakowani przez zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie, pestycydy, konserwanty, dodatki do żywności. Pokarm, który spożywamy, ulega „polepszeniu”, poddawany jest różnym procesom fizyko-chemicznym, przez co ma obniżoną naturalną wartość biologiczną. Spożywanie takiego pokarmu upośledza samooczyszczanie organizmu z toksyn. Jednocześnie, odżywiając się przetworzonym jedzeniem, mamy coraz większe niedobory pokarmowe. Jesteśmy przejedzeni, ale niedożywieni. To dlatego, że spożywamy duże ilości pokarmu o niskiej jakości odżywczej.
W jaki sposób oczyścić organizm? Sposobów jest co najmniej kilka, a każdy powinien znaleźć ten dopasowany do swoich potrzeb. Warto, aby produkty stosowane w oczyszczaniu organizmu były łatwo dostępne w danej porze roku. Istnieje co najmniej kilka rodzajów diet oczyszczających. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się dieta warzywno-owocowa, zwana postem Daniela.
Czym jest dieta warzywno-owocowa?
Dieta warzywno-owocowa to głodówka lecznicza, oparta na spożywaniu wyłącznie wybranych warzyw i owoców. Główną jej cechą jest niedostateczne odżywianie zewnętrzne (600-800 kalorii dziennie), co uruchamia odżywianie wewnętrzne, polegające na tym, że organizm zaczyna korzystać z własnych zapasów. W pierwszej kolejności trawi on nadmiar tkanki tłuszczowej oraz chore, zniszczone i zmutowane tkanki. W ten sposób sam się leczy. Zrzucone kilogramy są tylko efektem ubocznym diety. Dieta przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, które mogą być przyczyną groźnych chorób. Celem diety jest również przywrócenie równowagi wewnętrznej organizmu. Skuteczność diety potwierdzają badania naukowe. Grupa amerykańskich badaczy z Uniwersytetu w Madison pod kierownictwem prof. Richarda Weindrucha opisuje, że restrykcje kaloryczne przywracają aktywność nieczynnym genom oraz enzymom, które są „produktem” genów. Przywrócenie tej aktywności uruchamia regenerację, sprzyja odmłodzeniu, hamowaniu nowotworów i przedłużeniu życia.
Co zrobić zimą, gdy trudno o świeże warzywa i owoce. Z pomocą przychodzą inne rodzaje diet oczyszczających, np. post orkiszowy wg zaleceń św. Hildegardy z Bingen czy Jaglany Detoks.
Jaglany detoks
To dość prosty sposób na oczyszczenie, który można przeprowadzić, nie rezygnując z jedzenia w pracy, zachowując siły i energię. W połączeniu z wysiłkiem fizycznym już dwutygodniowy detoks pomaga w odkwaszeniu organizmu. Dieta podczas detoksu opiera się na bezglutenowych zbożach, głównie kaszy jaglanej, komosie ryżowej, kaszy gryczanej, ryżu pełnoziarnistym. W diecie mogą znaleźć się warzywa strączkowe, orzechy i nasiona, a nawet kurczak i indyk. Ważnym elementem diety są warzywa i owoce. Kasza jaglana wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu, pomaga usunąć złogi, toksyny, metale ciężkie, zalegające pozostałości po antybiotykach i innych syntetycznych lekach. Oczyszczając skutecznie jelita, toruje też drogę do skutecznej redukcji wagi. Jaglany detoks nie jest wymagający pod względem kulinarnym. Przygotowywanie posiłków nie jest trudne, a składniki są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Jaglany detoks uwzględnia nierozerwalny związek ciała i umysłu. Podstawą oczyszczania na poziomie psychofizycznym jest pozytywne myślenie i szukanie w trakcie trwania programu okazji do wyciszenia i relaksu.