15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Powitaj przyszłość. Nowa era w nauce czytania

Avatar
24 lipca 2018

Na rynku dostępnych jest wiele publikacji na temat nauki czytania. Rodzicom może być trudno przejść przez całą tę literaturę, która często napisana jest fachowym językiem. Najskuteczniejszą z nich jest tzw. metoda sylabowa. Zdarzają się oczywiście i to wcale nie tak rzadko przypadki, że dzieci uczone są czytać przez tzw. głoskowanie. Uczeń znając wszystkie litery w wyrazie musi utworzyć z nich słowo. Jest to niewykonalne dla większości dzieci. Najpierw trzeba przeliterować cały wyraz, później połączyć kolejne wyrazy w zdanie. Ta metoda powoduje, że dzieci czytają mało płynnie, często nie rozumiejąc tego, co czytają. Jest oczywiście mały procent dzieci, które nauczą się czytać tą metodą. A co z resztą? Kłopoty z czytaniem będą się za nimi ciągnęły jeszcze przez długi czas.

A metoda sylabowa czym właściwie jest? Dziecko musi nauczyć się wszystkich sylab na pamięć. I jak byśmy tego zawile nie opisali, wszystko sprowadza się właśnie do zapamiętania przez dziecko kolejnych sylab. Każdy rodzic powinien poświęcić wtedy dziecku swój czas. Jeżeli się w to zaangażuje, będzie współtwórcą przyszłych sukcesów swojego dziecka. Z naszego doświadczenia wynika, że gdy dziecko nauczy się wszystkich sylab otwartych, może już świętować swoje pierwsze sukcesy w czytaniu. Dodatkowo, jeśli jeszcze zna głoski, jest w stanie poradzić sobie z odczytaniem większości wyrazów.

Wiele metod dostępnych na runku sprawia, że rodzicowi trudno jest przebrnąć przez chaos panujący w tej dziedzinie. Często problem stanowi już wybór odpowiedniej metody wobec wielu dostępnych.

Naszym celem było stworzenie narzędzia, które w prosty i skuteczny sposób wprowadzi dziecko w świat czytania. W aplikacji tej zawiera się nasze wieloletnie doświadczenie w nauczaniu. Zamieściliśmy tam wiedzę o tym, jak skutecznie uczyć. Zaangażowaliśmy technologię w służbie nauce.

Czytka zawiera 41 lekcji. Pierwsze lekcje to nauka głosek. Nauka głosek ma tylko pomóc w późniejszym czytaniu sylabami, a nie służyć do tworzenia wyrazów. Wytłumaczmy to na przykładzie: jeżeli dziecko pozna sylabę KO i będzie znało brzmienie głoski C, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że poprawnie przeczyta wyraz KOC.

Dlatego pierwsze lekcje to nauka głosek. Późniejsze lekcje to nauka sylab. Nauka sylab przeplatana jest nauką tzw. pisania, czyli tworzenia wyrazów z poznanych wcześniej sylab. Każda lekcja przebiega według tego samego schematu. Najpierw zadawane jest pytanie, po pytaniu dziecko natychmiast otrzymuje podpowiedź w postaci podświetlania danej sylaby na czerwono, następnie sylaby mieszają się, po to, abyśmy mieli pewność, że dziecko na pewno zapamiętało nazwę sylaby, a nie tylko jej położenie na ekranie. Pytanie zadawane jest powtórnie już bez podpowiedzi. Jeżeli uczeń udzieli poprawnej odpowiedzi, może przejść do kolejnej sylaby. Jeżeli się pomyli, procedura rozpoczyna się od początku.

Proponujemy gotowe rozwiązanie. Rodzic musi tylko dopilnować, aby dziecko przechodziło przez kolejne lekcje. Jest wiele powodów, aby wybrać Czytkę spośród wielu innych narzędzi. Nie musisz czuć się już zagubiony pośród wielu pomocy dydaktycznych. Czytka skupia narzędzia ułatwiające naukę czytania w jednym miejscu.

Chcieliśmy, aby każdy pragnący pomóc dziecku odnieść sukces mógł podążać jak najprostszą i najefektywniejszą ścieżką prosto do celu, eliminując przeszkody, jakie można napotkać podczas tej wspaniałej przygody, którą jest nauka czytania.