Dzieciaki podziwiają sportowców, starszych kolegów, postacie z filmów. Czasem rodziców niepokoi ich postawa, bo obawiają się, że fascynacja jest zbyt silna. Niepokoić może także sam dobór autorytetów. Warto sprawdzić, kto imponuje naszemu dziecku, żeby, w razie, potrzeby, móc zareagować. Istotne jest również wskazywanie najmłodszym dobrych wzorców. Poniżej znajdziecie kilka propozycji… ze świata fikcji.
Uwaga! Nie szukajmy ideałów! Tacy ludzie/postacie niestety nie istnieją.
1. Olle („Dzieci z Bullerbyn”)
Jeden z chłopców z Bullerbyn. Uprzejmy, lubi bawić się z dziewczynkami (chociaż koledzy trochę mu dokuczają). Bardzo kocha swoją młodszą siostrę.
2. Ania Shirley („Ania z Zielonego Wzgórza”)
Trochę roztrzepana dziewczynka, która często wpada w kłopoty. Jest inteligentna, ma dużą wyobraźnię i talent pisarski. Uczy, że uczuciowość i fantazja mogą być czymś wspaniałym.
3. Bilbo Baggins („Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni”)
Jego ziomkowie cenią spokój i unikają przygód. Bilbo wyrusza przypadkiem w podróż i przeżywa przemianę wewnętrzną. Uczy otwarcia się na zmiany i odwagi, by wyróżnić się z tłumu.
4. Gabrysia Borejko („Kwiat kalafiora”)
Najstarsza z czterech sióstr, siedemnastolatka. Jest rzeczowa, rozsądna i… trudno ją nazwać romantyczną! Szczęśliwa chłopaczyca. Ma poczucie humoru.
5. Hermiona Granger (seria powieści o Harry’m Potterze)
Przyjaciółka głównego bohatera książek. Lubi polować na wiedzę, ma duszę społecznika. Pięknie pokazuje, że warto się uczyć. I że nie każdy musi być kibicem!
6. Edmund Pevensie (seria książek o Narnii)
Dokucza siostrze i odwraca się od rodzeństwa, gdy spotyka w Narnii Białą Czarownicę. Potrafi jednak zauważyć swoje błędy, obiecać poprawę i dotrzymać słowa.
7. Eragon (saga „Dziedzictwo”)
Jest nastolatkiem i mieszka na prowincji. Mimo to, zostaje Smoczym Jeźdźcem i dokonuje niezwykłych czynów w walce z uzurpatorem fantastycznej krainy.
8. Sherlock Holmes (opowiadania i powieści o Sherlocku Holmesie)
Inteligentny i sprytny detektyw. Specjalista od rozwiązywania zagadek. Jest ekscentryczny, ale generalnie dobry.
Paulina Gazda