Na rynku istnieje wiele preparatów mlekozastępczych przeznaczonych dla grupy niemowląt z nadwrażliwością i nietolerancją pokarmową oraz alergią na białka mleka krowiego (BMK). Wśród nich można wymienić mieszanki hypoantygenowe, hypoalergenowe, elementarne i zawierające białko roślinne (czyli izolowane białko sojowe).
Preparaty na bazie soi wg aktualnych zaleceń ESPGHAN i AAP mogą być stosowane w diecie niemowląt z alergią na BMK dopiero powyżej 6 miesiąca życia. Jest to związane z tym, że często obserwuje się u tych dzieci (ok.10-14%) występowanie alergii krzyżowej na białko soi.
Szczególnie narażone są na to niemowlęta w pierwszym półroczu życia. Zazwyczaj jednak dzieci dobrze tolerują te preparaty.
Znajdują one zastosowanie w przypadkach braku tolerancji mieszanek zawierających mleko krowie oraz mieszanek hipoalergenowych (HA, które stosujemy jako pierwszy wybór w leczeniu alergii na BMK), ale również w dietach wegetariańskich i wegańskich.
Preparaty na bazie soi są szczególnie zalecane dla noworodków i niemowląt ze zdiagnozowaną galaktozemią. Do grupy mieszanek sojowych należą m. in.: Humana SL, dla starszych dzieci Isomil, Bebilon sojowy, Bebiko sojowe czy Prosobee.
Warto zwrócić uwagę na wartość odżywczą preparatów na bazie soi. Są one źródłem pełnowartościowego białka, witamin A, K i z grupy B, lecytyny, WNKT, ale również składników mineralnych np. żelaza i fosforu. Preparaty przeznaczone dla niemowląt są odpowiednio wzbogacane, by zapewnić optymalny rozwój malucha.
W przypadku mleka sojowego spożywczego zaleca się wprowadzenie go najwcześniej po drugim roku życia, ale należy zwrócić uwagę, by był to produkt wzbogacany wapniem i witaminą D, by mógł być stosowany jako substytut mleka krowiego.
Niekorzystną cechą preparatów na bazie soi, czy mlek sojowych jest obecność fitynianów czyli związków, które ograniczają wchłanianie m. in. Ca i Mg. Przy wprowadzaniu produktów zawierających soję, należy obserwować dziecko. Pojawienie się biegunki (często wodnistej), bólu brzucha, wymiotów czy wysypki, może być objawem alergii. Wówczas należy odstawić preparat i skonsultować się z pediatrą.
Preparaty zawierające izolowane białko sojowe są dobrą alternatywą dla niemowląt z galaktozemią, nietolerancją laktozy czy alergią na białko mleka krowiego. Należy pamiętać jednak, że u niemowląt z alergią na BMK zaleca się ich stosowanie po 6 miesiącu życia.