Idą święta i czas pomyśleć o prezentach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o naszych czworonożnych członkach rodziny. Najczęściej kupujemy smakołyki, które psiak zjada z apetytem, lecz warto również wykazać się pomysłowością i podarować psu oryginalny prezent.
Istnieje w sprzedaży wiele zabawek edukacyjnych, wspomagających rozwój inteligencji u psów lub zwykłe piłeczki czy gryzaczki. Warto pomyśleć o prezencie wykonanym samodzielnie, gdyż te zarobione przez nas przez nas, na pewno bardzo ucieszą zwierzaka.
To doskonała rozrywka, zarówno dla psa, jak i dla całej rodziny. Dzieci będą zachwycone, ponieważ w natłoku ważnych spraw przed świętami rodzice spędzą czas z nimi, podczas wspólnego szykowania prezentu dla czworonoga. Dodatkowo zajęcia takie przyczynią się do rozwoju motoryki małej, wyobraźni i kreatywności naszych dzieci. Wykażmy się kreatywnością i pomysłowością, pracując nad zabawką.
Oto propozycje zabawek do wykonania samodzielnie w domu:
• Skarpetka ze świątecznym motywem, którą wypełniamy materiałem lub watą i zawiązujemy na końcu.
• Warkocz upleciony, np. z pociętego ręcznika bądź prześcieradła lub ozdobnej tkaniny (to kwestia wyboru). Psy uwielbiają zabawę w przeciąganie.
• Smakołyk wsadzony w zaklejoną rolkę po papierze toaletowym. Zadaniem psa jest rozerwanie rolki i znalezienie smakołyka – jest to propozycja zabawki dla psa, który nie zjada papierów i taśmy. Z okazji świąt możemy taka rolkę ozdobić i okleić papierem do pakowania prezentów.
• Smakołyk wsadzony w pudełko z otworem. Pies musi przewracać pudełko, tak aby wyleciał mu smakołyk. Pudełko możemy wykonać z bloku technicznego lub wykorzystać gotowe, które już mamy w domu. Te pudełka również możemy ozdobić kolorowym papierem do pakowania prezentów.
• Miseczki do skonstruowania zabawki rozwijającej psią inteligencję oraz węch. Zabawa polega na chowaniu smakołyków pod kilka miseczek, odwróconych do góry dnem. Zadaniem psa jest znalezienie tej, pod którą jest smakołyk. Warto przyczepić do miseczek sznurki, aby pies mógł je sam podnieść.
• Prezent gazetowy, który wykonujemy poprzez schowanie smakołyka pomiędzy strony gazet, pies z wielką ochotą będzie przewracał strony, aby znaleźć nagrodę. Tu również pamiętajmy, że taka zabawka może zostać wykonana dla psa, który nie zjada gazet.
• Wykorzystanie piłki, w której robimy dziurę, a do środka chowany smakołyk, pies turla piłkę, niczym zabawkę kong, aż wyleci jedzenie, które będzie wspaniałym prezentem i nagrodą.
• Wykonanie pudełek z bloku technicznego i chowanie w nich psich zabawek, tak aby mógł je wyciągnąć.
• Upieczmy również samodzielnie psie smakołyki i ciasteczka.
Pamiętajmy, aby podczas wykonywania zabawek, uwzględnić predyspozycje oraz nawyki naszych zwierząt. Zabawa ma być przede wszystkim bezpieczna, dlatego ważne, aby przypilnować i nie sprezentować psu zabawki, po zjedzeniu której będzie chory, co przyniesie więcej szkody niż radości.
Zwieńczeniem powinna być wspólna zabawa z psem własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Dzieci poczują się ważne i wyjątkowe, gdy zobaczą, że pies bawi się zabawką, którą zrobiły. Będą miały poczucie sprawczości i zobaczą, że można coś komuś ofiarować, nawet jak nie mamy pieniędzy.
Anna Wrocławska
Gabinet Terapii Psychopedagogicznej