Już u ponad 60% trzylatków w Polsce stwierdza się próchnicę zębów mlecznych. Jakie są główne przyczyny tak wysokiego wyniku i jak, jako rodzice, możemy dbać o zęby naszych pociech? Podpowiadamy.
Zęby mleczne są bardzo delikatne i słabiej zmineralizowane, niż zęby stałe. Proces powstawania próchnicy przebiega w ich przypadku znacznie szybciej, a pozornie niewinnie wyglądające białe plamki, tzw. plamy próchnicowe, błyskawicznie zamieniają się w ubytki.
Przyczyny powstawania próchnicy
Jedną z głównych przyczyn powstawania próchnicy u dzieci jest ich niewłaściwa dieta. Rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy, jakie spustoszenie w uzębieniu małego człowieka może wywołać niepozorna butelka. Tak zwana próchnica butelkowa dotyka głównie dzieci, które nie lubią rozstawać się z butelką, zawierającą mleko lub słodki napój. Takie maluchy zasypiają z butelką i korzystają z niej bardzo często, np. aby się wyciszyć czy uspokoić. Na późniejszym etapie problem stanowią również słodycze i napoje gazowane podawane dzieciom w zbyt dużych ilościach, które osłabiają szkliwo i są szkodliwe dla zdrowia zębów.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnicą można się zarazić. Mama oblizująca smoczek szkraba, próbująca jego kaszki czy bliscy całujący maluszka w usta to dosyć częsty widok. Niestety, w ten sposób bakterie osoby, która ma próchnicę, przedostają się do jamy ustnej bobasa i mogą wywołać chorobę także u niego.
Do powstawania próchnicy przyczynia się również niewłaściwa higiena jamy ustnej dzieci. Pielęgnację zębów mlecznych powinniśmy zacząć jeszcze przed ich pojawieniem się. Na początek wystarczy, że będziemy przecierać dziąsła dziecka gazikiem nasączonym w przegotowanej wodzie. Po pojawieniu się pierwszych ząbków, zaopatrzmy się w miękka szczoteczkę zakładaną na palec i przecierajmy nią zęby malucha. Po pewnym czasie przyda nam się tradycyjna szczoteczka, dopasowana do wieku dziecka oraz odpowiednia pasta do zębów.
Na rozwój próchnicy mogą mieć także wpływ takie czynniki, jak: predyspozycje genetyczne czy niewłaściwe nawyki żywieniowe mamy będącej w ciąży.
Jak zapobiec powstawaniu próchnicy u dzieci
Nie zapominajmy o właściwej higienie jamy ustnej dziecka i już w okresie niemowlęcym przemywajmy dziąsła niemowlaka. Nie nadużywajmy butelki ze smoczkiem i nie pozwalajmy na to, aby maluch zasypiał z butelką.
Przeanalizujmy także naszą dietę i starajmy się, aby menu całej rodziny było zbilansowane. Ograniczmy podawanie słodkich napojów oraz smakołyków i pozwalajmy na nie jedynie okazjonalnie.
Nie unikajmy dentysty. Bardzo często przed poważniejszymi konsekwencjami, uchroniłaby dziecko wizyta profilaktyczna u stomatologa. Niestety, rodzice wybierają się na pierwszą wizytę z maluchem najczęściej wtedy, kiedy na zębach rozwinęła się już próchnica.
Próchnica u dzieci jest problemem, którego nie powinniśmy bagatelizować. Nieleczone zmiany mogą prowadzić do wad zgryzu, próchnicy zębów stałych, stanów zapalnych, a nawet zaburzeń mowy i słuchu. Jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki choroby, powinniśmy udać się do stomatologa, aby zaoszczędzić dziecku bólu i problemów z uzębieniem na późniejszym etapie jego życia.