Pokazy filmów, warsztaty muzyczne, spektakle, spotkania z autorami książek, gry i zabawy – na naszym festiwalu dzieci nie będą się nudzić! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla najmłodszych uczestników festiwalu.
Zapraszamy do strefy dzieci na Co Jest Grane 24 Festival, która znajduje się wzdłuż budynku Laboratorium CSW od strony Parku Agrykola. Program aktywności zaplanowany jest od godz. 15.00 do godz. 20.00, jego szczegóły opisane są poniżej. Dzieci do lat 12 na Co Jest Grane 24 Festival wchodzą za darmo.
15 CZERWCA, PIĄTEK
MINISCENA
15.00-15.45 Fragmenty spektaklu „Adonis ma gościa” (Teatr Muzyczny „Roma”)
Mali festiwalowicze przeniosą się do świata klatki dla ptaków, którą zamieszkuje pewna zadufana w sobie papuga. Nie tylko nic nie wie o otaczającym świecie, ale też zupełnie się nim nie interesuje. Sytuacja ulega zmianie, kiedy do jej spokojnego królestwa trafia niespodziewany gość – ptak, który o prawdziwym życiu wie wszystko… W rolach ptaków wystąpią dobrze znani aktorzy Teatru Muzycznego ROMA – Kuba Szydłowski i Paweł Strymiński.
16.00-16.45 Smykofonia: „Harmoniusz tańczy” (Sinfonia Varsovia i Fundacji Muzyka jest dla wszystkich)
Kto zna Smerfa Harmoniusza, ten pamięta, że jego gra na trąbce nie zawsze spotykała się z dobrym przyjęciem. Nam żal jest Harmoniusza i jego pasji do muzyki, dlatego instrumenty dęte blaszane zostaną bohaterami koncertu. Dzieci usłyszą trąbkę, puzon i suzafon. By poprawić Harmoniuszowi humor do „blachy” dołączy także perkusja, przy której rytmie wszystkie dzieci ochoczo ruszą w taniec. Brass Federacja zagra przeboje polskie i zza oceanu, koncert poprowadzi Malina Sarnowska.
17.00-19.00 Dyskoteka dla dzieci
Wieczorem rodziców z dziećmi zapraszamy na wspólną, nieskrępowaną niczym zabawę przy dobrej muzyce i w ciekawym towarzystwie. Za selekcję starych i nowych hitów odpowiadać będzie DJ Hadrian. Zabawy animacyjne poprowadzi Ewa, przedstawicielka Kolektywu Latawiec.
16 CZERWCA, SOBOTA
MINISCENA
15.15-16.15 Mini spektakl i warsztaty „Teatr okiem Guliwera” (Teatr Lalek Guliwer)
„Teatr okiem Guliwera”, to wyjątkowy mini spektakl wiedzy o teatrze, stworzony z myślą o najmłodszych. Podczas festiwalu dzieci zostaną zabrane w niesamowitą podróż w trakcie której poznają specyfikę teatru lalek oraz przyswoją wiedzę o teatrze. Motywem przewodnim będzie postać Guliwera, wcielająca się w coraz to nowe formy lalkowe, ukazując różnorodność technik animacyjnych. Formuła edukacyjna bawi i kształci. Występują: Joanna Borer, Krzysztof Prygiel.
16.30-17.15 Melokoncert dla niemowląt i małych dzieci oraz warsztaty z gordonkami
Melokoncert to koncert z elementami zajęć umuzykalniających prowadzonych zgodnie z teorią uczenia się muzyki według Edwina Eliasa Gordona. Zajęcia polegają na stymulowaniu słuchu malutkich dzieci za pomocą śpiewu w różnych skalach oraz rytmu i ruchu. W miłej, swobodnej atmosferze odbędzie się wspólne śpiewanie, tańczenie, recytacja wierszyków, słuchanie muzyki i zabawa melodią i rytmem. Pomiędzy rytmiczne zabawy i melodyjne śpiewanki będą wplecione przeboje muzyki klasycznej, które zostaną wykonane na skrzypcach i instrumentach klawiszowych. Koncert prowadzą dwie mamy, nauczycielki muzyki i absolwentki Akademii Muzycznych – Basia Habisiak i Ania Natalicz.
Dla dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat
17.30-18.15 Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem (wydawnictwo Agora)
Podczas festiwalu dzieci spotkają się i porozmawiają z Tomaszem Samojlikiem o przygodach bystrego wilczka, które opisuje w książce „Ambaras”. To chwytająca za serce opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi, a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. To również niezwykła bajka o byciu innym i o niespodziewanej szansie, jaka się dzięki temu pojawia.
Nowa książka „Ambaras” ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 23 maja. Ilustracje do książki stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska. Tytuł figuruje na „Złotej liście” fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”.
DODATKOWE AKTYWNOŚCI PODCZAS TRWANIA FESTIWALU
15.00-20.00 -„Niezwykłe filmowe przygody z Festiwalem Filmowym Kino Dzieci” – pokazy filmów krótkometrażowych i zabawy dla najmłodszych (Festiwal Filmowy Kino Dzieci)
Pokazy filmów krótkometrażowych w sali na parterze budynku Laboratorium U-jazdowskiego. Zostanie pokazanych dwanaście krótkich animacji z repertuaru 3. i 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Na ekranie spotkamy małą Lucy, która zmienia się w mysz ilekroć mama nazwie ją „myszką” („Nie jestem myszką”), tajemniczą Panią Noc („Dziewczynka i noc”) i gotującą Ośmiornicę („Ośmiornica”). Poznamy historię rodziny pewnego niedźwiadka („Niedźwiedzia opowieść”), a także niezwykłych przyjaźni („Pan Hublot”, „Dwaj przyjaciele”, „Mały ptaszek i gąsienica”). Wszystkie filmy trwają od 2 do 11 minut i są przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat.
W namiocie Kina Dzieci, przed budynkiem Laboratorium, dzieci będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych nawiązujących do filmów, które zobaczycie.
15.00-20.00 – Strefa gier i zabaw „Było sobie życie” (wydawnictwo Hipokampus)
„Było sobie życie”, „Był sobie człowiek”, czy „Byli sobie wynalazcy” to seria filmów, których bohaterem jest wszystkowiedzący Mistrz i towarzyszący mu młodzi bohaterowie. Już kilka pokoleń wspomina tę wspaniałą serię kreskówek edukacyjnych stworzonych przez Alberta Barillé, która swoją premierę miały ponad 30 lat temu.
Zapraszamy na spotkanie na festiwalu z siwobrodym Mistrzem, zagrania w „Było sobie życie” na ogromnej planszy XXL, spróbowania swoich sił w edukacyjnych grach planszowych i układaniu puzzli. Będzie można wygrać nagrody w quizie z kołem fortuny.
15.00-20.00 – warsztaty „Co się tutaj gra?” (wydawnictwo Tashka)
Gęś, idolka wszystkich pokoleń, gwiazda świata sztuki, która zadebiutowała w dramacie „A niech to Gęś kopnie!” zagra samą siebie! Podczas festiwalu będziemy robić kukiełki z gęsi i odgrywać scenki z książki „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskuej.
15.00-18.00 – warsztaty Niemapujemy Warszawę (NIEMAPA) – odbywają się tylko w sobotę.
Podczas festiwalu przyjdź i narysuj swoje ulubione spacerowe miejsce w Warszawie! Zobacz, gdzie jeszcze warto się wybrać. Stworzymy razem NIEMAPĘ Warszawy.
Przyjdź i narysuj to, co w stolicy zachwyca najbardziej! Podziel się Twoimi ulubionymi miejscami na rodzinny spacer i zobacz, gdzie bywają inni! Rysowanie, kreatywne pisanie i wymyślanie zagadek
Warsztat towarzyszy publikacji „NIEMAPA Warszawa” z serii ilustrowanych przewodników po miastach Polski.
15.00-20.00 – Strefa dobrej zabawy Wrotkarnia
Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej jazdy na wrotkach. Podczas festiwalu można wypożyczyć sprzęt, poprosić instruktora o pomoc, a jeżeli jest to twój pierwszy raz uczestniczyć w grupowych warsztatach z nauki jazdy na wrotkach.
Wystawcy: Tashka, Hipokampus, Zakamarki, DoGramofonu.pl
Dzieci do lat 12 i osoby powyżej 65. roku życia na festiwal wchodzą za darmo. Wstęp dla rodziców po okazaniu biletu.
Bilety w przedsprzedaży w cenie 49 zł jednodniowy i 79 zł karnet można kupić na cojestgrane24festival.pl