Fundacja Młodej Kultury Hospiup Project, zajmująca się wczesną edukacją projektową oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz, wzorując się na dobrych praktykach skandynawskich, wspólnie realizują projekt budownictwa użyteczności publicznej, który dedykowany jest dzieciom. Celem jest stworzenie projektu budynku przedszkola, który zmierzy się z kilkoma wyzwaniami:
– jest spełnieniem oczekiwań głównych użytkowników, przedszkolaków i wychowawców;
– realizuje założenia idei zrównoważonego rozwoju i energooszczędności;
– wpisuje się w faktyczny plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Żoliborz.
Program zakłada trzy etapy działań. Pierwszy, przeprowadzony już został w Przedszkolu Integracyjnym Nr 247 przy ul. Bieniewickiej. Były to warsztaty architektoniczne z udziałem dzieci oraz wywiady z wychowawcami. Pozwolił on pozyskać wiele cennych informacji, które często otwierały świat fantazji i marzeń, ale ukazywały równocześnie faktyczne potrzeby, pomysły i oczekiwania.
Na ich podstawie grupa studentów architektury pod opieką eksperta, polsko-duńskiego architekta Jakuba Lewkowicza, specjalisty w dziedzinie zarządzania jakością w procesie projektowania, stworzy projekt budynku, który ma stanąć na konkretnej działce w obrębie nowobudowanego Żoliborza Południowego. Duży nacisk zostanie położony na energooszczędność, a co za tym idzie wykorzystanie naturalnych walorów miejsca i otoczenia budynku. Warsztaty, przy merytorycznym wsparciu firmy Rockwool, odbyły się 18 i 19 listopada w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.
Kolejną okazją do dyskusji będą warsztaty projektowania na żywo (25 – 26 listopada), prowadzone przez architektów ze studia „Le 2 Workshop”, którzy skupią się na detalach architektonicznych. W rozmowie i działaniu ze skalą i proporcją przyjmą zasadę „Dzieci pytają – architekci odpowiadają” poprzez projekt, makietę, rysunek.
Zwieńczeniem projektu będzie Duński Dzień na Żoliborzu, czyli prezentacja powarsztatowa wszystkich etapów projektu. 27 listopada Urząd Dzielnicy Żoliborz da możliwość wszystkim zainteresowanym, wcielić się w rolę decydentów – każdy będzie mógł wyrazić opinię, dodać coś do budowanej wspólnie z artystką Izą Gkagkanis Mapy Mentalnej Żoliborza.
Organizatorzy zapraszają szczególnie dzieci, rodziców, mieszkańców Żoliborza i wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na kształt architektury dla najmłodszych.
Dzięki uprzejmości i zaangażowania Duńskiego Instytutu Kultury można będzie zobaczyć duńskie bajki.
Projekt finansowany przez Dzielnicę Żoliborz, objęty jest patronatem Ambasady Danii i Duńskiego Instytutu Kultury.
Pomysłodawca i organizator: Fundacja Młodej Kultury Hopsiup Project.
Partnerzy projektu: Rockwool, EkoTeko.
Patroni medialni: Qlturka, Gaga, Architektura.
Terminy: Warsztaty: 19 – 20.11 i 25 – 26.11
Duński Dzień Otwarty: 27.11 – Urząd Dzielnicy Żoliborz.