„Przedszkole przyjazne maluchom”
Do końca listopada br. można nadsyłać zgłoszenia do nowego projektu Komitetu Ochrony Praw Dziecka „Przedszkole przyjazne maluchom”. Jego celem jest promocja najwyższych standardów niepublicznych przedszkoli na terenie Warszawy i okolic.
W lipcu br. Komitet Ochrony Praw Dziecka wystartował z nowym projektem „Przedszkole przyjazne maluchom”. Projekt kierowany jest do niepublicznych placówek wychowania przedszkolnego, a jego celem jest szerzenie idei dobrych przedszkoli i wyróżnienie tych, które korzystnie wpływają na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. Zwycięzcy otrzymają od Komitetu Ochrony Praw Dziecka certyfikat placówki przyjaznej maluchom 2012/2013 r. Ambasadorem akcji jest Paulina Smaszcz-Kurzajewska, znana dziennikarka, autorka książki „Mama i tata to my!”. Od 10 lat angażuje się ona w prace KOPD, za co w kwietniu br. otrzymała od Komitetu nagrodę Przyjaciel dzieci.
W projekcie mogą wziąć udział wszystkie niepubliczne przedszkola z Warszawy i okolic, spełniające standardy zawarte w regulaminie. Zgłoszone do projektu placówki są oceniane na podstawie informacji podanych w ankiecie zgłoszeniowej, zdjęć, informacji na stronie internetowej czy profilach społecznościowych. Istotny element stanowią opinie rodziców i opiekunów dzieci. W późniejszym etapie przedszkola odwiedzą przedstawiciele Kapituły Komitetu Ochrony Praw Dziecka, złożonej ze specjalistów związanych z przedmiotem projektu.
Członkowie Kapituły biorą pod uwagę:
• Atmosferę, wygląd przedszkola (metraż, ilość sal, ogródek/plac zabaw) i jego położenie
• Kwalifikacje kadry pedagogicznej oraz program edukacyjny
• Wyposażenie placówki w zabawki przyjazne dziecku
• Opiekę zdrowotną
• Opinię rodziców
• Możliwość spotkania się i rozmowy przedstawicieli Kapituły z rodzicami/opiekunami oraz dziećmi.
Uzyskane z projektu środki w całości zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc pokrzywdzonym dzieciom i ich rodzinom. Miesięcznie, w samej tylko Warszawie, Komitet udziela około 350 porad i interwencji, świadcząc pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną.
Projekt objęli patronatem portal Onet.pl oraz Radio Bajka.
Szczegóły oraz regulamin projektu znajduje się na stronie: www.kopd.pl/
Dodatkowych informacji o projekcie oraz działaniach KOPD udziela:
Magdalena Woźniak, Zespół PR i Pozyskiwania Środków Komitetu Ochrony Praw Dziecka
m.wozniak@kopd.pl, 22 626 94 21, 504 190 740
Informacje o Komitecie Ochrony Praw Dziecka
Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się ochroną praw i interesów dzieci oraz ich rodzin. Od 1981 roku misją Komitetu jest przeciwdziałanie i zapobieganie wszelkim przejawom krzywdzenia dzieci oraz pomoc rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Swoją misję KOPD realizuje poprzez Centrum Interwencyjne w Warszawie oraz 23 oddziały terenowe w całej Polsce.
Komitet Ochrony Praw Dziecka jako organizacja pozarządowa świadczy pomoc psychologiczną, pedagogiczną, diagnostyczną, psychoterapeutyczną, mediacyjną i prawną, szukając najwłaściwszej formy pomocy dla dziecka i jego rodziny.
Zakres pomocy udzielanej przez Centrum Interwencyjne KOPD w Warszawie:
– konsultacje psychologiczne,
– porady psychologiczno-pedagogiczne,
– porady prawne i porady socjalne,
– mediacje rodzinne,
– psychoterapia rodzinna i psychoterapia małżeńska,
– psychoterapia indywidualna (w tym dla osób, będących w sytuacji rozwodu lub rozstania partnerskiego oraz osób dorosłych, które w dzieciństwie przeżyły wykorzystanie seksualne),
– prowadzenie grup psychoedukacyjno-wsparciowych dla rodziców, będących w konflikcie okołorozwodowym,
– prowadzenie grup psychoterapeutycznych dla osób po rozwodzie lub rozstaniu partnerskim,
– interwencja prawno-psychologiczna w przepadkach wykorzystywania seksualnego dzieci,
– diagnoza psychologiczno-seksuologiczna dzieci z podejrzeniem wykorzystania seksualnego,
– wsparcie psychologiczne i psychoterapia dla dzieci-ofiar wykorzystywania seksualnego i ich rodzin,
– przesłuchania dzieci w trybie art. 185a k.p.k.
Komitet Ochrony Praw Dziecka prowadzi również szkolenia na temat konfliktu okołorozwodowego, przemocy w rodzinie, w tym szczególnie przemocy seksualnej wobec dzieci, które są przeznaczone dla profesjonalistów, pracujących z dziećmi i ich rodzinami. KOPD prowadzi także działalność wydawniczą oraz zajmuje się popularyzacją praw dziecka.
Więcej informacji na temat działalności KOPD można znaleźć na stronie internetowej pod adresem www.kopd.pl