Dom to dla dziecka przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, które jest mu potrzebne w okresie dzieciństwa. Dzieci, niezależnie od wieku, potrzebują określonego rytmu dnia w znanym im otoczeniu, a przyzwyczajone do harmonii, nie lubią zmian. Pokój dziecka to miejsce zabaw, nauki i wypoczynku, natomiast żłobek, przedszkole czy szkoła, to obok obowiązków, koleżanki i koledzy. Jednak często zmuszeni jesteśmy zaburzyć tę stabilizację, przeprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania – to ważna chwila w życiu całej rodziny.
Przeprowadzka? Mamo, Tato, co to właściwie znaczy?
Pociechy oczekujące na przeprowadzkę inaczej odbierają świat niż dorośli. Sprawy dla nas oczywiste, dla nich mogą okazać się zupełnie niezrozumiałe. Dzieci nie rozumieją niektórych pojęć i argumentów typu: pieniądze, zmiana pracy, większe mieszkanie, itd. Ze zmianami lepiej radzą sobie maluchy, starszym dzieciom trudnej jest znieść przeprowadzkę, ponieważ lepiej orientują się w swoim otoczeniu.
Wyjaśnienie dziecku, dlaczego musi zmienić swój ulubiony pokój na inny lub rozstać się z przyjaciółmi i szkołą, to trudne zadanie. Prawdopodobnie do czasu przeprowadzki oraz zaklimatyzowania się w nowym miejscu, będzie rozgoryczone, smutne i zasypywać będzie rodziców wieloma pytaniami, na które odpowiadać trzeba będzie bez końca. „Dlaczego? Po co?” – będą najczęstszymi słowami w słowniku dziecka przed wielką zmianą.
Przeprowadzka bez stresu?
Nie da się bezstresowo przejść dziecku przez przeprowadzkę, również dla rodziców jest to przecież stresujący moment. Pełni jesteśmy obaw, a dziecko dodatkowo odczuwa silny strach. Wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość – to podstawa na tym etapie. Możesz pomóc dziecku łagodniej znieść zmianę miejsca zamieszkania, podpowiadamy jak:
– rozmowa: tłumacz dużo, odpowiadaj na pytania, dokładnie, szczerze i zrozumiale dla dziecka. Odpowiadaj za każdym razem, nawet jeśli trzeba będzie powtarzać w kółko to samo.
– nie tłum emocji: złość czy smutek to naturalna reakcja dziecka, które dopiero poznaje świat i uczy się kontrolowania emocji. W czasie przeprowadzki może się okazać, że złość czy smutek pojawią się ze zdwojoną siłą. Pozwól na to, ale:
– wspieraj i okaż wyrozumiałość – tylko rodzić może dać dziecku największe wsparcie. Przytulaj, kiedy płacze i okaż zrozumienie; bądź wyrozumiały – tłumacz i rozmawiaj, kiedy się złości.
Gdzie będę teraz mieszkać?
Nowe miejsce – poznanie nowego domu i otoczenia będzie bardzo ważne dla dziecka, pozwoli mu załagodzić strach przed nieznanym. Jeśli masz taką możliwość, pokaż dziecku nie tylko nowy dom i jego pokój, ale również otoczenie: szkołę, plac zabaw, park, itd. Odwiedzajcie te miejsca przed przeprowadzką, tak często, jak to możliwe.
Sąsiedzi – być może sąsiedzi w okolicy również mają dzieci, poznanie pociechy z nowymi koleżankami czy kolegami znacznie ułatwi mu zaklimatyzowanie się w nowym miejscu.
Wydarzenia – rozejrzyj się, być może w nowym miejscu zamieszkania będą organizowane ciekawe atrakcje dla dzieci, jak festiwal, teatr, koncert, itd. – to również wspaniała okazja do poznania nowych przyjaciół. A jeśli nie masz takiej możliwości, to nawet małe, wspólne zakupy w okolicy zostaną pozytywnie zapamiętane przez dziecko i pozwolą mu lepiej poznać otoczenie, z którym zetknie się na co dzień.
Nadszedł wielki dzień
Pogodzenie opieki nad dzieckiem z organizacją przeprowadzki może być utrudnione. Jednak staraj się, aby pociecha uczestniczyła w tym etapie. Nie odsuwaj dziecka, gdy musisz spakować rzeczy, nawet jeśli jest to cenna zastawa stołowa. Angażuj w możliwie najwięcej, dzięki temu smyk zrozumie powagę sytuacji. Zabierz również wszystko, co chce dziecko, do nowego domu, ponieważ dzieci przywiązują się do swoich rzeczy. Stary miś, którym się od dawna nie bawiło? Połamane zabawki? To jego świat.
Najmilszym etapem przeprowadzki jest aranżacja wnętrza, która może okazać się przełomem. Pozwól dziecku w aranżacji pokoju, nawet jeśli nie zgadzasz się z niektórymi propozycjami. Szukaj rozwiązań, kompromisów i negocjuj.
Mój syn w czasie naszej przeprowadzki do nowego domu zażyczył sobie ściany w bardzo ciemnym kolorze. Poszliśmy na kompromis i udało nam się z nim wynegocjować jedną ścianę w czarnej farbie tablicowej – nie mógł się doczekać, kiedy zacznie na niej malować.
Grunt to spokój
Nie martw się i nie okazuj negatywnych emocji. Dziecko, widząc twoje pozytywne nastawienie, mniej będzie bało się zmian. Dzieci ze zdwojoną siłą przeżywają przeprowadzkę, najczęściej dlatego, że nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, jednak już w nowym otoczeniu potrafią zaaklimatyzować się szybciej niż dorośli. Powodzenia!
Książki, które mogą pomóc:
„Findus się wyprowadza” Sven Nordqvist
„Wiśniewscy. Wielka przeprowadzka” Chris Higgins
„Leśna przeprowadzka” Maria Konopnicka – audiobook
Magdalena Zaporowska