Przerwa w pracy? Urlop wychowawczy, przeprowadzka do innego miasta, problemy zdrowotne – to tylko niektóre powody przerw w karierze. Kandydaci długo poszukujący pracy często mają problem ze znalezieniem nowego zajęcia, nawet jeśli są aktywni i przedsiębiorczy. Poniżej kilka wskazówek dotyczących sposobów, w jaki wytłumaczyć potencjalnemu pracodawcy lukę w CV i jednocześnie znaleźć pracę.
Przygotuj odpowiedź
Jeśli w CV pojawia się luka, to na rozmowie, na pewno usłyszysz pytanie jej dotyczące. Przerwa w zatrudnieniu nie jest powodem, dla którego rekruter odrzuci Twoją kandydaturę. Pod warunkiem jednak, że pozostaniesz z nim szczery. Bądź uczciwy i powiedz, co było powodem zaistniałej sytuacji oraz jakie kroki podejmujesz, aby ją zmienić. Dzięki temu dasz się poznać jako osoba otwarta i budząca zaufanie, a jednocześnie aktywna. Nie przepraszaj za luki w życiorysie. Jeśli zaprezentujesz się jako profesjonalista, który poszerza swoją wiedzę branżową – będziesz już o krok od zdobycia nowej pracy.
Pokaż zaangażowanie
Jeśli powodem przerwy w zatrudnieniu była sytuacja osobista, np. choroba, ciężko zdobyć się na takie wyznanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to również konieczne. Ważne, aby pokazać potencjalnemu pracodawcy, że mimo przeciwności, jesteś zdeterminowany i gotowy do pracy. Dłuższy brak aktywności zawodowej może być również wynikiem celowego wyboru każdego z nas. Mógł być to czas poświęcony na edukację, życie rodzinne, pracę jako freelancer albo dłuższą podróż. Z całą pewnością, każda z podjętych aktywności uczy nas czegoś nowego i warto to podkreślić na rozmowie. Pracownicy decydują się na przerwy w zatrudnieniu również dlatego, że mają dosyć pracy w firmie, w której nie są doceniani. Inni chcą po prostu zmienić branżę. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, upewnij się, że jest ona zgodna z Twoimi zainteresowaniami i oczekiwaniami. Przeanalizuj swój dotychczasowy rozwój zawodowy. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzemyślanych i pochopnych decyzji.
Zaprezentuj swoje umiejętności
Nawet jeśli przerwa była długa, nie oznacza to, że nie posiadasz cennego doświadczenia i umiejętności. W tym czasie mogłeś angażowałeś się społecznie lub pracować jako wolontariusz, np. przy akcjach dla młodych matek. Aktywności te zostaną docenione przez pracodawcę. Brak etatu czy pensji nie oznacza, że nie zdobywamy doświadczenia. Wręcz przeciwnie – to sygnał naszego zaangażowania i otwartości na nowe wyzwania.
Doskonal się
W czasie, gdy pozostajemy bez pracy warto skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności i korzystać z licznych bezpłatnych kursów w zależności od swoich potrzeb. Często dobrym rozwiązaniem jest praca tymczasowa lub na zastępstwo. W przypadku długotrwałej przerwy w pracy, warto rozważyć przyjęcie posady nieco poniżej naszych możliwości i oczekiwań. Profesjonalne podejście i zaangażowanie, z pewnością zostanie bardzo szybko docenione.