15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

„Przetrwać burzę” – premiera książki dla dzieci i rodziców

Avatar
19 listopada 2020

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rodziny przechodzą różne kryzysy, rodzice nie potrafią się porozumieć. Czasami dochodzi do rozstania, które jest zawsze trudnym i bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny.

Przetrwać burzę to praktyczna, konkretna i bardzo potrzebna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom), odnaleźć się w nowej sytuacji.

Część dla dzieci i młodzieży zawiera:

Opowiadanie Przetrwać burzę  Jest to oparta na faktach historia Małgosi, której rodzice decydują się na rozstanie.

Każdy rozdział opisujący jej przygody i rozterki opatrzono wyjaśnieniami (w kolorowych ramkach), co się dzieje z bohaterką i dlaczego zachowuje się ona w określony sposób – pomoże to czytelnikom lepiej zrozumieć ich własne sytuacje, emocje i trudności, z którymi się borykają.

Wskazówki oraz ćwiczenia
Pomogą dzieciom nabrać sił, zadbać o siebie, poczuć się lepiej i z odwagą spojrzeć na czekające je zmiany.

Część dla rodziców i wychowawców zawiera:

Przykłady i sugestie, jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu.  Na ile szczegółowo? Czy wyjaśniać powody decyzji? Jak się przygotować na reakcje dziecka? Co wybrać – rozmowy z dziećmi we dwoje, czy każdego z rodziców oddzielnie?

Podpowiedzi, dlaczego rodziny się rozpadają (często nikt nie zawinił, po prostu tak się dzieje), jak wielką traumą bywa rozstanie dla dzieci oraz jak je chronić w zaistniałych okolicznościach. Po czym rozpoznać, że dziecko przeżywa nadmierne zagubienie i strach, potrzebuje wobec tego więcej informacji, uwagi i okazywania miłości.

Książka Przetrwać burzę pomoże młodym i dorosłym czytelnikom łagodniej przetrwać kryzys, a także odpowiedzieć na wiele ważnych pytań:

• Co dzieje się z dzieckiem w trakcie rodzinnego konfliktu?
• W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?
• Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?
• Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?
• Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?
• Jak wspierać i chronić najmłodszych?

Dr Elżbieta Zubrzycka – mgr biologii i psychologii, doktorat z nauk humanistycznych uzyskała w 1986 roku. Ukończyła dwuletnie studium psychoterapii i liczne szkolenia w zakresie technik terapeutycznych. Pracowała jako terapeuta z rodzinami i dziećmi w poradni nerwic, wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, prowadziła badania naukowe. W 1990 roku założyła Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne i przez 25 lat była jego prezesem. Prowadzi liczne szkolenia, występuje w mediach. Jest autorką 7 książek popularnonaukowych oraz ponad 30 dla dzieci i młodzieży. Wiele jej tytułów zostało włączonych do lektur szkolnych ze względu na ich edukacyjny charakter.

Przetrwać burzę

Przetrwać burzę

Elżbieta Zubrzycka
wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020