15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Przydomowy plac zabaw

Magda Przypłata
28 marca 2019

Zabawa na świeżym powietrzu to jedno z ulubionych zajęć dzieci. Wspinaczka po drabinkach, zjeżdżanie na zjeżdżalniach czy budowanie zamków z piasku ciągle stanowią nie lada atrakcję dla sporej grupy maluchów i są okazją do odkrywania świata wokół i radosnej zabawy.

Jeżeli chcemy sprawić smykowi przyjemność i zachęcić go do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz, dobrym pomysłem jest stworzenie placu zabaw dla dziecka w ogrodzie. Podpowiadamy, jak w prosty sposób urządzić miejsce do zabawy na świeżym powietrzu dla swojej pociechy.

Wybierzmy miejsce

Miejsce do zabawy należy umiejscowić w dobrze widocznej części ogrodu – wybierzmy teren dobrze widoczny z okna naszego domu. Ideałem byłoby miejsce zacienione od słońca – nawet w upalny, letni dzień maluch nie musiałby dzięki temu rezygnować z zabawy. Przestrzeń, w której rozlokujemy sprzęty, powinna mieć też odpowiednią powierzchnię, jednak niestety nie zawsze mamy ku temu warunki.

Niezbędny sprzęt

Piaskownica to ponadczasowy element zabawy, który przypadnie do gustu większości maluchów. Dziecko sporo czasu poświęci na budowanie zamków z piasku, lepienie babek czy kopanie głębokich dołów. Aby urozmaicić mu zabawę, dokupmy także foremki, naczynia i inne akcesoria do piasku. W sklepach z zabawkami lub na aukcjach internetowych znajdziemy mnóstwo tego typu zabawek.

Zabudowę piaskownicy możemy wykonać sami, na przykład z desek, lub kupić gotową w sklepie z akcesoriami do ogrodu. Pamiętajmy, aby nie wysypywać piasku prosto na ziemię, ponieważ dosyć szybko rozniesie się on po całym podwórku i nie będzie po nim śladu.

Piaskownice powinny być zamykane na noc, dlatego dobrze jest zainwestować również w pokrywę. Unikniemy w ten sposób ryzyka zanieczyszczenia piasku i kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami.

Miejsce do zabawy dla dzieci warto wyposażyć również w huśtawkę oraz zjeżdżalnię. Bardzo ważne jest, aby huśtawkę dostosować do wieku malucha. Najmłodsze dzieci powinny huśtać się w zamykanym koszu, pod kontrolą dorosłych. Starsze natomiast chętnie pobujają się na nieco wyżej zawieszonym sprzęcie. Oprócz tradycyjnych modeli siedzisk rozważmy również zakup przeróżnych wariacji na temat huśtawek, np. w kształcie stokrotki. Ciekawostką są też tzw. bocianie gniazda, które zdobywają ostatnio sporą popularność.

Dobrym pomysłem może być także połączenie zjeżdżalni z huśtawką i domkiem do zabawy dla dziecka – takie gotowe konstrukcje znajdziemy w każdym sklepie z wyposażeniem do placów zabaw oraz w sklepach internetowych.

Nieco bardziej rozbudowane urządzenia z pewnością spodobają się starszym dzieciom. Domek ze zjeżdżalnią, równoważnią, kładką, tunelem czy ścianą wspinaczkową, łączącą poszczególne elementy placu zabaw, sprawi dzieciom olbrzymią frajdę. Niestety w tym przypadku musimy się jednak liczyć ze sporym kosztem zakupu.

Producenci oferują także gotowe mini place zabaw, które świetnie sprawdzą się w przypadku najmniejszych dzieci. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest fakt, że możemy używać ich zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i ustawić w pomieszczeniu.

W upalne letnie dni warto zdecydować się także na dmuchane place zabaw lub chociażby niewielki dmuchany basenik (ten sprawdzi się też na balkonie), który zapewni naszym dzieciom ochłodę i da mnóstwo radości.

Bez względu na to, czy stawiamy gotowy sklepowy plac zabaw, czy budujemy plac zabaw sami, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo poszczególnych sprzętów. Aranżując przestrzeń w odpowiedni sposób i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom pociechy sprawimy, że zabawa na świeżym powietrzu będzie dla niego przyjemnością.