15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Przygoda, sekrety przyrody i nietuzinkowi bohaterowie w najnowszej książce autora Belli i Sebastiana

Avatar
25 marca 2019

Nicolas Vanier to francuski pisarz, filmowiec i podróżnik. Miłośnik dzikiej przyrody i dalekiej Północy, pasjonat psich zaprzęgów i popularyzator aktywnego wypoczynku w kontakcie z naturą. Znany w Polsce jako autor książki Transsyberia (1998) oraz jako scenarzysta i reżyser filmów Ostatni traper (2004), Wilk (2009) i Bella i Sebastian (2012). Teraz powraca z najnowszą książką Szkoła życia wydaną właśnie przez Dom Wydawniczy REBIS.

Niezwykła podróż w świat wielkiej przygody
Dla Paula, który nie znał innego świata niż krajobraz paryskich przedmieść, odkrywanie dzikiej natury jest fascynującą przygodą. Chłopiec zostaje oddany pod opiekę Borela, gburowatego łowczego w posiadłości hrabiego de La Chesnaye, i jego żony. Wkrótce poznaje Totoche’a, który jest najsprytniejszym kłusownikiem w okolicy. Pomiędzy leśnym człowiekiem a dzieckiem z miasta zawiązuje się szczera przyjaźń. Paul odkrywa sekrety przyrody i poznaje smak wolności, nie wiedząc, że jest coraz bliżej odkrycia tajemnicy własnego pochodzenia.

(fragment książki)
Paul wyjechał z Saint-Denis tylko raz, do Honfleur, na ślub przyjaciela ojca. Teraz, kiedy zbliżała się kolejna podróż, nie mógł się już doczekać, by znowu wsiąść do pociągu. To było trochę jak wyprawa na Dziki Zachód albo przynajmniej przejażdżka najdłuższą na świecie Koleją Transsyberyjską. Jednak nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się, jak cudowna czeka go niespodzianka. Kiedy na peronie miał już wskoczyć do jednego z czekających wagonów, ojciec pociągnął go w kierunku lokomotywy i wskazał w górę.
– Dziś jedziemy tutaj, mały!
Jako pracownik kolei miał przywileje, z których nigdy nie korzystał, znał jednak syna i wiedział, że przejażdżka w lokomotywie będzie dla niego najpiękniejszym prezentem przed długą rozłąką. Jean przywitał się z dwoma kolejarzami, szykującymi się już powoli do odjazdu, i zaczął opisywać malcowi zasadę działania silnika parowego. Tłumaczył, że palacz ma za zadanie dokładać węgla do pieca i dolewać wody do zbiornika, podczas gdy maszynista jest jak głównodowodzący całego pociągu i to on porusza drążkami. Wskazał mu palenisko z węglem, ogromny tłok i korbowody. Wyjaśnił działanie gorącej wody i pary pod ciśnieniem, która uruchamiała osie napędzające stalowe koła. Na koniec pokazał mu piasek, który wsypywano przez rurę w wypadku zbyt słabej przyczepności.

Film, który pokochali widzowie na całym świecie

Powieść Szkoła życia powstała na podstawie scenariusza filmowego autorstwa Jerome’a Tonnerre’a i Nicolasa Vaniera. Film miał światową premierę 25 sierpnia 2017 roku, a w jedną z głównych ról wcielił się wybitny aktor François Cluzet, znany m.in. z filmu Nietykalni. Film zyskał rzeszę fanów na całym świecie, a w Polsce można go było obejrzeć podczas Festiwalu FRAJDA. Obecnie film można obejrzeć na platformie VOD.