Bez względu na to, czy chcesz być mamą po raz pierwszy czy kolejny już raz, ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu na niewątpliwe zmiany, które niesie za sobą ciąża i macierzyństwo. Zobacz, jak zadbać o swoje zdrowie, zanim jeszcze pojawi się dziecko.
Ciąża i macierzyństwo to duże obciążenie dla organizmu, dlatego już na etapie planowania warto spojrzeć na swoje zdrowie oraz styl życia i dostosować je do czekającego cię wyzwania.
Zbadaj się!
Jeśli dojrzałaś do decyzji o byciu mamą, to przede wszystkim powinnaś przed rozpoczęciem starań o dziecko znaleźć specjalistę – ginekologa/położnika, który zbada cię, wykluczy obecność zmian w zakresie narządów rozrodczych oraz ewentualnie je usunie lub wyleczy, ale również zleci odpowiednie badania. Morfologia, badanie moczu to oczywistość, ale dobrze jest również zbadać poziom hormonów tarczycy, obecność antygenu HBS, wirusa cytomegalii, HIV czy w kierunku toksoplazmozy. Jeśli na stałe przyjmujesz leki, przeanalizuj z lekarzem ich skład – być może konieczna będzie zamiana na inne, a w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, powinnaś pożegnać się z nią (również tyczy się to wkładek domacicznych) kilka miesięcy wcześniej. Na tym etapie możesz również pomyśleć o znalezieniu położnej czy duoli, która, obok partnera, pomoże ci przejść przez całą drogę ciąży i porodu, dodatkowo rozwiewając wiele wątpliwości, które z pewnością pojawią się w twojej głowie.
Ważna jest również wizyta u stomatologa. W ciąży często zęby ulegają osłabieniu, dlatego warto wcześniej o nie zadbać, lecząc ubytki, usuwając kamień nazębny i zabezpieczając je.
5xU
Równocześnie powinnaś zwrócić uwagę na to, co jesz. O tym, że bezsprzecznie warto pożegnać się z żywnością wysoko przetworzoną i ogólnie uznawaną za niezdrową, pewnie wiesz, ale co to znaczy odżywiać się zdrowo?
Najprościej kierować się zasadą 5 razy U.
• Urozmaicenie – zdrowa dieta powinna być różnorodna na poziomie posiłku, dziennego oraz tygodniowego jadłospisu. W tygodniu na obiad przynajmniej 2 razy jedz ryby, 1-2 razy mięso, 2-3 razy rośliny strączkowe, w ciągu dnia natomiast minimum 3 razy warzywa, 2 razy owoce, 1 raz nabiał i inne produkty odzwierzęce. Komponuj w jeden posiłek produkty z różnych grup, nie zapominając o wartościowych produktach zbożowych
• Umiarkowanie – zwracaj uwagę na skład posiłków, nie przesadzaj z białkiem i tłuszczami, zrezygnuj z soli, pamiętaj również o wielkości porcji – jedz mniej a częściej
• Uregulowanie – ta zasada dotyczy pór posiłków. Powinnaś jeść systematycznie, o tych samych porach, nie eliminując żadnego posiłku od śniadania, aż na kolacji kończąc. Posiłki najlepiej spożywać co 3 godziny, z tym, że ostatni na 3 godziny przed snem
• Unikanie – pożegnaj fastfoody, jedzenie naszpikowane konserwantami, wyrzuć biały cukier, nie zapominaj także o wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju używek
• Uzupełnianie płynów – nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, dlatego na stałe zaprzyjaźnij się przynajmniej z 1,5 litrową butelką wody, a herbaty czy soki traktuj jako codzienny dodatek do tej dawki wody.
Mimo zbilansowanej diety, przygotowując się do ciąży powinnaś pamiętać, by przynajmniej 3 miesiące wcześniej zacząć łykać kwas foliowy, który niezbędny jest w pierwszych tygodniach rozwoju dziecka, warto również wspomóc się suplementacją witaminy D.
Aktywności mówimy TAK!
Ruch to zdrowie, dlatego szczególnie jeśli twoje BMI nie mieści się w normach (18-25) pomyśl o przynajmniej lekkim nadrobieniu formy. Oczywiście nie ma mowy o restrykcyjnych dietach czy morderczych treningach. Jeśli do tej pory byłaś raczej „kanapowcem”, zacznij od spacerów, jazdy rowerem, pływania czy lekkiego fitness i pamiętaj – w ciąży również warto być aktywną. Takie działania nie tylko pozwolą ci łatwiej przejść przez trudy ciąży i porodu, ale również szybciej wrócić do formy, gdy maleństwo będzie już na świecie.
Tatuś też jest ważny!
To, że kobieta ponosi większy ciężar wynikający z ciąży i macierzyństwa wcale nie oznacza, że mężczyzna może spocząć na laurach i tylko biernie przyglądać się zmianom, jakich dokonujesz w celu przygotowania się do tej ważnej roli. Ostatni dzwonek na zmianę złych przyzwyczajeń to okres 3 miesięcy przed rozpoczęciem starania o dziecko. Skąd ten termin? Ma to związek z okresem produkcji i dojrzewania plemników, dlatego koniecznie w tym okresie szczególnie zwróć uwagę na to, co jesz, jak jesz i jaki tryb życia prowadzisz. Pierwsze przygotowania powinny zacząć się od wizyty u lekarza, który skieruje przyszłego tatę na odpowiednie badania kontrolne krwi, poinformuje, na co zwracać uwagę, sprawdzi wpływ przyjmowanych z racji różnych schorzeń leków.
U mężczyzn, którzy chcą, by ich nasienie było w jak najlepszej kondycji, konieczna jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek – alkohol, papierosy, napoje zawierające kofeinę – kawa w dużej ilości czy cola. Ważna jest także odpowiednia dieta oparta o zdrowe produkty uzupełnione tymi zawierającymi cynk i kwasy omega-3, wpływające na ilość i jakość plemników, oraz codzienna dawka ruchu.
Gdy pojawi się na świecie maleństwo, wasz świat odwróci się do góry nogami, dlatego okres ciąży oraz bezpośrednio przed nią jest doskonałą okazją do zwolnienia tempa, spędzania większej ilości czasu tylko we dwoje, ustalenia wspólnych priorytetów dotyczących wychowywania dziecka. Pamiętaj, że zmiana złych nawyków żywieniowych oraz stylu życia, zarówno twoich jak i przyszłego taty, pozytywnie wpłyną nie tylko na szybkość zajścia w ciąże, ale także na zdrowie twoje i maleństwa.