15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Przygotowania do świąt – dzieci w kuchni

Avatar
19 grudnia 2019

Przedświąteczny czas to okres, w którym ciężko nam znaleźć choć chwilę dla naszych pociech. Zabiegana mama próbuje ze wszystkim zdążyć na czas i wśród całego zamieszania zapomina o tym, co jest tak naprawdę ważne w Święta.

Pozwól sobie pomóc i włącz domowników, także tych najmłodszych, do przedświątecznych przygotowań. Zaproś maluchy do kuchni i przekonaj się, jak twoi mali pomocnicy doskonale sobie radzą, przy okazji świetnie się przy tym bawiąc.

Co dzieci mogą robić w kuchni?

Zaangażuj dziecko w czynności, które nie wymagają użycia noża i nie stwarzają ryzyka poparzenia. Starszym maluchom możesz wręczyć plastikowy nóż do krojenia np. gotowanych warzyw; młodsze mogą wrzucać składniki do miski, a później pomieszać sałatkę.

Dzieci uwielbiają też robienie pierniczków. Wykrawanie ciasta za pomocą foremek w przeróżnych kształtach to dla wielu maluchów wspaniała zabawa. Sporo frajdy może też sprawić późniejsze przyozdabianie upieczonych już wypieków lukrem i kolorowymi ozdobami.

Daj dziecku kawałek wyrobionego ciasta i pozwól mu lepić własne pierogi lub uszka. Raczej nie uda mu się stworzyć takich, które trafią na świąteczny stół, jednak samo uczestnictwo i możliwość ulepienia własnych uszek będzie dla niego sporą atrakcją.

Kilkulatek może ci także pomóc w nakrywaniu do stołu. Smyk poradzi sobie z pewnością z rozkładaniem serwetek i sztućców albo układaniem ciasteczek na paterze.
Na co zwrócić uwagę w trakcie wspólnego gotowania

Zanim zaprosisz pociechę do kuchni, przygotuj dla niej stanowisko pracy. W zasięgu małych rączek nie powinny znajdować się maszynka do mielenia, mikser, blender, krajalnica czy inne sprzęty, które mogą stanowić zagrożenie. Uważaj także na gorące garnki i blachy z ciastem, które dopiero co wyjęłaś z piekarnika. Gorące dania odkładaj na inny blat niż ten, przy którym bawi się dziecko.

Przed przystąpieniem do pracy dokładnie umyjcie ręce oraz załóżcie fartuszki, aby nie pobrudzić ubrań w trakcie wałkowania czy mieszania.

Małe dzieci często same rwą się do pomocy, a my chcemy zrobić to szybciej oraz sprawniej. Pracujcie bez pośpiechu i nerwów i cieszcie się wspólnie spędzanym czasem. Zaplanuj pracę w ten sposób, aby nie śpieszyć się i nie krzyczeć na dziecko. Czasami warto nawet zrezygnować z części potraw lub je nieco uprościć (prosty sernik z kilku składników będzie smakował równie dobrze).

Dostosuj powierzane zadania do wieku i umiejętności malucha i pamiętaj, aby chwalić nie tylko efekty, ale także starania i trud włożony w pracę.

Postaraj się zaplanować pracę w ten sposób, aby wszyscy domownicy mieli swój udział w przygotowywaniu świątecznych smakołyków. Wspólne pieczenie i gotowanie to idealny czas na spędzenie czasu razem i sposób na przyjemne chwile zarówno dla malucha jak i dla ciebie. Spraw, aby przedświąteczny czas nabrał magii i stał się pięknym wspomnieniem twoich pociech na lata.